Słowacja: zaczęły się wybory

/ Dmitry A. Mottl/ https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/deed.en

  

Na Słowacji rozpoczęły się w sobotę rano wybory parlamentarne. Lokale wyborcze zostały otwarte o godz. 7:00, głosować będzie można do godz. 22:00. O 150 miejsc w jednoizbowym parlamencie ubiegają się kandydaci z ponad 20 partii i jednej koalicji.

Ostatnie sondaże wróżą koniec 14-letniej dominacji partii Kierunek-Socjaldemokracja (Smer-SD). Najsilniejszym ugrupowaniem może okazać się opozycyjny konserwatywny ruch Zwyczajni Ludzie (OLaNO) Igora Matovicza.

Wzrost popularności OLaNO rozpoczął się kilka tygodni przed wyborami, co obserwatorzy wiążą z bardzo silną krytyką dominującego dotąd Smer-SD przez lidera ruchu Igora Matovicza, który może zostać nowym premierem. Niektóre media i przeciwnicy polityczni widzą w niekonwencjonalnym polityku osobę nieprzewidywalną, błazna lub "niedający się okiełznać pocisk".

Analitycy zwracają uwagę, że Matovicz zdołał w jasny sposób zdefiniować problemy, przed którymi stoją Słowacy np. korupcję i mafijny charakter państwa.

Rządząca od 2006 roku – z dwuletnią przerwą - partia Smer-SD notuje najwyraźniejszy spadek od dwóch lat, gdy zamordowany został dziennikarz śledczy Jan Kuciak i jego narzeczona, od czego rozpoczął się kryzys polityczny, który doprowadził do rekonstrukcji rządu i zmiany na stanowisku premiera. Roberta Fica, który pozostał szefem Smer-SD, zastąpił Peter Pellegrini – twarz dzisiejszej kampanii tej partii.

Na trzecim miejscu w sondażach plasuje się neofaszystowska formacja Ludowa Partia Nasza Słowacja (LNSN), której liderem jest Marian Kotleba. Zdaniem obserwatorów, znacznie złagodził on retorykę.

Do parlamentu może dostać się siedem, a nawet dziewięć partii. W sondażach kilka podmiotów oscylowało wokół pięcioprocentowego progu, dającego miejsca w parlamencie.

W wyborach kandyduje jedna koalicja złożona z dwóch partii - Postępowa Słowacja/SPOLU, która wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego w 2019 r.

Ewentualne zwycięstwo OLaNO powinno zaowocować rokowaniami koalicyjnymi z nieobecnymi dotąd w parlamencie ugrupowaniami, które równie bezkompromisowo krytykują Smer-SD. Są wśród nich m.in. liberalno-konserwatywna koalicja Postępowa Słowacja/Spolu oraz założona w 2019 r. przez byłego prezydenta Andreja Kiskę partia Za ľudí. Do grona ewentualnych koalicjantów aspirują także dwie partie: liberalna Wolność i Solidarność (SaS) oraz określająca się jako prorodzinna Jesteśmy Rodziną (Sme rodina), którą zalicza się do ugrupowań protestu.

Wśród ugrupowań, które mogą mieć problem z pokonaniem progu 5 proc. i dostaniem się do parlamentu, jest Ruch Chrześcijańsko-Demokratyczny (KDH) oraz współtworzące dotąd koalicję rządową: Słowacka Partia Narodowa (SNS) i partia Most-Hid, opowiadająca się za współpracą Słowaków i żyjących na Słowacji Węgrów. Szans na wejście do parlamentu nie mają także inne partie mniejszości węgierskiej.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...


Ponad 40 milionów na sprzęt medyczny

/ malopolska.pl/

  

Pierwsze pieniądze w ramach małopolskiej tarczy antykryzysowej, czyli 43 mln zł, zostaną przeznaczone m.in. na zakup sprzętu medycznego, testów na koronawirusa i wyposażenie ambulansów – poinformował małopolski urząd marszałkowski.

Rzecznik małopolskiego urzędu marszałkowskiego Michał Drewnicki podał, że pierwsze pieniądze, czyli 43 mln w ramach pakietu medycznego, zasilą małopolskie szpitale.

Kupionych zostanie 20 tys. testów na obecność koronawirusa, 50 w pełni wyposażonych ambulansów i 50 namiotów pneumatycznych wraz z łóżkami i sprzętem medycznym.

Ponadto do placówek trafi 50 tys. litrów płynu do dezynfekcji i 600 opryskiwaczy biobójczych.

Kwota pozwoli również na dokupienie środków ochrony osobistej dla pracowników szpitali wojewódzkich, a także przygotowanie Szpitala Śniadeckich w Nowym Sączu do leczenia chorób zakaźnych.

O zakupie zdecydował w piątek komitet sterujący powołany przez marszałka Witolda Kozłowskiego. Pieniądze pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts