Pedofilia w Kościele. Powołano specgrupę do pomocy w realizacji wytycznych w ramach walki z problemem

/ pixabay.com/Senlay

  

W Watykanie na mocy decyzji papieża Franciszka powołano specjalną grupę zadaniową, która pomoże episkopatom i zakonom opracować i realizować wytyczne w ramach walki z pedofilią – ogłosiło dzisiaj biuro prasowe Stolicy Apostolskiej.

W wydanym komunikacie podkreślono, że utworzenie takiego zespołu papież zapowiedział na zakończenie szczytu z udziałem przewodniczących konferencji biskupów i przełożonych zgromadzeń zakonnych, jaki odbył się przed rokiem w Watykanie.

Franciszek postanowił, że pracami grupy zadaniowej będzie kierował arcybiskup Edgar Pena Parra z Wenezueli razem z kardynałami Oswaldem Graciasem z Indii i Blase’em Josephem Cupichem z USA, arcybiskupem Charlesem Scicluną z Malty i księdzem Hansem Zollnerem z Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego, członkiem Papieskiej Komisji ds. Ochrony Nieletnich.

Grupa zadaniowa - głosi nota - będzie pomagać episkopatom oraz zakonom na ich prośbę w „przygotowywaniu i aktualizacji wytycznych w sprawie ochrony małoletnich, zgodnie z zaleceniami Kongregacji Nauki Wiary oraz obowiązującym prawodawstwem kanonicznym w kwestii nadużyć”, szczególnie zaś zgodnie z papieskim dokumentem z maja zeszłego roku.

Watykan wyjaśnił, że przygotowanie wytycznych pozostaje kompetencją i odpowiedzialnością poszczególnych episkopatów, instytutów zakonnych i stowarzyszeń życia apostolskiego.

W skład grupy wejdą też eksperci prawa kanonicznego różnej narodowości – ogłosił Watykan.

- Wkrótce zostanie też ogłoszone vademecum, proste narzędzie do dyspozycji wszystkich biskupów

 - zapowiedział były watykański rzecznik i koordynator zeszłorocznego szczytu ksiądz Federico Lombardi.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...


700 przypadków naruszenia kwarantanny ostatniej doby w Polsce

zdjęcie ilustracyjne / policja.pl

  

Ostatniej doby policjanci w całym kraju skontrolowali ponad 145 tys. osób poddanych przymusowej kwarantannie, w ok. 700 przypadkach stwierdzono uchybienia kwalifikujące się do ukarania – poinformował dzisiaj rzecznik KGP insp. Mariusz Ciarka.

Z informacji przekazanej przez KGP wynika, że ostatniej doby policjanci sprawdzili ponad 145 tys. osób poddanych przymusowej kwarantannie.

Ciarka zaznaczył, że podczas kontroli, w około 700 przypadkach policjanci stwierdzili uchybienia, które w ocenie funkcjonariuszy kwalifikują się do ukarania.

Dodał, że policjanci otrzymali również ponad 70 próśb o pomoc, m.in. w sprawie zakupu żywności, wyniesienia śmieci z domu, czy wysłania przesyłki.

- Osoby, które naruszają prawo i unikają kwarantanny muszą liczyć się z surowymi konsekwencjami, podobnie jak osoby gromadzące się w większej liczbie niż dwie, czy naruszające obostrzenia w zakresie przemieszczania się

- ostrzegł Ciarka.

Rzecznik dodał, że sytuacje takie zdarzają się przeważnie w dużych miastach, jednak - jak zaznaczył - sytuację tę ograniczyło ostatnie pogorszenie się pogody.

- Zawsze reagujemy w takich sytuacjach - podkreślił.

Zaznaczył, że osoby poddane kwarantannie będą kontrolowane w wybranych przez policję porach, bez zapowiedzi i wyrywkowo - nawet kilka razy dziennie. Dodał, że na ulicach będzie można zobaczyć więcej policjantów pełniących służbę z funkcjonariuszami innych służb, "którzy bezwzględnie będą egzekwowali przepisy dotyczące ograniczenia w przemieszczaniu się".

Kwarantanna nakładana jest na osoby zdrowe, które miały styczność z osobami zakażonymi lub podejrzanymi o zakażenie koronawirusem. Trwa 14 dni. W jej czasie nie wolno opuszczać miejsca zamieszkania.

W związku z wprowadzeniem stanu epidemii zwiększono kary za nieprzestrzeganie zasad kwarantanny z 5 do 30 tys. zł. Wprowadzono również mechanizm śledzenia, czy dana osoba przebywa w domu.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts