Frontex podnosi poziom alertu ws. granicy grecko-tureckiej. Na miejsce wysłano posiłki

Europejska Agencja Straży Granicznej i Przybrzeżnej (Frontex) podniosła dziś poziom alertu dla wszystkich granic z Turcją i wysłała posiłki na granicę grecko-turecką. To efekt znajdujących się tam tysięcy migrantów, którzy usiłują przedostać się do Unii Europejskiej.

Zdjęcie ilustracyjne / Freedom House/domena publiczna

"Ponownie (...) podnieśliśmy poziom alertu dla wszystkich granic z Turcją do podwyższonego" - oświadczyła rzeczniczka Frontexu w komunikacie rozpowszechnionym w Brukseli.

„Otrzymaliśmy od Grecji prośbę o dodatkową pomoc. Już podjęliśmy środki, by rozmieścić w Grecji dodatkowy sprzęt techniczny i funkcjonariuszy"

- przekazała.

Unijny komisarz ds. migracji Margaritis Schinas napisał na Twitterze, że zwrócił się o zorganizowanie nadzwyczajnego posiedzenia ministrów spraw wewnętrznych państw UE w celu omówienia sytuacji. Dodał, że "trwają konsultacje" między szefową Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen, premierem Grecji Kyriakosem Micotakisem i unijną komisarz ds. wewnętrznych Ylvą Johansson.

Turcja otworzyła swe granice z UE w kierunku Grecji i Bułgarii, dając wolną drogę tysiącom uchodźców i migrantów. Jest to presja na UE i członków NATO w celu uzyskania wsparcia dla operacji tureckiej w Syrii.

Frontex wyjaśnił w komunikacie, że uważnie monitoruje sytuację na granicy Grecji i Bułgarii z Turcją. "Szukamy innych sposobów wspierania krajów UE graniczących z Turcją” - przekazała agencja. „Jesteśmy w ścisłym kontakcie z władzami greckimi w sprawie dodatkowego wsparcia, które możemy zapewnić w tej szybko zmieniającej się sytuacji" - dodano w komunikacie.

Frontex dodał, że monitoruje również sytuację w Republice Cypryjskiej, która należy do UE. Położona na północy wyspy Turecka Republika Cypru Północnego jest jednak kontrolowana i uznawana tylko przez Ankarę.

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Frontex #Turcja #migranci #Unia Europejska

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo