USK to najbardziej specjalistyczny szpital leczący osoby dorosłe w województwie podlaskim, jest też bazą dydaktyczną dla studentów Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

Od rana w środę zamknięte jest wejście do szpitala od ulicy M. Skłodowskiej oraz przejście między szpitalem, a budynkiem gdzie znajdują się przyszpitalne poradnie - poinformowała w środę rzeczniczka szpitala Katarzyna Malinowska-Olczyk. Czynne jest tylko jedno wejście od strony Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. Zakaz odwiedzin obowiązuje również w innej lokalizacji szpitala, przy ul. Żurawiej, gdzie mieszczą się kliniki zakaźne.

O zakazie odwiedzin informują też wywieszone na drzwiach szpitala plakaty informacyjne. Szpital zapowiedział wprowadzenie tego zakazu we wtorek wieczorem, jeszcze zanim potwierdzono w Polsce pierwszy przypadek koronawirusa.

Rzeczniczka USK poinformowała, że przy drzwiach wejściowych stoją pracownicy szpitala, którzy pytają osoby wchodzące do szpitala jaki jest cel ich wizyty. Studenci, by wejść na zajęcia do szpitala muszą się wylegitymować.

Szpital przygotowuje się też do wprowadzenia tzw. zewnętrznej wstępnej kwalifikacji pacjentów. Najpóźniej do wtorku przy szpitalu mają stanąć pomieszczenia kontenerowe, gdzie taka selekcja będzie prowadzona. Malinowska-Olczyk tłumaczy, że chodzi o to, by już na tym etapie móc wyselekcjonować tych pacjentów, którzy przed przyjęciem do szpitala, przed wejściem na Szpitalny Oddział Ratunkowy, wymagają konsultacji na tzw. zakaźnej izbie przyjęć przy ul. Żurawiej.