Większe emerytury i renty w drodze. Przekazano już pierwsze zwaloryzowane świadczenia

"Przekazaliśmy już pierwsze zwaloryzowane świadczenia emerytalno-rentowe. W tym tygodniu zaplanowano kolejne wypłaty" - poinformowała we wtorek prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska. W związku z waloryzacją najniższe emerytury i renty wzrosły do 1200 zł brutto.

zdjęcie ilustracyjne
pixabay.com

Od 1 marca świadczenia emerytalno-rentowe wzrosły o wskaźnik waloryzacji 103,56 proc. Oznacza to, że emerytury i renty wzrosną o 3,56 proc., ale z gwarancją minimalnej podwyżki. Podwyżka dla emeryta wyniesie przynajmniej 70 zł brutto, pod warunkiem że pobierał dotychczas minimalną gwarantowaną emeryturę albo wyższe świadczenie.

Waloryzacja świadczeń była tematem konferencji prasowej z udziałem prezes ZUS i minister rodziny Marleny Maląg.

Prof. Uścińska poinformowała, że pierwsi emeryci i renciści otrzymali już zwaloryzowane świadczenia.

W ubiegłym tygodniu zostały już przekazane zwaloryzowane świadczenia. W tym tygodniu planowane są kolejne terminy wypłat

 - powiedziała prezes ZUS.

Podkreśliła, że z perspektywy ostatnich lat tegoroczna waloryzacja kwotowo-procentowa jest najkorzystniejsza z punktu widzenia wzrostu świadczeń. Zwróciła uwagę, że istotnym elementem kształtującym wysokość emerytury jest długość okresu zatrudnienia i wielkość opłaconych składek.

Prezes ZUS przypomniała, że decyzję o nowej wysokości emerytury lub renty po waloryzacji, a także o przyznaniu "trzynastki" emeryci otrzymają w tym roku w jednej przesyłce pocztowej. Wysyłka listów rozpocznie się w kwietniu.

Z kolei szefowa MRPiPS wskazała, że koszt tegorocznej waloryzacji wyniesie ok. 9,2 mld zł.

Dodając do tego 11,7 mld zł na wypłacaną już od kwietnia trzynastą emeryturę, nasz tegoroczny, wiosenny pakiet wsparcia dla seniorów wyniesie prawie 21 mld zł

 - powiedziała Maląg.

Przypomniała, że w związku z waloryzacją podwyższony został także próg uprawniający do wypłaty świadczenia dla osób niesamodzielnych do 1700 zł. Wcześniej o świadczenie uzupełniające w kwocie do 500 zł mogły wystąpić osoby, które ukończyły 18 lat i są niezdolne do samodzielnej egzystencji, a suma przysługujących im świadczeń z funduszy publicznych nie przekracza 1600 zł.

Zgodnie z tegoroczną waloryzacją, od marca najniższe emerytury, renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renty rodzinne i renty socjalne wzrosły do 1200 zł brutto, a renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy – do 900 zł brutto.

Świadczenia do wysokości 1966,29 zł wzrosły o 70 zł brutto, natomiast świadczenia powyżej tej kwoty o 3,56 proc. Renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy są wyższe o minimum 52,50 zł brutto, a emerytury częściowe – o co najmniej 35 zł brutto.

Waloryzacja dotyczy świadczeń przysługujących na 29 lutego 2020 r.

Ustawowy wskaźnik waloryzacji świadczeń to średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w poprzednim roku kalendarzowym zwiększony o co najmniej 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim roku kalendarzowym. W 2020 r. wskaźnik ten wynosi 103,56 proc.

W tym roku emeryci i renciści otrzymają także tzw. trzynaste emerytury. Będą one wypłacane w wysokości najniższej emerytury, czyli 1200 zł brutto. "Trzynastki" będą wypłacane z urzędu. Większość osób otrzyma je wraz z kwietniową emeryturą lub rentą.

 

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

#waloryzacja emerytur #waloryzacja rent #renty #emerytury #ZUS #trzynasta emerytura #trzynastka #ministerstwo rodziny pracy i polityki społecznej

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo