Katolicy na Woodstocku – czyli Przystanek Jezus

  

W dniach 28-31 lipca w Kostrzynie nad Ordą po raz 13. odbędzie się inicjatywa ewangelizacyjna Przystanek Jezus. Równolegle będzie miał miejsce I Ogólnopolski Kongres Nowej Ewangelizacji. W programie są debaty z naukowcami i duchownymi oraz rekolekcje pod przewodnictwem misjonarzy pracujących na co dzień w brazylijskich slumsach.

Inicjatywa Przystanku Jezus skierowana jest do młodych ludzi uczestniczących w Przystanku Woodstock. Ewangelizatorzy w czasie trwania festiwalu starają się głosić Dobrą Nowinę o Jezusie Chrystusie.

W tym roku, po raz pierwszy w historii Przystanku Jezus, korzystając z okazji, równolegle odbędzie się I Kongres Nowej Ewangelizacji, w którym weźmie udział m.in. abp Rino Fisichella – Przewodniczący Papieskiej Rady do spraw Nowej Ewangelizacji.

- Trzeba mówić czym jest nowa ewangelizacja, ponieważ doszliśmy do takiego punktu, że wszyscy, wszystko nazywają „nową ewangelizacją”. To oznacza, że gdyby tak dalej tak się działo, wkrótce nic by z tej inicjatywy nie było. Najprościej mówiąc za papieżem Benedyktem XVI, jest to ewangelizacja tych wszystkich, którzy porzucili praktyki chrześcijańskie. Jest to ten fragment działania Kościoła, który się zwraca do ludzi ochrzczonych, ale takich, którzy właściwie do kościoła nie chodzą i swojej wiary nie praktykują. (...) Warto zwrócić uwagę, że nowa ewangelizacja nie jest niczym nowym. Zarówno w Polsce, jak i w Kościele powszechnym trwa ona od dziesiątków lat. Kiedy Ojciec Święty zakładał Papieską Radę ds. Nowej Ewangelizacji, to chciał to właśnie pokazać. Chciał zwrócić uwagę, że jest to zjawisko, które Duch św. kreuje w kościele od dobrych 50. lat, ale do tej pory było ono niedoceniane – tłumaczy bp Grzegorz Ryś, przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski do spraw Nowej Ewangelizacji.

Swój udział w kongresie zgłosiło już ok. tysiąca osób z całej Polski. Głównym tematem debat ma być opracowanie sposobu głoszenia Dobrej Nowiny Chrystusa w dzisiejszym, coraz bardziej laickim świecie. Celem kongresu jest analiza obecnej sytuacji Kościoła w Polsce i przedstawienie nowych inicjatyw ewangelizacyjnych.

„Na kongresie pomysłodawcy przedstawią nowe sposoby ewangelizacji miast, parafii wiejskich, terenów nadmorskich i Bieszczad. „Mobilna parafia” to propozycja nowoczesnego sposobu komunikacji wewnątrz parafii. „Każdy tata czyta dzieciom” to z kolei kampania na rzecz uaktywnienia ojców w ewangelizacyjnym przekazie wiary. Kolejnym pomysłem są ewangelizacyjne spływy kajakowe dla ojców i dzieci. W czasie debat przedstawiony będzie projekt Akademii Liderów Nowoczesnej Ewangelizacji. Uczestnicy dyskusji mówić też będą o roli muzyki w głoszeniu Dobrej Nowiny nowymi sposobami” - czytamy w komunikacie Konferencji Episkopatu Polski zapowiadającym kongres.

Istotną część kongresu będą także stanowić rekolekcje głoszone przez dwóch włoskich księży, którzy od kilkunastu lat ewangelizują mieszkańców slumsów São Paulo. Ich pomysłem są wspólnoty „Przymierza Miłosierdzia”. Z pomocy niemal trzydziestu takich ośrodków korzysta miesięcznie około 40 tysięcy osób.

Zwieńczeniem I Kongresu Nowej Ewangelizacji będzie ustawienie Krzyża Przystanku Jezus i wyjście ewangelizatorów na pole Przystanku Woodstock. Koordynator Kongresu oraz Przystanku Jezus, Ks. Artur Godnarski, spodziewa się, że w tym roku w ewangelizację uczestników festiwalu odbywającego się w Kostrzynie nad Odrą zaangażuje się niemal dziewięćset osób.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze


Wczytuję komentarze...

Jarosław Papis ocenia jednoznacznie: „Wykorzystywanie Holokaustu do polityki to zbrodnia”

/ Zrzut ekranu z TV Republika

  

- To bardzo mocne i bardzo prawdziwe słowa. Wykorzystywanie Holokaustu do polityki to zbrodnia. To zbrodnia na pamięci tych, którzy zginęli, tych, którzy zostali zgładzeni. Na ofiarach Holokaustu, zagłady. Tego nie powinno się robić. Absolutnie - mówił w rozmowie z Katarzyną Gójską w programie "W Punkt" w Telewizji Republika Jarosław Papis, prezes Fundacji Hatikva, odnosząc się do słów prezydenta Andrzeja Dudy.

Fałszowanie historii II wojny światowej, zaprzeczanie zbrodniom ludobójstwa i negowanie Holokaustu oraz instrumentalne wykorzystywanie Auschwitz dla jakichkolwiek celów to bezczeszczenie pamięci ofiar

- powiedział podczas uroczystości 75. rocznicy wyzwolenia byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau prezydent Andrzej Duda.

[polecam:https://niezalezna.pl/307964-andrzej-duda-o-falszerzach-historii-nie-wolno-nam-nigdy-zapomniec-o-zbrodni-holokaustu]

To bardzo mocne i bardzo prawdziwe słowa. Wykorzystywanie Holokaustu do polityki to zbrodnia. To zbrodnia na pamięci tych, którzy zginęli, tych, którzy zostali zgładzeni. Na ofiarach Holokaustu, zgłady. Tego nie powinno się robić. Absolutnie

- ocenił Jarosław Papis.

Nikt z nas nie wie, jakby zachował się w takiej sytuacji

- mówił Papis pytany o Polaków, którzy w czasie II wojny światowej - ryzykując życie swoje i swoich najbliższych - ratowali Żydów. 

Dodał, że historia o polskich sprawiedliwych jest opowieścią bardzo trudną.

Inaczej się ją mówi z Izraelu, inaczej w Polsce, inaczej w USA, inaczej w Europie Zachodniej

- mówił.

Każdy ma swoje doświadczenia. Żydzi przeżywają czas zagłady trochę inaczej niż inni ludzie. Mają - być może - trochę więcej pretensji do tego, że w oczekiwaniu nas - Żydów - niektórzy ludzie byli obojętni. Prawdą jest, i tę prawdę trzeba wszędzie podkreślać, że to Polacy byli zagrożeni karą śmierci za podanie kromki chleba. To Polacy stanowią największą grupę tych, którzy pod tak ciężką karą, uratowali najwięcej istnień ludzkich. To nie jest grupa tylko 7 tys. tych, którzy mają swoje drzewka w Yad Vashem. To są tysiące Polaków, którzy byli w to zaangażowani

- wyjaśnił.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: telewizjarepublika.pl, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts