Uroczyste otwarcie Izby Pamięci IPN „Strzelecka 8”

/ Piotr Galant / Gazeta Polska

  

Uroczyste otwarcie Izby Pamięci IPN „Strzelecka 8” - w latach 1944 – 1945 kwatery głównej NKWD i miejsca kaźni działaczy polskiego podziemia niepodległościowego - stało się faktem. Jak powiedział Polskiemu Radiu prezes IPN doktor Jarosław Szarek, otwarcie placówki edukacyjnej w tym miejscu to ważny głos w opowieści o powojennej historii naszego kraju: "O czasie zniewolenia Polski przez system komunistyczny. Żołnierze Wyklęci-Niezłomni - 1 marca upamiętniamy ich świętem, ale takie miejsca pokazują, przed czym oni się bronili, z czym walczyli. Oni walczyli o niepodległą Polskę, a w takich miejscach tę niepodległą Polskę likwidowano" - zaznaczył szef Instytutu.

Budynek przy ul. Strzeleckiej 8 powstał w drugiej połowie lat trzydziestych XX w. Do 1939 r. nikt w nim jednak nie mieszkał. W czasie II wojny światowej zasiedlili go częściowo tzw. dzicy lokatorzy, których usunęli Sowieci po zdobyciu Pragi we wrześniu 1944 r. Późną jesienią 1944 r. obiekt ten stał się kwaterą główną NKWD na obszarze Polski lubelskiej. Przez kilka tygodni urzędował tu gen. Iwan Sierow, tuż obok zaś płk Michałow (dowódca tzw. warszawskiej grupy operacyjnej). Tu zwożono aresztowanych żołnierzy polskiego ruchu niepodległościowego. W mieszkaniach zamienionych na pokoje przesłuchań prowadzono śledztwa. Przez zaadaptowane na areszt podręczny piwnice przewinęły się setki osób. Stąd ekspediowano je do obozu w Rembertowie.

Począwszy od lata 1945 r., gmach przy Strzeleckiej stracił stopniowo swoją rangę w hierarchii sowieckich placówek operacyjno-śledczych. Ostatecznie jesienią 1945 r. przejął go WUBP w Warszawie – wykorzystując jako jeden z aresztów podręcznych. Tę funkcje budynek pełnił najprawdopodobniej do 1948 r., po czym został przekazany resortowemu kwaterunkowi.

Jak powiedział Polskiemu Radiu prezes IPN doktor Jarosław Szarek, otwarcie placówki edukacyjnej w tym miejscu to ważny głos w opowieści o powojennej historii naszego kraju

"O czasie zniewolenia Polski przez system komunistyczny. Żołnierze Wyklęci-Niezłomni - 1 marca upamiętniamy ich świętem, ale takie miejsca pokazują, przed czym oni się bronili, z czym walczyli. Oni walczyli o niepodległą Polskę, a w takich miejscach tę niepodległą Polskę likwidowano"

- zaznaczył szef Instytutu.

Placówka dla zwiedzających będzie otwarta 1 marca w godz. 11-16 oraz w tygodniu w godz. 10-18.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...


Policja przechwyciła 16 kg narkotyków

Zdjęcie ilustracyjne / dolnoslaska.policja.gov.pl

  

Blisko 16 kilogramów narkotyków – w tym marihuanę oraz kokainę - przechwycili dolnośląscy policjanci. W sprawie zatrzymano trzech mężczyzn oraz zabezpieczono sprzęt do produkcji narkotyków i ponad 100 tys. zł.

Policjanci z wydziału do walki z przestępczością narkotykową oraz z cyberprzestępczością wytypowali posesję w powiecie oleśnickim, w której mogły być produkowane narkotyki. Na miejscu znaleziono kompletną aparaturę do wytwarzania środków odurzających oraz narkotyki

- poinformował dziś Przemysław Ratajczyk z biura prasowego dolnośląskiej policji.

Policja przechwyciła łącznie 16 kilogramów narkotyków - w tym kokainę i marihuanę. Na miejscu zatrzymano dwóch mężczyzn w wieku 36 i 26 lat; a później jeszcze jednego w wieku 31-lat. Policja zabezpieczyła też gotówkę w kwocie 100 tys. zł.

Ratajczyk przekazał, że 36-latek oraz 26-latek zostali decyzją sądu aresztowani na trzy miesiące. Za handel narkotykami w znacznych ilościach grozi im do 12 lat więzienia.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts