Cześć i chwała Bohaterom!

  

Dziesięć lat temu Prezydent RP prof. Lech Kaczyński wyszedł z inicjatywą ustawodawczą w zakresie uchwalenia nowego państwowego święta pod nazwą Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.

Uzasadnienie dołączone do projektu ustawy głosiło, że ustanowienie święta „jest wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji patriotycznych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny […]. Narodowy Dzień Pamięci »Żołnierzy Wyklętych« to także wyraz hołdu licznym społecznościom lokalnym, których patriotyzm i stała gotowość ofiar na rzecz idei niepodległościowej pozwoliły na kontynuację oporu na długie lata”.

Inicjatywa Pana Prezydenta była odpowiedzią na apel wystosowany w 2009 r. przez organizacje kombatanckie skupione wokół Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych reprezentującego takie organizacje, jak: Zrzeszenie „Wolność i Niezawisłość”, Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej, o ustalenie dnia 1 marca Dniem Żołnierzy Antykomunistycznego Podziemia. Ostatecznie uchwała w tym względzie została przegłosowana przez Sejm 5 lutego 2011 r. i podpisana przez prezydenta 9 lutego 2011 r.

Przez minione lata dużo w kwestii upamiętniania antykomunistycznego podziemia się zmieniło. W przywracanie pamięci o naszych bohaterach zaangażowało się wiele środowisk patriotycznych. Do jednych z pierwszych w tym względzie należeli kibice, także kluby „GP”. Dzięki temu społecznemu zaangażowaniu imionami naszych bohaterów nazwano ulice, place, przyjęły ich za swoich patronów szkoły, drużyny harcerskie, pojawiły się ich pomniki. Wydawać by się mogło, że wszystko idzie w dobrym kierunku, ale okazuje się, że niekoniecznie. Wciąż pojawiają się ludzie kwestionujący bohaterstwo Żołnierzy Wyklętych, którzy próbują kontynuować komunistyczną propagandę i zwalać ich z piedestałów. Niestety takie sytuacje w ostatnim czasie się nasiliły. Dowodem na to jest chociażby dzisiejsza konferencja w Sejmie organizowana przez Klub Parlamentarny Lewica i tygodnik „Przegląd” pt. „Bezdroża państwowej polityki historycznej. Polemicznie o »Żołnierzach Wyklętych«”. W ramach wydarzenia przewidziany jest również okrągły stół nt. „Co zrobić z kultem »Wyklętych«? ” z udziałem lewicowych polityków, historyków i publicystów. Swoim licznym udziałem w uroczystościach ku czci Niezłomnych Bohaterów organizowanych w całej Polsce najlepiej odpowiemy na to pytanie.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Wczytuję komentarze...
Tagi

  

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts