Po raz pierwszy od 70 lat rzymskie rekolekcje bez udziału papieża

Po raz pierwszy od 70 lat rekolekcje dla Kurii Rzymskiej odbędą się bez udziału papieża - odnotował to religijny portal "Il Sismografo" w niedzielę, gdy Franciszek ogłosił, że z powodu przeziębienia nie może w nich uczestniczyć.

Papież Franciszek
By Benhur Arcayan - Malacañang Photo Bureau, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=37899277

Od początku pontyfikatu Franciszka rekolekcje wielkopostne odbywają się w domu kościelnym w podrzymskim miasteczku Ariccia, dokąd w niedzielę udadzą się kardynałowie i biskupi z Kurii Rzymskiej. Zawsze jeździli tam autokarem razem z papieżem.

W niedzielę Franciszek, który od pięciu dni zmaga się z przeziębieniem, powiedział wiernym podczas spotkania na modlitwie Anioł Pański, że musi zrezygnować z udziału w rekolekcjach i będzie śledził rozważania z Watykanu.

Przypomina się, że Pius XI w encyklice "Mens nostra" z 1929 roku ogłosił decyzję o organizacji dorocznych rekolekcji w Watykanie w pierwszym tygodniu Adwentu. Paweł VI przeniósł je na początek Wielkiego Postu.

W 1950 roku nie uczestniczył w nich Pius XII, by nie przerwać spotkań z pielgrzymami przybyłymi z okazji Roku Świętego. Dlatego w roku następnym odbyły się one dwa razy.

W 2014 roku Franciszek postanowił, że rekolekcje takie będą odbywać się poza Watykanem, czyli poza stałym miejscem posługi. Wybrany został kościelny Dom Boskiego Mistrza w miasteczku Ariccia. 

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP

#papież Franciszek #Franciszek #niedyspozycja #Watykan #rekolekcje

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo