"Jest mi smutno, że muszę umierać. Powiedzcie mojej babci, że zachowałam się jak trzeba” – te słowa legendarnej sanitariuszki Danuty Siedzikówny „Inki” obrazują, jakimi ideami kierowali się bohaterowie antykomunistycznego podziemia. Wartości, jakie jej zostały przekazane, w chwili próby nie pozwoliły na wydanie kamratów walczących o niepodległą Polskę. Jej zabójstwo obrazuje również, jak zbrodniczy był system, który po II wojnie światowej został w Polsce zainstalowany przez Sowietów i polskich kolaborantów. Mimo, iż prawo nie pozwalało wykonywać wyroków śmierci na nieletnich, to komuniści bez wahania pokazowo osądzili, a następnie – na tydzień przed jej 18. urodzinami – rozstrzelali „Inkę”, sanitariuszkę, która podczas potyczek pomagała rannym ze swojego oddziału, a także tym z drugiej strony barykady.

Na jej cześć i setek tysięcy innych żołnierzy antykomunistycznego podziemia, z inicjatywy śp. Lecha Kaczyńskiego i śp. Janusza Kurtyki 1 marca został ustanowiony Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. W tym roku już po raz 10. będziemy go obchodzili i z tej okazji w całym kraju odbędą się również inicjatywy edukacyjne i kulturalne poświęcone Niezłomnym.

Centralne uroczystości zaplanowano na godz. 14 na warszawskim Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego. Udział w ceremonii wezmą m.in. prezydent Andrzej Duda oraz minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Prezydent wręczy awanse generalskie oficerom Wojska Polskiego, a przysięgę wojskową złoży ponad 2 tys. żołnierzy służby przygotowawczej.

Wcześniej jednak, bo o godz. 10, rozpoczną się obchody w miejscu zwanym „polską Golgotą” – w byłym nazistowskim i komunistycznym więzieniu na warszawskim Mokotowie, gdzie obecnie powstaje Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL.

– Zaczynamy o godz. 10 rano. Wielkie wydarzenie z udziałem ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry i ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka, a także kombatantów, ostatnich żyjących Żołnierzy Niezłomnych, Żołnierzy Wyklętych. Serdecznie wszystkich zapraszamy – powiedział dyrektor placówki Jacek Pawłowicz w najnowszym odcinku programu „Rozmowa Niezależna”, dostępnym na platformie vod.Gazetapolska.pl. Dodał również, że w tym miejscu uroczystości potrwają do godz. 21.

Ciekawą propozycję oferują również Polskie Koleje Państwowe. Na warszawskim Dworcu Centralnym po godz. 15 grupy rekonstrukcyjne przygotują obozowisko na wzór tych, jakie w lasach budowali partyzanci II konspiracji. Odwiedzający będą mogli podziwiać uzbrojenie podziemia antykomunistycznego oraz poznać historię poszczególnych Żołnierzy Wyklętych.

Nie możemy zapomnieć także o Biegu Tropem Wilczym.

– W tym roku w hołdzie Żołnierzom Wyklętym biegacze pobiegną w ponad 360 miastach w Polsce i w blisko 20 poza naszymi granicami. Biegną na Kresach, w Afryce, Stanach Zjednoczonych, a nawet w Nowej Zelandii. Już teraz wiemy, że padnie rekord frekwencji, który w zeszłym roku wyniósł 80 tys. Informacje dotyczące biegu można znaleźć na naszej stronie internetowej TropemWilczym.org

– powiedziała nam rzecznik inicjatywy Barbara Konarska. Dodała również, że podczas wydarzenia odbędzie się zbiórka krwi.

Zachęcamy Państwa również do sprawdzania propozycji lokalnych. W setkach miejsc w Polsce władze samorządowe i działacze społeczni organizują różne prelekcje, koncerty, wystawy, rekonstrukcje, wycieczki po miejscach pamięci itp.

Tekst ukazał się w weekendowym wydaniu "Gazety Polskiej Codziennie"