Joint Economic Commitee, czyli Wspólny Komitet Ekonomiczny jest jednym z czterech stałych wspólnych komitetów Kongresu USA. Komitet został powołany w ramach ustawy o zatrudnieniu z 1946 r., która uznała komisję odpowiedzialną za raportowanie bieżącej sytuacji ekonomicznej Stanów Zjednoczonych i przedstawianie sugestii dotyczących poprawy gospodarki.

W trakcie swojego wystąpienia w ramach wysłuchania na temat stabilności w rodzinie w USA William Bradford Wilcox chwalił polskie rozwiązania funkcjonujące w ramach programu „Rodzina 500 plus”.

Chciałem tylko szybko powiedzieć dwie rzeczy. Jedną z nich jest fakt, że faktycznie obserwujemy ten spadek dzietności, nawet w krajach skandynawskich, które, jak wiecie, mają niezwykle progresywne korzyści. Wiecie, że wielu naszych współpracowników domagałoby się tego. Mogą więc zwracać uwagę na fakt, że dzieje się tam coś, co jest czymś więcej niż tylko polityką, a może, no cóż, z pewnością zaleceniami polityki, których niektórzy z naszych postępowych rówieśników się domagali. Istnieją pewne dowody na to, że Polska odniosła pewien sukces w swoim programie wypłaty „500 plus” niezależnie od ich waluty rodzinom za każde dziecko, co jest bardzo ukierunkowanym rodzajem zasiłku na dziecko. To może być dla nas wzorem do rozważenia tutaj w USA, aby pomyśleć o zasiłku na dziecko, który dałby rodzinom wybór, w jaki sposób najlepiej wydać pieniądze na swoje dzieci, aby poradzić sobie z wzrastającymi kosztami.
- mówił Wilcox.

Poniżej transmisja z całego posiedzenia i wysłuchania  Joint Economic Committee na temat stabilności w rodzinie w USA: