Coraz więcej firm w Polsce inwestuje w badania i rozwój

/ Twitter.com/Ministerstwo Rozwoju (@MinRozwoju)

  

Liczba firm, które w ciągu dwóch lat zdecydowały się inwestować w B+R wzrosła trzykrotnie - powiedziała dzisiaj minister rozwoju Jadwiga Emilewicz podczas otwarcia II edycji "Akademii Menadżera Innowacji" organizowanej przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości.

Minister zaznaczyła, że istotnym krokiem zachęcającym przedsiębiorców do podjęcia ryzyka inwestycji w badania i rozwój była ustawa o innowacyjności, która wprowadziła ulgi podatkowe dla firm decydujących się np. na opracowanie nowego produktu czy technologii.

- Nikogo nie trzeba przekonywać, że innowacje są siłą napędową nowoczesnej gospodarki i katalizatorem rozwoju firmy. Przedsiębiorstwa, które o tym zapominają, ryzykują, że ich produkty i usługi zostaną w niedalekiej przyszłości wypchnięte z rynku przez bardziej innowacyjną konkurencję

– powiedziała Emilewicz. Dodała, że dla polskiej gospodarki niezwykle ważne jest, by osoby kierujące przedsiębiorstwami miały świadomość wagi innowacji oraz wiedzę jak je stymulować, tworzyć i wdrażać.

Z kolei uczestniczący w spotkaniu wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda, wskazał, że jedyną drogą do podniesienia produktywności polskich przedsiębiorstw jest innowacyjność. Dodał, że w nowej perspektywie finansowej UE na lata 2021-2027 będzie ok. 60 mld zł, czyli więcej niż w obecnej.

- Te ogromne środki pomogą realizować nawet, wydawałoby się, szalone pomysły przedsiębiorców

- powiedział. Wiceminister zaznaczył, że "Akademii Menadżera Innowacji jest projektem, który przygotowuje osoby kierujące firmami m.in jak korzystać z unijnych środków.

Jak wskazała prezes PARP Małgorzata Oleszczuk, w trwających ok. ośmiu miesięcy szkoleniach udział weźmie ok. 100 przedstawicieli biznesu, głównie z sektora MŚP.

Program AMI zakłada, że podczas cyklu wykładów i warsztatów, uczestnicy zdobędą wiedzę i doświadczenie potrzebną np. do zarzadzania ryzykiem w firmie. Pomiędzy zjazdami będą oni pod opieką doradców - praktyków biznesu. Organizatorzy podkreślają, że absolwenci Akademii szkolenie kończą z gotowymi projektami wdrożeniowymi, które odpowiadają na potrzeby zdiagnozowane w ich firmach.

Projekt jest współfinansowany ze środków unijnych. Dofinansowanie wynosi 80 proc. dla mikro-, małych i średnich firm oraz 50 proc. dla dużych.W pierwszej edycji programu, która odbyła się w ubiegłym roku, wzięło udział 16 przedsiębiorstw. W badaniu przeprowadzonym przez PARP ponad 80 proc. z nich uznało, że program Akademii był dostosowany do ich oczekiwań i potrzeb zawodowych.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...


Przymrozki w 11 województwach

zdjęcie ilustracyjne, / pixabay.com/Arcaion

  

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia przed przymrozkami dla 11 województw: pomorskiego, kujawsko-pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, mazowieckiego, świętokrzyskiego, lubelskiego, podkarpackiego, małopolskiego, śląskiego i opolskiego.

Przymrozki wystąpią też na południu woj. zachodnio-pomorskiego i na południu woj. dolnośląskiego.

Ostrzeżenie pierwszego stopnia to najłagodniejsze w trójstopniowej skali ostrzeżeń IMGW. Oznacza ono, że należy spodziewać się warunków sprzyjających wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne.

IMGW zaleca w związku z tym ostrożność i śledzenie komunikatów o pogodzie.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl,


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts