Niezwykły dar papieża dla Jasnej Góry

/ pixabay.com/MBoguslaw

  

Jak informuje Biuro Prasowe Jasnej Góry, papież Franciszek "obdarował" jasnogórskie sanktuarium przywilejem odpustu zupełnego "in perpetuo", mającego "moc wieczystą" dla wszystkich wiernych, którzy będą nawiedzać do miejsce.

Jak podkreśla biuro prasowe, to odpowiedź Stolicy Apostolskiej na przesłaną 31 stycznia 2020 r. prośbę generała Zakonu Paulinów o. Arnolda Chrapkowskiego. Jasna Góra podkreśla, że przywilej wieczystego odpustu "bez konieczności ponawiania w różnych okolicznościach, np. z racji jubileuszy, to już wyróżnienie szczególne".

Jak podkreśla cytowany w komunikacie o. Arnold Chrapkowski, powodem prośby do Watykanu „była troska o ducha każdego pielgrzyma, który przybywa do Matki Bożej, aby mógł korzystać z wielkiego bogactwa Kościoła, jakim jest łaska odpustu”.

Formalny dokument w siedzibie Penitencjarii Apostolskiej podpisano 22 lutego 2020 r., w święto Katedry św. Piotra, a stosowna bullę przekazał podczas Apelu Jasnogórskiego w środę, 26 lutego na ręce generała Zakonu Paulinów, ks. prał. Krzysztof Nykiel, regens Penitencjarii Apostolskiej, konfrater Zakonu Paulinów.

Jakie są warunki uzyskania odpustu zupełnego? Po pierwsze, jak zaznacza Jasna Góra, należy spełnić tzw. zwykłe warunki, czyli być w stanie łaski uświęcającej, po przyjęciu komunii św. i modlitwie za papieża.

"Do warunków odpustu jasnogórskiego należy dołączyć: nawiedzenie Jasnej Góry w formie pielgrzymki, modlitwę o wierność Polski jej chrześcijańskiemu powołaniu, wypraszanie nowych powołań kapłańskich i zakonnych oraz prośbę o obronę instytucji rodziny" - czytamy w komunikacie biura prasowego.

Odpust można otrzymać za siebie lub za zmarłych. 

- W uroczystość odpustową, w każde liturgiczne uroczystości Najświętszej Maryi Panny, raz w roku, w dniu dobrowolnie wybranym, przez jakiegokolwiek wiernego, ilekroć z pobożności, licznie tutaj będą pielgrzymować

- powiedział ks. Nykiel.

Z daru odpustu skorzystać mogą także osoby, które fizycznie nie mogą przybyć na Jasną Górę: „Pozostające w domach osoby, które mają ku temu uzasadnione przeszkody, jak podeszły wiek, choroba, lub inne poważne przyczyny, dla których nie mogą opuszczać domu, by nawiedzić sanktuarium, będą mogły uzyskać odpust zupełny, jeśli powziąwszy postanowienie nieprzywiązania do jakiegokolwiek grzechu i mając postanowienie, aby wypełnić jak najszybciej trzy wyżej wspomniane warunki, przed jakimkolwiek obrazem Dziewicy Maryi Jasnogórskiej, połączą się duchowo z pielgrzymami modlącymi się na Jasnej Górze i ofiarują ufnie miłosiernemu Bogu, przez Maryją swoje modlitwy i cierpienia”.

- Wdzięczni dzisiaj Ojcu Świętemu i Penitencjarii Apostolskiej za dar odpustu ‘na zawsze’, na tym miejscu, odkrywajmy wciąż na nowo i potwierdzajmy sobą, że to miejsce jest Konfesjonałem Narodu i Ołtarzem Ojczyzny

 - mówił, błogosławiąc pielgrzymów, abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: jasnagora.com, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...


70-latka ósmą ofiarą koronawirusa w woj. śląskim. Zmarła w szpitalu zakaźnym w Tychach

Zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com /Creative Commons CC0/1662222

  

70-letnia mieszkanka gminy Woźniki jest ósmą w woj. śląskim i jedną z 32 ofiar koronawirusa w Polsce - podał we wtorek po południu Śląski Urząd Wojewódzki. Służby wojewody poinformowały też o 19 kolejnych przypadkach zakażenia w regionie - w sumie jest ich 255.

"Pacjentka zmarła w szpitalu zakaźnym w Tychach. Trafiła tam ze szpitala w Blachowni, gdzie była leczona na ostrą niewydolność oddechową. Pobrane do badania próbki wykazały obecność koronawirusa w jej organizmie. Niestety, kobieta miała już szereg innych chorób, a wirus tylko pogłębił ciężki stan i przyczynił się do śmierci"

- przekazała rzeczniczka wojewody śląskiego Alina Kucharzewska.

Na inne - oprócz zakażenia koronawirusem - schorzenia cierpiały też osoby, które w ostatnich dniach zmarły w woj. śląskim na skutek COVID-19.

W poniedziałek poinformowano o 73-letniej mieszkance Mysłowic, również zmarłej w szpitalu w Tychach, a także o śmierci w tej samej placówce 83-letniej kobiety z Zabrza, która trafiła tam 25 marca w ciężkim stanie, po kontakcie z zakażoną osobą ze swego otoczenia.

W niedzielę podano informację o spowodowanej wirusem SARS-CoV-2 śmierci trzech innych osób z regionu: 72-latka z Bestwiny k. Bielska-Białej, który zmarł w szpitalu w Tychach, zmarłego w szpitalu w Raciborzu 82-letniego mieszkańca Sośnicowic k. Gliwic oraz 75-letniego bytomianina, który zmarł w szpitalu w tym mieście.

Ponadto ponad tydzień temu w Tychach zmarł 83-latek ze Szczyrku, który miał wcześniej kontakt z gośćmi z Holandii. Kilka dni później poinformowano o śmierci 71-letniego mężczyzny w szpitalu w Cieszynie. Zaraził się od osoby z najbliższego otoczenia, po jej powrocie z zagranicy.

Ponadto we wtorek po południu poinformowano o 19 kolejnych potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem w woj. śląskim. Troje zarażonych to mieszkańcy Katowic, siedem osób jest z okolic Lublińca, dwie spod Częstochowy, a dwie z Sosnowca. Pozostali pacjenci są z Czeladzi, Dąbrowy Górniczej, Bytomia oraz powiatów myszkowskiego i tarnogórskiego. Stan większości z nich pozwala na leczenie w domu.

Wraz z 46 przypadkami, o których poinformowano we wtorek, w woj. śląskim potwierdzono dotąd zakażenie koronawirusem u 255 osób. Osiem osób zmarło, kilka wyzdrowiało. Hospitalizowanych jest - według ostatnich danych z poniedziałkowego popołudnia - 168 osób; 11,9 tys. potencjalnie chorych objęto kwarantanną, a ponad 8 tys. nadzorem sanitarnym.
Do poniedziałkowego rana Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Katowicach przebadała pod kątem koronawirusa ponad 3,4 tys. próbek. Od poniedziałku testy wykonują już dwa laboratoria w regionie: wojewódzkiego sanepidu w Katowicach i instytutu onkologii w Gliwicach.
Ministerstwo Zdrowia poinformowało we wtorek po południu o kolejnych 83 potwierdzonych przypadkach koronawirusa w Polsce. Łączny bilans zachorowań wynosił 2215 osób. 32 osoby dotąd zmarły. 
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts