Jakimowicz: My, Polacy mamy wartości głęboko w sercach, nawet jeśli tego czasem nie widać

- Żyjemy w czasach upadku wartości, a ludzie wartości potrzebują i myślę, że stopniowo będzie postępowało otrzeźwienie. W tym dostrzegam bardzo dużą nadzieję, mimo, że są środowiska dążące do odebrania nam takich wartości jak rodzina, małżeństwo, ojczyzna, hymn itd. My Polacy mamy te wartości głęboko w sercach, nawet jeśli tego czasem nie widać - mówi w rozmowie z Niezalezna.pl aktor, Jarosław Jakimowicz.

Jarosław Jakimowicz
telewizjarepublika.pl/screenshot

Dlaczego dzisiaj, w czasach pokoju i sytości, tak ważny jest mit Żołnierzy Wyklętych?

Mit kojarzy mi się z półprawdą - może tak - może nie? Moim zdaniem sytuacja Żołnierzy Wyklętych, cała ich historia, to nie jest mit. To są po prostu bohaterowie, których historię przez wiele lat zakłamywano. Oszukiwano nas wszystkich i czasem do dzisiaj się oszukuje. Skutek jest taki, że i dziś czasem ludzie nie potrafią się do ich tragicznej historii we właściwy sposób odnieść, a to są po prostu realni, niekwestionowani bohaterowie. Słowo mit mi tutaj nie pasuje.

Skończyłem 51 lat i coraz mniej mam ochotę, by przekonywać ludzi. Niewidomego nie nauczy się widzieć. Także dziś jest wielu ludzi, którzy są „odporni” na wiedzę, „odporni” na prawdę historyczną. Jest wielu ludzi, którzy chcą zakłamywać dalej historię „Wyklętych”. 

Czasem spieram się na Facebooku z ludźmi, którzy mówią: no, tak, ale oni okradali itd. Przypominam wtedy, że „Wyklęci” żyli latami w lesie i walczyli także dla dobra tych wszystkich, którzy żyli w pobliskiej wiosce. Oczywiście - tak jak to bywa w życiu - są różne sytuacje, ale uważam, że trzeba uwzględnić specyficzną sytuację w jakiej ci żołnierze się znaleźli.

Czy wiedza na temat tragicznej historii Wyklętych zakorzeniła się już w świadomości młodego pokolenia Polaków? Czy w razie potrzeby stanęliby oni do walki w obronie ojczyzny?

Mówiło się, że za tej władzy kręci się wiele filmów na te tematy. To niestety jest nieprawda, bo powstały zaledwie dwa filmy i nic więcej. To jest za mało i uważam, że powinno się w tej sprawie zrobić znacznie więcej. Trzeba odkłamywać historię „Żołnierzy Wyklętych”, choć wiem, że nie da się tego tak „w sekundę” zmienić.

Młodzi ludzie dzisiaj są nieco inni, niż z ci z pokolenia przedwojennego. Widzimy jak dziś wygląda ulica, młodzi ludzie, czym się interesują. Jednak ci młodzi widzą często niejednoznaczną sytuację. Chcę tu przypomnieć, że są w naszej polskiej rzeczywistości tacy ludzie jak pan Czarzasty, który jako polski poseł gloryfikuje sowietów, którzy według niego wyzwolili Polskę. Jak młody człowiek coś takiego słyszy, to myśli – może było tak, a może było inaczej. Skoro pan „piękny” poseł wychodzi w kolorowym sweterku i tak mówi, to może on ma rację? To jest straszne, ale tak się dzieje właśnie dzisiaj.

Powiem rzecz może trochę straszną. Kiedy poruszamy się z żoną po Warszawie, to patrząc na niektórych młodych ludzi, mówię do niej: zobacz, to są ci powstańcy, którzy broniliby dziś Warszawy. Nie wygląda to dobrze i myślę, że tymi którzy na pewno rzuciliby się dziś w obronie Warszawy, to niestety "kibole". Nie widzę wśród tych młodzieńców w rurkach i z fantazyjnymi grzyweczkami żołnierzy walczących o naszą wolność. Tak jest niestety na całym świecie.

Oprawcy Wyklętych nie ponieśli w zasadzie żadnych konsekwencji. Przeciwnie - opływali w dostanie emeryturki. Czy to nie jest społecznie demoralizujące? 

Mimo tego dostrzegam też pewne pozytywy dzisiejszych czasów. Nawet to, że właśnie rozmawiamy na temat „Wyklętych”. Może ktoś powie, że to bzdura, ale kiedy widzę ludzi w bluzach z symbolami patriotycznymi, serce mi rośnie. 

Żyjemy w czasach upadku wartości, a ludzie wartości potrzebują i myślę, że stopniowo będzie postępowało otrzeźwienie. W tym dostrzegam bardzo dużą nadzieję, mimo, że są środowiska dążące do odebrania nam takich wartości jak rodzina, małżeństwo, ojczyzna, hymn itd. My Polacy mamy te wartości głęboko w sercach, nawet jeśli tego czasem nie widać.

 

Źródło: niezalezna.pl

#Jarosław Jakimowicz #Zołnierze Wyklęci

Przemysław Obłuski
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo