Pięć chińskich mediów państwowych będzie zmuszonych zmniejszyć liczbę pracowników w USA o 40 proc.

Urzędnicy amerykańscy oskarżyli Chiny o represje w sferze wolności słowa, niespotykane od szczytowego momentu zimnej wojny - zauważa portal BBC News.

Departament Stanu USA oświadczył, że docierają do niego informacje o narastającym nękaniu i inwigilacji amerykańskich i innych zagranicznych dziennikarzy w Chinach.

Sekretarz stanu USA Mike Pompeo powiedział w oświadczeniu, że pięć mediów chińskich, w tym oficjalna agencja informacyjna Xinhua, będzie musiało zmniejszyć całkowitą liczbę pracowników ze 160 do 100.

Zmiana zasad dotyczy także stacji China Global Television Network, anglojęzycznej gazety "China Daily", China Radio International oraz dziennika "Renmin Ribao", który ma stronę internetową po angielsku i w innych językach. "Renmin Ribao" nie będzie musiał zmniejszać liczby swego personelu w USA, ponieważ żaden z jego pracowników nie jest obywatelem chińskim - precyzuje BBC News.

Chociaż dziennikarze nie będą zmuszeni do natychmiastowego opuszczenia Stanów Zjednoczonych, ich wizy są związane z zatrudnieniem i najpewniej będą musieli wyjechać, kiedy wizy zostaną cofnięte.

W lutym chińskie władze zdecydowały o wydaleniu trojga pracujących w ChRL dziennikarzy "WSJ" w związku z komentarzem pt. "Chiny są prawdziwym chorym człowiekiem Azji". Pekin uznał to sformułowanie za rasistowskie i podał je jako powód odebrania akredytacji dziennikarzom.

Dwaj dziennikarze opuścili już Chiny. W kraju pozostała natomiast dziennikarka Chao Deng, która nie może obecnie wyjechać z objętego kwarantanną miasta Wuhan, centrum epidemii nowego koronawirusa. Według chińskiego MSZ Deng może zostać w Chinach do końca epidemii, ale do wyjazdu nie może wykonywać pracy dziennikarskiej.

Organizacje dziennikarskie i obrońcy wolności słowa oceniają odebranie akredytacji dziennikarzom "WSJ" jako próbę zastraszenia zagranicznych mediów. Klub Korespondentów Zagranicznych w Chinach (FCCC) podkreślił, że żadne z trojga dziennikarzy nie brało udziału w tworzeniu artykułu, który wskazano jako powód ich wydalenia.