Z OSTATNIEJ CHWILI

Dawid Kubacki drugi w konkursie Pucharu Świata w skokach narciarskich w Titisee-Neustadt • • •

Ruszyły obchody centralne Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Z udziałem m.in. prezydenta Andrzeja Dudy i szefa MON Mariusza Błaszczaka na pl. Piłsudskiego w Warszawie trwają centralne uroczystości Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Periscope/ Kancelaria Prezydenta

Uroczystości rozpoczęły się od odegrania hymnu państwowego. Następnie rozpoczął się apel pamięci.

Wcześniej w Pałacu Prezydenckim prezydent wręczył odznaczenia państwowe. Po uroczystościach na stołecznym pl. Piłsudskiego odbędzie się przemarsz pt. "Podziemna Armia Powraca!" do archikatedry warszawskiej, gdzie odprawiona zostanie msza św. ofiarowana Żołnierzom Wyklętym.

W południe odbyło się złożenie wieńców przy Panteonie – Mauzoleum Wyklętych - Niezłomnych na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

69 lat temu, 1 marca 1951 r. w więzieniu na warszawskim Mokotowie, po pokazowym procesie, władze komunistyczne rozstrzelały siedmiu członków niepodległościowego IV Zarządu Głównego Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość". Od 2011 r. rocznica tej zbrodni obchodzona jest jako Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych", czyli polskiego podziemia niepodległościowego, które po II wojnie światowej zbrojnie wystąpiło przeciwko sowietyzacji Polski.

Oglądaj na żywo:

 

 

 Źródło: PAP, niezalezna.pl, Twitter

#Mariusz Błaszczak #Andrzej Duda #Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo