Papież apeluje o "algor-etykę". Chodzi o badania związane ze sztuczną inteligencją

zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com/geralt

  

Sztuczna inteligencja jest darem, ale potrzebna jest "algor-etyka" - taką opinię wyraził papież Franciszek w przemówieniu do uczestników konferencji zorganizowanej przez Papieską Akademię Życia na temat możliwości i zagrożeń ze strony nowych technologii.

Tekst wystąpienia Franciszka odczytał przewodniczący Papieskiej Akademii Życia arcybiskup Vincenzo Paglia. Papież z powodu "lekkiej niedyspozycji", jak wyjaśnił Watykan, nie wziął udziału w spotkaniu z uczestnikami obrad.

Jego zdaniem potrzebna jest refleksja Kościoła po to, by w czasach "cyfrowej galaktyki", która jest "darem Bożym", to, co jest automatyczne służyło człowiekowi, było zarządzane w poczuciu odpowiedzialności i nie poniżało godności ludzkiej.

Nowe technologie, zaznaczył, nie są "neutralnymi narzędziami", bo kształtują świat i sumienia. W wymiarze społeczno-ekonomicznym, jak ostrzegł papież, użytkownicy są często sprowadzani do roli "konsumentów, podporządkowanych prywatnym interesom skupionym w rękach nielicznych".

Franciszek uznał za konieczną etykę w podejściu do sztucznej inteligencji i wyzwań ze strony nowych technologii, posługujących się algorytmami. Nazwał ją "algor-etyką". Powinna ona, wskazał, kierować się zasadami poszanowania godności człowieka, sprawiedliwości, pomocniczości i solidarności.

Zaapelował także do ekspertów o szeroką kampanię edukacyjną.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...


Specjalne wydanie "W punkt" - już w niedzielę!

zdjęcie ilustracyjne, / Telewizja Republika/printscreen

  

W niedzielę o godzinie 9:06 zapraszamy na specjalne wydanie programu "W punkt". Kiedy wybory prezydenckie? Co wiemy już o chorobie Covid 19? Jak leczą ją Włosi? Które leki są najbardziej skuteczne? Czy ocieplenie spowolni epidemię? Katarzyna Gójska i jej goście spróbują odpowiedzieć na te pytania.

Gośćmi specjalnego wydania programu W Punkt będą:

  • Prof Przemysław Czarnek konstytucjonalista i poseł PiS 
  • Prof Grzegorz Gielerak dyr Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie
  • Dr Tomasz Kutycki z polskiej misji medycznej w Lombardii.

"W punkt" godzina 9.06 w Telewizji Republika. Zapraszamy!

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl,


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts