Wszystkie szkoły w Iranie zostaną zamknięte z powodu koronawirusa

zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com/coyot

  

Wszystkie szkoły w Iranie zostaną zamknięte na 3 dni z powodu koronawirusa - ogłosił irański minister zdrowia Said Namaki w telewizji państwowej. Minister oświaty Mohsen Hadżi Mirzaej wezwał nauczycieli do prowadzenia lekcji online do czasu ponownego otwarcia szkół.

- Na podstawie analizy stwierdzono, że istnieje potrzeba zamknięcia wszystkich szkół w kraju (...) na trzy dni poczynając od jutra

- powiedział Namaki.

W Teheranie odwołano piątkowe modlitwy, które mają szczególne znaczenie w Iranie. Zazwyczaj pojawiają się na nich dygnitarze, ogłaszane są ważne decyzje państwowe i "jest to forum, na którym rząd przedstawia jednolity front w głównych kwestiach geopolitycznych" - przekazał portal Al-Monitor.

Prezydent Hasan Rowhani nakazał również zamknięcie wielu uniwersytetów w całym kraju oraz odwołanie innych publicznych spotkań, takich jak koncerty i pokazy filmowe.

W piątek rzecznik ministerstwa zdrowia Kijanusz Dżahanpur ogłosił wzrost liczby zakażonych, informując, że w Iranie potwierdzono 388 przypadków zakażenia koronawirusem i 34 zgony z powodu COVID-19. Ostrzegł, że liczba przypadków prawdopodobnie wzrośnie, ponieważ w kraju jest już 15 laboratoriów, w których można testować próbki.

W czwartek irańskie media państwowe poinformowały, że sprawująca w Iranie urząd jednego z 12 wiceprezydentów Masume Ebtekar jest zakażona. Wcześniej do pozytywnych wyników testu na obecność wirusa przyznali się przewodniczący parlamentarnej komisji ds. bezpieczeństwa narodowego i spraw zagranicznych Modżtaba Zolnur, poseł Mahmud Sadeghi i wiceminister zdrowia Iradż Harirczi.

Eksperci obawiają się, że Iran zaniża liczbę osób zainfekowanych, ponieważ w ostatnich dniach w innych krajach Zatoki Perskiej odnotowano liczne przypadki związane z Islamską Republiką Iranu: zakażone osoby albo odwiedzały wcześniej Iran, jak w Omanie, albo są Irańczykami i przyjechały do innego kraju, jak to miało miejsce w Iraku.Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...


Sasin o możliwości wprowadzenia stanu wyjątkowego. "To byłoby szkodliwe również dla gospodarki"

Jacek Sasin / By MAP - https://web.archive.org/web/20200307220759/https://www.gov.pl/web/aktywa-panstwowe/jacek-sasin, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=87798770

  

Nie ma możliwości przesunięcia wyborów prezydenckich, a głosowanie korespondencyjne pozwoli je bezpiecznie przeprowadzić - mówił wicepremier Jacek Sasin, uzasadniając najnowszy projekt PiS. Przestrzegał Porozumienie, by nie prowadziło w sprawie głosowania korespondencyjnego politycznej gry.

Ocenił też, że ewentualne wprowadzenie stanu wyjątkowego byłoby szkodliwe m.in. dla gospodarki.

Dzisiaj w radiowej Trójce wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin był pytany o złożony we wtorek projekt klubu PiS, zakładający możliwość głosowania korespondencyjnego w wyborach prezydenckich 10 maja dla wszystkich.

- Powinniśmy szukać takich rozwiązań, które z jednej strony pozwolą przeprowadzić wybory, a z drugiej strony pozwolą je przeprowadzić z jak najmniejszym uszczerbkiem albo bez uszczerbku dla bezpieczeństwa obywateli

 - przekonywał.

- My jako odpowiedzialna siła polityczna tak właśnie działamy, proponujemy rozwiązania korespondencyjnego głosowania i dziwi mnie, że nie ma konsensusu wszystkich sił politycznych, bo to jest bardzo dobre rozwiązanie

- dodał.

Podkreślał, że wybory prezydenckie są 10 maja, więc "by to rozwiązanie mogło zafunkcjonować, potrzebna jest dobra współpraca wszystkich ośrodków władzy".

- Stąd wczorajszy apel marszałek Sejmu Elżbiety Witek do marszałka Senatu, aby ten projekt po uchwaleniu przez Sejm był bardzo szybko również procedowany przez Senat - zaznaczył.

Pytany o wpis marszałka Tomasza Grodzkiego, że wystosowywanie takich apeli w dniu, gdy Sejm odrzucił niemal wszystkie poprawki Senatu do tarczy antywirusowej jest niestosowny, Sasin zaznaczył, że postawa marszałka Senatu go smuci, bo "jako trzecia osoba w państwie powinien on stanąć na wysokości zadania".

- Tu chodzi o bezpieczeństwo Polaków i w tej sytuacji ambicjonalne działania, które wpisują się w wojnę polityczną, która toczy Polskę od bardzo długiego czasu, to jest coś, co nie powinno mieć miejsca

 - podkreślał.

Przekonywał, że najlepiej, żeby projekt PiS uzyskał konsensualne poparcie wszystkich sił politycznych.

- Ja jednak liczę na opamiętanie

 - zaznaczył.

Zwracał uwagę, że projekt odpowiada na lęki związane z koronawirusem i "daje możliwość odbycia aktu wyborczego w sposób jak najbardziej bezpieczny", bo każdy Polak będzie mógł zagłosować w sposób korespondencyjny, nie wychodząc z domu.

- Jeśli założymy, a myślę, że dzisiaj możemy założyć, że ta epidemia będzie jeszcze trwała wiele miesięcy, to tak naprawdę trudno sobie wyobrazić, że na ten okres zawieszamy funkcjonowanie procedur demokratycznych

 - mówił Sasin.

Podkreślał, że "nie ma dzisiaj możliwości odwołania czy przesunięcia terminu wyborów prezydenckich", ponieważ jedyna formalna możliwość takiego kroku, to wprowadzenie stanu wyjątkowego.

- Wprowadzenie stanu wyjątkowego to nie jest coś, co robi się od pstryknięcia palcem tylko i wyłącznie po to, żeby zmienić termin wyborów. To jest cały zestaw bardzo poważnych obostrzeń dla obywateli, ograniczenia praw obywatelskich, również są to przepisy, które ograniczyłyby w wielu przypadkach swobodę gospodarczą. Wchodząc dzisiaj w kryzys gospodarczy wywołany koronawirusem nie możemy sobie fundować kolejnych rozwiązań, które jeszcze tej gospodarce będą bardziej szkodziły

 - przekonywał Sasin.

Ocenił, że ci, co chcą przełożyć wybory, wzywają do wprowadzenia stanu wyjątkowego, bo sondaże wskazują, iż w wyborach nie mają szans.

Wicepremier zapowiedział jednocześnie, że rozwiązania zawarte w tarczy antykryzysowej "to nie jest koniec pomocy" dla przedsiębiorców.

- Na pewno w najbliższych dniach zostanie przedstawiony kolejny projekt ustawy, który będzie uzupełniał te wszystkie przepisy zawarte w ustawie podpisanej przez pana prezydenta

 - zapowiedział.

- Proszę się jednak nie spodziewać, że my wszystko wszystkim zrekompensujemy, to jest po prostu niemożliwe

 - zaznaczył

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts