Prezesa PiS zapytano o przedterminowe wybory parlamentarne. „Pomarzyć każdemu wolno”

Bez względu na wynik wyborów rząd Zjednoczonej Prawicy będzie nadal rządził, bo jest większość parlamentarna. Opozycja zapowiada już, że jeśli Andrzej Duda przegra wybory prezydenckie, to konieczne są przedterminowe wybory parlamentarne. – Pomarzyć każdemu wolno – skwitował taką koncepcję w rozmowie z Katarzyną Gójską Jarosław Kaczyński.

Jarosław Kaczyński
twitter.com/RadiowaJedynka screen

Co może się stać, gdyby prezydent Andrzej Duda nie wygrał majowych wyborów? Opozycja mówi, że trzeba będzie rozpisać przedterminowe wybory parlamentarne.

Mogę powiedzieć tak: pomarzyć każdemu wolno, tego nie możemy zakazać. Natomiast takiej potrzeby ani w sensie konstytucyjnym, ani praktycznym nie ma. Przecież były rządy koabitacji i to nie raz w dziejach Polski, już nie mówiąc o dziejach innych państw i to nawet wtedy, kiedy rola prezydenta jest dużo mocniejsza w sensie konstytucyjnym niż w Polsce - mówię o Francji. Także to jest sytuacja taka, która teoretycznie może zaistnieć, tylko rzeczywiście będzie pewne utrudnienie w postaci osoby, która będzie utrudniała, psuła. Będzie taki prezydent-psuj - w razie takiego biegu wydarzeń

– powiedział Jarosław Kaczyński.

Według prezesa PiS taka sytuacja z punktu widzenia społeczeństwa będzie jeszcze bardziej trudna do przyjęcia niż to, co jest dzisiaj.

Bo ludzie są zmęczeni tymi ciągłymi kłótniami, ale jako żywo one nie są z naszego powodu. My jesteśmy gotowi prowadzić politykę na zasadzie merytorycznej, na zasadzie sporu o różnego rodzaju koncepcje i na zasadzie odnoszenia się do faktów, a nie jakiejś wymyślonej zupełnie rzeczywistości, np. rzeczywistości Polski, w której ograniczona jest demokracja, czy ograniczana jest wolność, bo niczego takiego nie ma, nawet cienia tego nie ma. Można takie rzeczy było znaleźć w Polsce za czasów rządów Platformy Obywatelskiej. Krótko mówiąc tutaj jest tak, że nasi przeciwnicy budują nadzieję swojego obozu. Ten obóz i ludzie z nim związani nie marzy o tym, by być w Pałacu Prezydenckim, ale by powróciły praktyki znane z tego ośmiolecia, przedtem znane, bo przecież bardzo podobne do praktyki rządów SLD. A PSL był zawsze

– mówił w rozmowie z Katarzyną Gójską na antenie radiowej Jedynki Jarosław Kaczyński.

 

Źródło: niezalezna.pl

#parlament #prezydent #wybory #prezes PiS #PiS #Jarosław Kaczyński

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo