Katolicy na Woodstocku – czyli Przystanek Jezus

  

W dniach 28-31 lipca w Kostrzynie nad Ordą po raz 13. odbędzie się inicjatywa ewangelizacyjna Przystanek Jezus. Równolegle będzie miał miejsce I Ogólnopolski Kongres Nowej Ewangelizacji. W programie są debaty z naukowcami i duchownymi oraz rekolekcje pod przewodnictwem misjonarzy pracujących na co dzień w brazylijskich slumsach.

Inicjatywa Przystanku Jezus skierowana jest do młodych ludzi uczestniczących w Przystanku Woodstock. Ewangelizatorzy w czasie trwania festiwalu starają się głosić Dobrą Nowinę o Jezusie Chrystusie.

W tym roku, po raz pierwszy w historii Przystanku Jezus, korzystając z okazji, równolegle odbędzie się I Kongres Nowej Ewangelizacji, w którym weźmie udział m.in. abp Rino Fisichella – Przewodniczący Papieskiej Rady do spraw Nowej Ewangelizacji.

- Trzeba mówić czym jest nowa ewangelizacja, ponieważ doszliśmy do takiego punktu, że wszyscy, wszystko nazywają „nową ewangelizacją”. To oznacza, że gdyby tak dalej tak się działo, wkrótce nic by z tej inicjatywy nie było. Najprościej mówiąc za papieżem Benedyktem XVI, jest to ewangelizacja tych wszystkich, którzy porzucili praktyki chrześcijańskie. Jest to ten fragment działania Kościoła, który się zwraca do ludzi ochrzczonych, ale takich, którzy właściwie do kościoła nie chodzą i swojej wiary nie praktykują. (...) Warto zwrócić uwagę, że nowa ewangelizacja nie jest niczym nowym. Zarówno w Polsce, jak i w Kościele powszechnym trwa ona od dziesiątków lat. Kiedy Ojciec Święty zakładał Papieską Radę ds. Nowej Ewangelizacji, to chciał to właśnie pokazać. Chciał zwrócić uwagę, że jest to zjawisko, które Duch św. kreuje w kościele od dobrych 50. lat, ale do tej pory było ono niedoceniane – tłumaczy bp Grzegorz Ryś, przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski do spraw Nowej Ewangelizacji.

Swój udział w kongresie zgłosiło już ok. tysiąca osób z całej Polski. Głównym tematem debat ma być opracowanie sposobu głoszenia Dobrej Nowiny Chrystusa w dzisiejszym, coraz bardziej laickim świecie. Celem kongresu jest analiza obecnej sytuacji Kościoła w Polsce i przedstawienie nowych inicjatyw ewangelizacyjnych.

„Na kongresie pomysłodawcy przedstawią nowe sposoby ewangelizacji miast, parafii wiejskich, terenów nadmorskich i Bieszczad. „Mobilna parafia” to propozycja nowoczesnego sposobu komunikacji wewnątrz parafii. „Każdy tata czyta dzieciom” to z kolei kampania na rzecz uaktywnienia ojców w ewangelizacyjnym przekazie wiary. Kolejnym pomysłem są ewangelizacyjne spływy kajakowe dla ojców i dzieci. W czasie debat przedstawiony będzie projekt Akademii Liderów Nowoczesnej Ewangelizacji. Uczestnicy dyskusji mówić też będą o roli muzyki w głoszeniu Dobrej Nowiny nowymi sposobami” - czytamy w komunikacie Konferencji Episkopatu Polski zapowiadającym kongres.

Istotną część kongresu będą także stanowić rekolekcje głoszone przez dwóch włoskich księży, którzy od kilkunastu lat ewangelizują mieszkańców slumsów São Paulo. Ich pomysłem są wspólnoty „Przymierza Miłosierdzia”. Z pomocy niemal trzydziestu takich ośrodków korzysta miesięcznie około 40 tysięcy osób.

Zwieńczeniem I Kongresu Nowej Ewangelizacji będzie ustawienie Krzyża Przystanku Jezus i wyjście ewangelizatorów na pole Przystanku Woodstock. Koordynator Kongresu oraz Przystanku Jezus, Ks. Artur Godnarski, spodziewa się, że w tym roku w ewangelizację uczestników festiwalu odbywającego się w Kostrzynie nad Odrą zaangażuje się niemal dziewięćset osób.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze


Wczytuję komentarze...

Kuriozalny proces Nitras kontra Cenckiewicz. Poseł PO się nie przygotował

/ Lukasz Szelemej/Gazeta Polska

  

Dziś w Sądzie Okręgowym w Szczecinie odbył się proces w trybie odwoławczym, który Sławomirowi Cenckiewiczowi wytoczył poseł Platformy Obywatelskiej Sławomir Nitras. Kulisy całej sprawy są dość absurdalne, bo chodzi o... podanie dalej memów na Twitterze. Cenckiewicz informuje, że Nitras - znany z "obrony sądów" - nie wziął na rozprawę nawet dowodu osobistego.

Cenckiewicz został zobowiązany do usunięcia z Twittera treści, które nie spodobały się Nitrasowi, choć o wyroku i samej rozprawie dowiedział się z Twittera.

Sprawa ma dalszy ciąg - tym razem w trybie odwoławczym.

[polecam:https://niezalezna.pl/284309-slawomir-cenckiewicz-prosi-o-wsparcie-chodzi-o-proces-z-nitrasem-za-podanie-dalej-memow]

Nitrasa oburzyło to, że Cenckiewicz podał dalej na Twitterze memy dotyczące jego osoby.

Dzisiejszą rozprawę na swoim internetowym portalu opisuje Radio Szczecin.

Zdaniem posła PO-KO sugerują one, że jest złodziejem. Polityk opozycji twierdzi, że do tej pory ludzie wyzywają go na ulicy. 

Takich przypadków są co najmniej dziesiątki, jeśli nie setki. Żeby nie być gołosłownym, ostatnio, gdy wychodziłem wraz z rodziną z pizzerii na ulicy Poniatowskiego, starsza pani nazwała mnie bandytą, złodziejem, który powinien siedzieć w więzieniu 

- mówił w sądzie Nitras.

Mecenas Zbigniew Bogucki - obrońca Sławomira Cenckiewicza - odpowiadając Nitrasowi powiedział, że "kto sieje wiatr, ten zbiera burzę"

Jest posłem, który budzi jedne z największych emocji, ale pewnie na tym mu zależy, a skoro mu na tym zależy, to wpisuje w ten sposób w swoją działalność niejako przyzwolenie na to. Skoro ja w ten sposób walczę i takim mieczem wojuje, to mogę od tego miecza również zginąć 

- mówił.

Cenckiewicz stwierdził zaś, że to, co spotyka na ulicach Nitrasa, nie ma związku z podanymi przez niego dalej wpisami na Twitterze.

Ciekawe sytuacje miały miejsce jeszcze przed rozprawą. Nitras - znany z "obrony sądów" nie wziął ze sobą dowodu osobistego. Nie podał też ręki prof. Cenckiewiczowi.

Wyrok w tej sprawie zapadnie 4 września.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: radioszczecin.pl, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl