Prezydent podziękował za pamięć o Żołnierzach Wyklętych. "Komuniści chcieli ich zadeptać"

- Historia miała o nich głucho milczeć na zawsze. Tego chcieli komuniści. Chcieli ich zadeptać, dlatego wrzucali ich do bezimiennych dołów, często ubranych w hitlerowskie mundury - powiedział prezydent Andrzej Duda podczas centralnych obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych na placu Piłsudskiego w Warszawie.

zdjęcie archiwalne/ PrtSc/ Twitter

Uroczystości rozpoczęły się od odegrania hymnu państwowego. Następnie rozpoczął się apel pamięci.

- Cieszę się ogromnie, że dziś stoimy tutaj, na Placu marszałka Piłsudskiego, placu tak ważnym dla naszej historii. Placu, gdzie jest także święte dla nas wszystkich Polaków miejsce - Grób Nieznanego Żołnierza

- rozpoczął prezydent Duda.

Wskazał, że „dzisiejsze święto (Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych -red.) to też święto polskich Żołnierzy”. - To świadectwo tego, jak bardzo zmieniła się Rzeczpospolita, od kiedy Zbigniew Herbert pisał swój wiersz - mówił. 

- Historia głucho o nich milczy. Wtedy pisał nasz narodowy poeta o Żołnierzach Niezłomnych, tych, którzy nigdy się nie poddali, nie złożyli broni, nie chcieli żyć w państwie, w którym brak prawdziwej wolności, suwerenności i niepodległości. W którym rządzi wróg, wróg śmiertelny, bo przecież takim była przed II wojną światową była sowiecka Rosja

- wspominał prezydent.

Wspomniał, że „w większości zapłacili za wierność Polsce straszliwą cenę”. - Ci, co zginęli w boju mieli szczęściu, w porównaniu do tych, których katowano w katowniach. Maltretowano ich, mordowano - przypomniała głowa państwa.

- Historia miała o nich głucho milczeć na zawsze. Tego chcieli komuniści. Chcieli ich zadeptać, dlatego wrzucali ich do bezimiennych dołów, często ubranych w hitlerowskie mundury. Chciano ich upokorzyć, zatrzeć ich ślad, by nawet odnalezionych, nie traktować jak polskich bohaterów

- ocenił.

Podkreślił, że „historia głośno krzyknęła ustami młodych patriotów”. - Dziękuję tym, którzy od zawsze o nich pamiętali. Kiedy przyszła wolna Polska, zaczęli się głośno domagać czci, pamięci i ich odnalezienia - mówił dalej prezydent Duda.

69 lat temu, 1 marca 1951 r. w więzieniu na warszawskim Mokotowie, po pokazowym procesie, władze komunistyczne rozstrzelały siedmiu członków niepodległościowego IV Zarządu Głównego Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość". Od 2011 r. rocznica tej zbrodni obchodzona jest jako Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych", czyli polskiego podziemia niepodległościowego, które po II wojnie światowej zbrojnie wystąpiło przeciwko sowietyzacji Polski.


 

 

 Źródło: niezalezna.pl

#Andrzej Duda #Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo