Warszawa: Wyższe opłaty za wywóz śmieci

zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com/ALTEREGOINTELIGENCIA

  

Od 1 marca wchodzi w życie przyjęta przez Radę Warszawy uchwała wprowadzająca nowe stawki opłat za gospodarowanie odpadami. Według nowych przepisów warszawiacy mieszkający w budynku jednorodzinnym zapłacą teraz miesięcznie za wywóz śmieci 94 zł miesięcznie, a mieszkańcy budynków wielorodzinnych – 65 zł.

W przypadku, gdy śmieci nie będą segregowane, naliczona zostanie dwukrotność tych kwot dla wszystkich gospodarstw domowych w danej nieruchomości.

W związku ze zmianami w systemie opłat, wszyscy właściciele nieruchomości bądź ich zarządcy (np. wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe) muszą złożyć nowe deklaracje. "Należy je złożyć do 10 kwietnia 2020 r. w Wydziałach Obsługi Mieszkańców urzędów dzielnic lub przesłać listem poleconym do urzędu dzielnicy bądź wysłać w formie elektronicznej w ramach platformy (ePUAP)" - wyjaśnia ratusz. "Mieszkańcy bloków nie składają deklaracji" - dodaje.

Od piątku działa specjalna strona internetowa czysta.um.warszawa.pl, gdzie można znaleźć wszelkie informacje związane z nowym systemem opłat, formularze deklaracji, harmonogramy odbioru odpadów. Znajduje się za tam również wyszukiwarka z blisko 600 przykładami poprawnej segregacji na pięć frakcji. Wszelkie nieprawidłowości i pytania mieszkańcy mogą także zgłaszać do Miejskiego Centrum Kontaktu Warszawa 19115. O przypadkach oszustw i próbach wyłudzania pieniędzy "na odpady" należy powiadomić policję.

W trosce o mieszkańców w trudnej sytuacji materialnej, samotnie gospodarujących miasto przygotowało osłonowe wsparcie.

"Finansowa pomoc pokryje minimum 50 proc. bieżących kosztów utrzymania budynku/lokalu mieszkalnego. Mogą na nią liczyć warszawiacy prowadzący gospodarstwo jednoosobowe z miesięcznym dochodem nieprzekraczającym 1 752,50 zł netto, a w szczególności, ci którzy ukończyli 65. rok życia i osoby z niepełnosprawnością" - informuje stołeczny magistrat.

"Wsparcie otrzymają też samotnie gospodarujący mieszkańcy utrzymujący się wyłącznie z renty lub emerytury w wysokości nieprzekraczającej kwoty 1 752,50 zł netto i niekwalifikujący się do uzyskania dodatku mieszkaniowego" - dodaje. Wnioski będą przyjmowane od marca 2020 r.

Stołeczny ratusz przypomina, że selektywna zbiórka odpadów na pięć frakcji obowiązuje - zgodnie z ustawą - w całym kraju od 2020 r. Rządowa ustawa nakazuje samorządom stosowanie karnych opłat za niesegregowanie śmieci. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...


Ukraina: wzrosła liczba zakażeń

Zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com /Creative Commons CC0/geralt

  

Do 475 wzrosła liczba potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem na Ukrainie - przekazało w niedzielę wieczorem ministerstwo ochrony zdrowia. Rano informowano o 418 zakażonych. Z dziewięciu do 10 wzrosła też liczba zgonów wśród zainfekowanych osób.

"Ministerstwo zdrowia informuje: na Ukrainie odnotowano 475 przypadków wywoływanej przez koronawirusa choroby Covid-19"

- napisał resort na Facebooku. Podkreślono, że dotychczas sześć osób uznano za wyzdrowiałe.

Ministerstwo ochrony zdrowia poinformowało także w niedzielę o wyznaczeniu 240 placówek medycznych do leczenia osób zakażonych koronawirusem. Zaznaczono, że w razie konieczności lista szpitali będzie powiększana.

Według MSZ w Kijowie poza granicami kraju zmarły cztery obywatelki Ukrainy zakażone koronawirusem. Ośmiu obywateli wyzdrowiało: czterech w Japonii, dwóch we Włoszech oraz po jednym w Polsce i w Niemczech.

Pierwszy przypadek Covid-19 na Ukrainie potwierdzono 3 marca w Czerniowcach w południowo-zachodniej części kraju.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts