Pół roku śledztwa ws. skutków tragicznej burzy w Tatrach

Zdjęcie ilustracyjne / facebook.com/OSPBukowinaTatrzanska

  

Od pół roku trwa śledztwo w sprawie jednej z największy katastrof w Tatrach - tragicznej burzy 22 sierpnia ub.r., podczas której zginęły cztery osoby, w tym dwoje dzieci, a ponad 150 osób zostało rannych. Prokuratura Rejonowa w Zakopanem nadal przesłuchuje świadków i gromadzi dowody, w tym nagrania z monitoringu.

„W dalszym ciągu realizowane są czynności polegające na przesłuchiwaniu świadków zdarzenia i osób pokrzywdzonych. Gromadzone są również dalsze niezbędne materiały, jak na przykład nagrania z monitoringu Polskich Kolei linowych czy z przeprowadzonej na miejscu akcji ratowniczej, które pozwolą na zasięgnięcie opinii specjalistycznych”

– poinformowała prokurator rejonowa w Zakopanem Barbara Bogdanowicz.

Śledczy chcą zasięgnąć opinii Zakładu Medycyny Sądowej w Krakowie oraz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Państwowego Instytutu Badawczego. Prokuratura zamierza także powołać biegłych, aby uzyskać kompleksową opinię dotyczącą przebiegu i przyczyn zdarzenia.

Tragiczna w skutkach burza przeszła nad Tatrami 22 sierpnia. Seria piorunów uderzyła wówczas w szczyt Giewontu oraz szlak prowadzący na tę słynną górę. Śmierć poniosły dwie dorosłe osoby i dwoje dzieci, a 157 osób trafiło do szpitali.

W akcję ratowniczą było zaangażowanych około 80 ratowników TOPR, wspomaganych przez ratowników GOPR, strażaków PSP i OSP oraz policję. W akcji brało też udział pięć śmigłowców - jedna maszyna TOPR i cztery LPR oraz kilkanaście karetek pogotowia.

Po wydarzeniu naczelnik TOPR Jan Krzysztof ocenił, że skutki tej burzy były ogromne, nigdy nie notowane w takiej skali w górach, a sama akcja ratownicza była ogromnym wyzwaniem dla wszystkich służb ratowniczych.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...


Węgry przyjmują ustawę, von der Leyen to nie w smak. „Środki nadzwyczajne tak, ale nie tym kosztem”

/ European Parliament from EU / CC BY (https://creativecommons.org/licenses/by/2.0)

  

W ostatnich tygodniach kilka krajów UE przyjęło nadzwyczajne środki, aby ograniczyć kryzys związany z epidemią koronawirusa. Ważne jest, by nie były one wprowadzane kosztem podstawowych zasad i wartości określonych w traktatach - oznajmiła szefowa KE Ursula von der Leyen. Choć nie wspomniała w oświadczeniu o żadnym kraju, jednak media zwracają uwagę, że pojawiało się ono dzień po uchwaleniu na Węgrzech specjalnej ustawy o środkach nadzwyczajnych w obliczu pandemii.

[polecam:https://niezalezna.pl/318866-nie-moze-pani-pomoc-prosze-nie-przeszkadzac-mocne-slowa-orbana-do-szefowej-rady-europy]

Przewodnicząca Komisji Europejskiej napisała w oświadczeniu, że Unia Europejska opiera się na wolności, demokracji, praworządności i poszanowania praw człowieka. "Te wartości są wspólne dla nas wszystkich. Musimy je wspierać i bronić, nawet w tych trudnych czasach" - podkreśliła.

Zauważyła, że w ostatnich tygodniach kilka rządów krajów unijnych wprowadziło nadzwyczajne restrykcje w związku z kryzysem zdrowotnym, wywołanym przez pandemię.

"Wszelkie środki nadzwyczajne muszą być ograniczone do tego, co jest konieczne i ściśle proporcjonalne. Nie mogą trwać w nieskończoność. Ponadto rządy muszą upewnić się, że takie środki podlegają regularnej kontroli"

- oświadczyła.

Zaznaczyła, że "demokracja nie może działać bez wolnych i niezależnych mediów". "Poszanowanie wolności słowa i pewność prawa są niezbędne w tych niepewnych czasach. Teraz ważniejsze niż kiedykolwiek jest, aby dziennikarze mogli wykonywać swoją pracę swobodnie i precyzyjnie, aby przeciwdziałać dezinformacji i zapewnić naszym obywatelom dostęp do kluczowych informacji" - napisała.

Von der Leyen nie wspomniała w oświadczeniu o żadnym kraju, jednak media zwracają uwagę, że pojawiało się ono dzień po uchwaleniu na Węgrzech specjalnej ustawy o środkach nadzwyczajnych w obliczu pandemii.

[polecam:https://niezalezna.pl/319805-wegrzy-walcza-z-koronawirusem-parlament-przyjal-ustawe]

Rzecznik KE Eric Mamer powiedział na konferencji prasowej, że w środę unijni komisarze omówią zakres środków nadzwyczajnych wprowadzonych przez poszczególne kraje.

Tuż po odczytaniu oświadczenia von der Leyen Mamer poruszył kwestię węgierskiej ustawy o ochronie przed koronawirusem, zgodnie z którą rząd będzie mógł w czasie stanu zagrożenia podejmować nadzwyczajne kroki "w celu zagwarantowania życia i zdrowia obywateli". Mamer zapowiedział, że KE przeanalizuje ustawę w oparciu o zasady, o których w swoim oświadczeniu wspomniała szefowa KE.

Dodał, że KE przeanalizuje m.in. "przepisy penalizujące rozpowszechnianie fake newsów". "W tych czasach trudnych pewność prawna i wolność wypowiedzi musza być zagwarantowane" - powiedział.

[polecam:https://niezalezna.pl/319814-w-amerykanskiej-prasie-o-chwytach-kremla-obalono-fake-newsy-uderzajace-w-polske]

Ustawa przedłuża stan zagrożenia wprowadzony przez rząd Viktora Orbana 11 marca. Stanowi też, że rząd będzie mógł w czasie stanu zagrożenia „zawieszać stosowanie niektórych ustaw, odstępować od zapisów ustaw i podejmować inne nadzwyczajne kroki w celu zagwarantowania życia i zdrowia obywateli, bezpieczeństwa prawnego i stabilności gospodarki narodowej”.

Ustawa wywołała szereg kontrowersji w Brukseli. Szef komisji wolności obywatelskich (LIBE) Parlamentu Europejskiego, hiszpański europoseł Juan Fernando Lopez Aguilar z grupy Socjalistów i Demokratów (S&D), wyraził obawę z powodu planowanego rozszerzenia środków dotyczących "stanu zagrożenia" na Węgrzech i zmian w węgierskim prawie karnym w związku z epidemią koronawirusa.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts