Malejonek: Nie wszyscy gotowi byliby ponieść taką ofiarę jak Żołnierze Wyklęci

Darek Malejonek / fot. Filip Blażejowski/Gazeta Polska

  

- Myślę, że tak samo jak przed laty, tak i dzisiaj nie wszyscy gotowi byliby ponieść taką ofiarę jak Żołnierze Wyklęci. Na pewno część ludzi byłaby zobojętniała, bo dla nich nie jest to temat, który jest ważny. Myślę, że tacy ludzie są zawsze. Czy byłoby obecnie więcej takich ludzi niż przed laty? Nie wiem, ale mam nadzieję, że nie - mówi w rozmowie z Niezalezna.pl Darek Malejonek.

Czasy mamy raczej spokojne, brzuchy pełne, a jednak wielu z nas fascynują Żołnierze Wyklęci. Czy ta fascynacja wynika jedynie ze zwykłej ciekawości, jaka nam towarzyszy np. gdy oglądamy filmy grozy? Czy jest w tym coś głębszego, coś z czym się identyfikujemy, co podziwiamy?

Po pierwsze, nie ma nigdy czasów zupełnie bezpiecznych, bo sytuacja międzynarodowa może się zmienić bardzo szybko. To, że jesteśmy bezpieczni do końca, to są złudne przypuszczenia i dlatego musimy mieć zawsze z tyłu głowy, że może przyjść taka sytuacja, że trzeba będzie stanąć do obrony Polski. Każdy w takim zakresie w jakim jest w stanie, ale to się może zawsze wydarzyć.

Myślę, że tak samo jak przed laty, tak i dzisiaj nie wszyscy gotowi byliby ponieść taką ofiarę jak Żołnierze Wyklęci. Na pewno część ludzi byłaby zobojętniała, bo dla nich nie jest to temat który jest ważny. Myślę, że tacy ludzie są zawsze. Czy byłoby obecnie więcej takich ludzi niż przed laty? Nie wiem, ale mam nadzieję, że nie. W latach trzydziestych, kiedy wychowywało się pokolenie które brało udział w II wojnie światowej, panował kult patriotyzmu, polskości. Kult tego, że straciliśmy wolność i ta wolność została niedawno odzyskana. Pamiętano, że nie jest oczywiste, że mamy wolną Polskę. Harcerstwo odegrało wówczas ogromną rolę. Wśród młodych ludzi, to oni najbardziej się zapisali w tej walce. Ci młodzi ludzie po zakończeniu wojny poszli dalej walczyć o naszą wolność do lasu. 

No właśnie - "poszli dalej walczyć o naszą wolność do lasu". Czy dzisiejsza młodzież sprostałaby takiemu wyzwaniu? 

Nie odpowiem na to pytanie, bo nie było chyba takich badań, ale mam nadzieję, że zawsze znajdzie się grupa ludzi, która stanie do walki. To, co się teraz dzieje, te wszystkie akcje, jak m.in. wysyłanie kartek do Powstańców, czy cała działalność Muzeum Powstania Warszawskiego, czy nasza skromna cegiełka w zakresie muzyki,  przynoszą pożądane owoce. 

W przypadku naszej muzyki, spotykamy się z bardzo pozytywną odpowiedzią młodych ludzi. W szkołach, w domach kultury, cały czas te nasze piosenki żyją. My specjalnie do każdej płyty dodajemy wersję instrumentalną, żeby ludzie mogli śpiewać do tych podkładów. Z całej Polski dostajemy filmiki, gdzie młodzi ludzie śpiewają te piosenki. One weszły już do świadomości społecznej, szczególnie wśród młodych ludzi. Wielu nauczycieli się angażuje w promowanie naszych bohaterów. 

Płyty o których mówię robimy już od siedmiu lat i miałem okazję spotkać wielu bohaterów, których jest coraz mniej. Oni odchodzą, z każdym rokiem jest ich coraz mniej. Wszyscy żyjący mają już ponad dziewięćdziesiąt lat, więc to są skarby które póki żyją należy jak najbardziej doceniać. Chodzi o to, żeby młodzi ludzie mogli ich jeszcze dotknąć, mogli się z nimi spotkać, mogli namacalnie zobaczyć, że ci bohaterowie to są żywi ludzie. 

Myślę, że w wielu środowiskach jest świadomość, że etos Żołnierzy Wyklętych należy rozwijać i podtrzymywać. 
 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...


Nadzwyczajne środki zgodne z prawem UE

/ RGY23

  

Stan zagrożenia oraz wprowadzone z jego powodu na Węgrzech nadzwyczajne środki są zgodne z traktatami unijnymi i węgierską konstytucją – oznajmił rzecznik rządu Zoltan Kovacs w reakcji na słowa szefowej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen.

Von der Leyen napisała w oświadczeniu, że ważne jest, by środki podejmowane przez kraje UE w celu ograniczenia kryzysu związanego z epidemią koronawirusa nie były wprowadzane kosztem podstawowych zasad i wartości określonych w traktatach. Podkreśliła też, że muszą one być ograniczone do tego, co jest konieczne i ściśle proporcjonalne oraz nie mogą trwać w nieskończoność.

Kovacs oświadczył na Twitterze, że rząd Węgier „w pełni się zgadza” z szefową KE i dlatego podjęte środki mają na celu wyłącznie walkę z epidemią koronawirusa. „Stoją one na straży wartości UE, praworządności i wolności prasy” – zaznaczył.

Tuż po odczytaniu oświadczenia von der Leyen rzecznik KE Eric Mamer powiedział na konferencji prasowej, że w środę unijni komisarze omówią zakres środków nadzwyczajnych wprowadzonych przez poszczególne kraje. Zapowiedział też, że KE przeanalizuje węgierską ustawę o ochronie przed koronawirusem w oparciu o zasady, o których w swoim oświadczeniu wspomniała szefowa KE.

Przyjęta w poniedziałek ustawa przedłuża stan zagrożenia wprowadzony przez rząd Viktora Orbana 11 marca. Stanowi też, że rząd będzie mógł w czasie stanu zagrożenia „zawieszać stosowanie niektórych ustaw, odstępować od zapisów ustaw i podejmować inne nadzwyczajne kroki w celu zagwarantowania życia i zdrowia obywateli, bezpieczeństwa prawnego i stabilności gospodarki narodowej”.

Dopóki obowiązuje stan zagrożenia, nie będzie też można organizować wyborów uzupełniających ani referendów na szczeblu krajowym czy lokalnym.

W ustawie przewidziano też m.in. kary do 8 lat więzienia za grupowe złamanie izolacji lub uniemożliwianie nadzoru podczas stanu zagrożenia, jeśli będzie to skutkowało czyjąś śmiercią, oraz do 5 lat za rozgłaszanie w trakcie stanu zagrożenia przed dużą grupą odbiorców nieprawdziwych faktów, które mogą obniżyć lub udaremnić skuteczność walki z koronawirusem.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts