Czaputowicz z wizytą w Macedonii Płn. Tematami m.in. członkostwo w UE, tamtejsza reforma sądownictwa

"Jest ogólnopolityczne, społeczne poparcie w Macedonii Północnej dla członkostwa tego kraju w Unii Europejskiej" - podkreślał w środę podczas briefingu dla dziennikarzy w Skopje minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz, który przebywa tam z dwudniową wizytą. Czaputowicz pochwalił też macedońską reformę wymiaru sądownictwa.

Jacek Czaputowicz w otoczeniu MSZ krajów nadbałtyckich i gospodarzy
twitter.com / @MSZ_RP

Czaputowicz w środę w Skopje spotkał się wraz z ministrami spraw zagranicznych Litwy, Łotwy i z wiceministrem spraw zagranicznych Estonii z szefem MSZ Macedonii Północnej Nikołą Dimitrowem, a następnie z premierem Oliwerem Spasowskim; omawiano stan przygotowania Macedonii Północnej do członkostwa w UE.

 

 

Przypomniał, że we wtorek rozmawiał na ten temat z przedstawicielami różnych grup politycznych w parlamencie.

Jest tutaj poparcie społeczne, ogólnopolityczne dla członkostwa państwa w UE i NATO. Te aspekty geopolityczne, bezpieczeństwa, wpływu innych aktorów też odgrywają tu ważną rolę

 - powiedział Czaputowicz.

Szef polskiego MSZ podkreślił, że w Macedonii Północnej została przeprowadzona pozytywnie oceniana w UE reforma systemu sprawiedliwości. "Obecnie należy zintensyfikować walkę z korupcją" - powiedział.

 

 

Teraz UE musi podjąć właściwą decyzję, żeby te działania podjęte przez władze macedońskie znalazły uznanie

 - ocenił Czaputowicz.

Podkreślał, że jest wiele państw w UE, które wspierają rozszerzenie Wspólnoty o kraje Bałkanów Zachodnich, w tym poza Polską, Litwą, Łotwą i Estonią m.in. Bułgaria i Rumunia.

Musimy przekonać niektóre państwa z Europy Zachodniej, które widzą tu pewne problemy. One są spowodowane też oceną procesu integracji europejskiej przez te społeczeństwa i pewnymi obawami, ale cieszę się, że następuje tu przełamanie

 - podkreślał.

Według Czaputowicza UE powinna być "magnesem" i przyciągać państwa Bałkanów Zachodnich. Ocenił, że bez krajów tego regionu nie będzie można uznać procesu integracji europejskiej za zakończony.

Pytany, czy podczas rozmów z władzami Macedonii Północnej pojawia się kwestia migracji i sytuacji na granicy grecko-tureckiej, minister odpowiedział, że temat ten jest obecny ze względu na fakt, że Skopje są na możliwym szlaku migracyjnym do Europy.

Wówczas pojawia się kwestia wsparcia zarówno dla Grecji, jak i Macedonii Północnej, jeśli chodzi o ochronę granic

 - mówił Czaputowicz.

Polska Straż Graniczna jest obecna na granicy macedońsko-greckiej. Była prośba o to, żeby utrzymać tę obecność, być może (ją) zwiększyć. Ja będę raportował te propozycje do odpowiednich władz - MSWiA jest tu właściwe. Trzeba spojrzeć na ten postulat jako uzasadniony

 - dodał.

Po briefingu szef polskiego MSZ wygłosił wykład dla studentów Uniwersytetu Świętych Cyryla i Metodego w stolicy Macedonii Północnej. Bezpośrednio po wykładzie Czaputowicz, który od wtorku przebywa z wizytą na Bałkanach, uda się do Tirany. W środę oraz czwartek szef MSZ spotka się w stolicy Albanii z przedstawicielami władz oraz studentami.

Polityka rozszerzenia i kwestia ewentualnego rozpoczęcia negocjacji akcesyjnych z państwami Bałkanów Zachodnich ma pojawić się jako jeden z tematów na unijnym szczycie zaplanowanym na 26-27 marca w Brukseli. W ubiegłym roku unijni liderzy m.in. w wyniku sprzeciwu Francji nie zdecydowali się na rozpoczęcie rozmów akcesyjnych z Macedonią Północną i Albanią. Spotkało się to z negatywnym odbiorem władz w Skopje, które argumentowały, że wypełniają zalecenia KE. Kraj ten m.in. zmienił nazwę z "Macedonia" na "Macedonia Północna", co zakończyło wieloletni spór z Grecją. KE w 2019 r. również wydała pozytywne rekomendacje dotyczące rozpoczęcia rozmów akcesyjnych ze Skopje i Tiraną.

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP

#Macedonia #Macedonia Północna #Polska #Jacek Czaputowicz #członkostwo w Unii Europejskiej #Unia Europejska #Albania #granica grecko-turecka

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo