"Córka Putina" na wysokim stanowisku. Zajmie się sztuczną inteligencją

Władimir Putin / Aleksiej Witwicki/Gazeta Polska

  

Uważana za młodszą córkę prezydenta Rosji Władimira Putina, Katierina Tichonowa stanie na czele Instytutu Badań nad Problemami Sztucznej Inteligencji Moskiewskiego Uniwersytetu Państwowego (MGU) im. Michaiła Łomonosowa – podał dziś dziennik „Wiedomosti”.

Gazeta poinformowała o tym, powołując się na kopię prezentacji przedstawionej przez rektora uczelni Wiktora Sadowniczego na posiedzeniu rady naukowej uniwersytetu. Posiedzenie odbyło się w styczniu, ale informacje na jego temat wypłynęły dopiero teraz.

W prezentacji mowa o tym, że na czele instytutu stanie „K.W. Tichonowa”. Pracownicy uniwersytetu potwierdzili „Wiedomostiom”, że chodzi o szefową fundacji Narodowy Rozwój Intelektualny Innopraktika Katierinę Tichonową.

Wiele mediów nazywa Tichonową córką Putina po przeprowadzeniu dziennikarskiego śledztwa m.in. przez agencje Reuters i Bloomberg. Ani Tichonowa, ani Putin nie potwierdzili, ani nie zaprzeczyli tym doniesieniom.

W burze prasowym Innopraktiki poinformowano, że instytut sztucznej inteligencji został utworzony w ubiegłym roku – podała telewizja Dożdż. Putin powraca w swoich wypowiedziach do problemu sztucznej inteligencji. Mówił np., że ten, kto zdoła uzyskać monopol w sferze sztucznej inteligencji, „stanie się władcą świata”.

W skład zarządu Innopraktiki wchodzą czołowi biznesmeni zbliżeni do Putina, w tym Sieriej Czemiezow, Nikołaj Tokariew, Igor Sieczyn czy Borys Kowalczuk. W 2018 roku poinformowano, że fundacja Tichonowej uzyskała kontrakt spółki naftowej Rosnieft na sumę prawie 355 mln rubli (4,8 mln euro).

Tichonowa byłą żoną Kiriłła Szamałowa, syna przyjaciela Putina, który swego czasu znajdował się na liście miliarderów pisma „Forbes”, ale para – według mediów - już się rozstała.

O Katierinie Tichonowej pisano, że urodziła się w 1986 roku w NRD. W grudniu 2017 roku na konferencji prasowej Putin był pytany o to, czy jest jego córką. Odparł wówczas, że nie omawia spraw związanych z rodziną i dodał, że członkowie jego rodziny nie zajmują się biznesem ani polityką.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...


Jesteś przedsiębiorcą? Zobacz, co proponuje rząd. NOWE ZAŁOŻENIA tarczy antykryzysowej

Zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com/gov.pl

  

Tarcza antykryzysowa, która ma pomóc przedsiębiorcom w trudnym czasie epidemii koronawirusa, ma zostać rozszerzona. Pomoc otrzymają m.in. rolnicy czy większe firmy, zatrudniające od 10 do 49 osób. Zobacz najważniejsze założenia pomocy dla przedsiębiorców, jakie dziś zaprezentowano.

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej poinformowano o nowych rozwiązaniach dotyczących pomocy dla przedsiębiorców w ramach tzw. tarczy antykryzysowej. Wartość zaproponowanej pomocy wyniesie 11 miliardów złotych.

[polecam:https://niezalezna.pl/321736-rzad-rozszerza-tarcze-antykryzysowa-wartosc-pomocy-wyniesie-ponad-11-miliardow-zlotych]

Jesteś przedsiębiorcą? Przeczytaj - oto nowe założenia tarczy antykryzysowej:

 1. Większe firmy także ze zwolnieniem z ZUS-u na 3 miesiące - Znacznie rozszerzony będzie krąg przedsiębiorców, którzy skorzystają z 3-miesięcznych wakacji składkowych w ZUS-ie. Dotychczas takie zwolnienie z ZUS-u dotyczyło samozatrudnionych oraz mikrofirmy zatrudniające do 9 pracowników. Po zmianach z wakacji składkowych skorzystają także firmy, które zatrudniają od 10 do 49 osób. Państwo pokryje połowę składek na ZUS tym przedsiębiorstwom pod warunkiem, że w tym okresie utrzymają zatrudnienie. Mechanizm pozytywnie wpłynie na zmniejszenie zwolnień pracowników.
 2. Dłuższe postojowe dla samozatrudnionych i pracowników na umowie cywilnoprawnej - Osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, a także zatrudnione w ramach umowy cywilnoprawnej będą otrzymywały przez 3 miesiące świadczenie w wysokości 2 tys. złotych. Pierwotnie wsparcie miało być udzielone na okres 1 miesiąca.
 3. Zasiłek dla rolników objętych kwarantanną - Rolnicy i pracujący z nimi domownicy mogą liczyć na zasiłek w wysokości 50% minimalnego wynagrodzenia, jeśli ze względu na obowiązkową kwarantannę lub pobyt w szpitalu w związku z koronawirusem nie mogą wykonywać swojej pracy.
 4. Rozszerzenie świadczeń ochrony miejsc pracy na NGO - Organizacje pozarządowe, pożytku publicznego i zajmujące się wolontariatem będą mogły skorzystać ze wsparcia na rzecz ochrony miejsc pracy, jakie oferuje państwo.
 5. Zabezpieczenie środków finansowych służących powstrzymaniu COVID-19 przed egzekucją - Jeśli ktoś przeznacza środki finansowe na walkę z koronawirusem, nie będą one podlegały egzekucji w ramach: postępowania cywilnego, czynności komorników sądowych, administracyjnych organów egzekucyjnych.
 6. Nielimitowany internet w ramach dostępu do GOV.PL i usług medycznych online - Korzystający z telefonu komórkowego dostaną nielimitowany internet w ramach dostępu do „publicznych” stron internetowych. Dotyczy to m.in. stron w domenie gov.pl, usług umożliwiających zdalną diagnostykę medyczną, usług e-learningu umożliwiających zdalną pracę nauczycieli i uczniów;
 7. Wsparcie eUsług w służbie zdrowia - Placówki ochrony zdrowia otrzymają dostęp do szybkiego internetu, a także sprzęt, który umożliwi im prowadzenie zdalnej diagnostyki medycznej. Podobne wsparcie zyskają seniorzy czy osoby niepełnosprawne. Zapewnione zostaną im urządzenia oraz usługi, dzięki którym będą mogli wykonywać codzienne aktywności – jak choćby korzystanie z usług ochrony zdrowia w sposób zdalny. Na to wsparcie przekazana będzie jednorazowa dotacja z budżetu państwa w wysokości 87 mln zł.
 8. Szybsza realizacja Funduszu Szerokopasmowego i Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej - Jeszcze w tym roku uruchomiony będzie Fundusz Szerokopasmowy, dzięki któremu zapewni się obywatelom dostęp do podstawowych e-usług społecznych. Pierwotnie program miał ruszyć dopiero w 2021 roku. Przyspieszony ma być także rozwój Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej tak, aby wszyscy obywatele na równych zasadach mogli korzystać z dostępu do internetu.
 9. Szkoły ze sprzętem komputerowym i oprogramowaniem do pracy zdalnej - Nowe rozwiązania to także wsparcie w wyposażeniu szkół w sprzęt komputerowy i inne urządzenia multimedialne oraz oprogramowanie do prowadzenia zajęć zdalnych. 
 10. Uproszczenie działania usług pocztowych - przesyłka listowa będąca przesyłką rejestrowaną będzie mogła być doręczona do skrzynki pocztowej bez konieczności składania wniosku na poczcie; przesyłki kurierskie będą mogły być dostarczane z pominięciem obowiązku uzyskania potwierdzenia odbioru. Zmiany pozwolą z jednej strony  zapewnić ciągłość świadczenia usług pocztowych, a z drugiej – zwiększą bezpieczeństwo obywateli.
 11. Wydłużenie terminów administracyjnych – m.in. dla posiadaczy pojazdów - Jeżeli upłynął termin ważności: prawa jazdy, uprawnienia do kierowania pojazdami, szkolenia okresowego, badań lekarskich i psychologicznych do pracy na stanowisku kierowcy – na uzupełnienie formalności będzie 30 dni od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii. Jeżeli termin ważności pozwoleń czasowych i tablic rejestracyjnych upłynął w okresie stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii, będzie 14 dni na dopełnienie formalności licząc od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii. W stanie epidemii lub okresie zagrożenia epidemicznego zawiesza się przeprowadzanie badań lekarskich i psychologicznych, a także przedłużanie ważności orzeczeń, dla maszynistów i pracowników kolejowych.  Wydłużony będzie okres obowiązywania certyfikatów audytora bezpieczeństwa ruchu drogowego - o okres stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: gov.pl, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts