Nuncjatura odpowiada na doniesienia "Wprost": Nie otrzymaliśmy informacji o wysłaniu wizytatora

Nuncjatura Apostolska w Warszawie / Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1271076

  

Do chwili obecnej nuncjatura nie otrzymała żadnej informacji, że Stolica Apostolska podjęła decyzję o wysłaniu wizytatora apostolskiego w celu zweryfikowania sytuacji w archidiecezji gdańskiej – poinformowała nuncjatura apostolska w Polsce w oświadczeniu przekazanym w czwartek.

Nuncjatura apostolska w Polsce – jak to określiła – "wobec wiadomości medialnych rozpowszechnianych w ostatnich dniach" oświadczyła, że nie otrzymała informacji, że Stolica Apostolska zadecydowała o wysłaniu wizytatora apostolskiego "w celu zweryfikowania sytuacji w archidiecezji gdańskiej.

"Dlatego zarówno ta wiadomość, jak i sugerowanie osoby abpa Charlesa Scicluny, metropolity Malty i sekretarza pomocniczego Kongregacji Nauki Wiary, jako wizytatora apostolskiego, są pozbawione podstaw"

– stwierdziła nuncjatura.

Zaznaczyła jednak, że "na polecenie Stolicy Apostolskiej od kilku miesięcy trwają konsultacje z biskupami, kapłanami i wiernymi świeckimi archidiecezji gdańskiej oraz innych diecezji polskich w celu wyłonienia następcy abpa Sławoja Leszka Głódzia. Mianowanie i moment ogłoszenia nowego arcybiskupa należą wyłącznie do najwyższych władz Kościoła".

Nuncjatura poinformowała równocześnie, że korespondencja, za lub przeciw posłudze arcybiskupa gdańskiego, jest regularnie wysyłana do kompetentnych dykasterii Stolicy Apostolskiej. Zaznaczyła też, że "nie jest organem orzekającym i decydującym w sprawach dotyczących biskupów, duchowieństwa lub zakonników działających w Polsce. Ta funkcja w sposób jednoznaczny leży w gestii organów Stolicy Apostolskiej".

Przekazała również, że nuncjusz apostolski w Polsce "regularnie odwiedza biskupów polskich i ich diecezje zarówno przy okazji szczególnie znaczących uroczystości diecezjalnych, jak i za każdym razem, gdy biskupi proszą o jego obecność".

"W związku z zadaniami legata papieskiego nuncjusz apostolski w Polsce odwiedził archidiecezję gdańską i abpa Sławoja Leszka Głódzia, tak jak zwykł to czynić wobec wszystkich innych hierarchów w Polsce"

– podała nuncjatura.

W zakończeniu oświadczenia poinformowała, że w ostatnich miesiącach nuncjusz spotkał się z kapłanami, zakonnikami i wiernymi świeckimi z tej archidiecezji. Potwierdziła też, że "w marcu odbędzie się spotkanie z grupą wiernych z archidiecezji gdańskiej”.

W oświadczeniu nuncjatura poprosiła wszystkich o duchowe wsparcie, aby mogła kontynuować swoją misję w spokojny i bezstronny sposób dla dobra całego Kościoła w Polsce.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...


Na przejściu w Korczowej ruch odbywa się na bieżąco

/ JøMa / CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)

  

Na jedynym otwartym na Podkarpaciu przejściu granicznym z Ukrainą w Korczowej ruch samochodów osobowych i ciężarowych odbywa się na bieżąco – powiedziała rzeczniczka prasowa Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej mjr Elżbieta Pikor.

Ostatniej doby odprawiono na tym przejściu 1319 osób. Do Polski wjechało niemal 400 osób.

Mjr Pikor zaznaczyła, że ubiegłej doby zorganizowano dla Ukraińców, którzy nie mieli własnych środków transportu, osiem kursów autokarowych. Przewieziono nimi ponad 360 osób.

W związku z epidemią koronawirusa na Podkarpaciu działa tylko przejście graniczne w Korczowej, gdzie odprawiane są samochody ciężarowe i osobowe. Pozostałe podkarpackie przejścia z Ukrainą: Medyka (ruch drogowy, pieszy i kolejowy), Budomierz i Krościenko są nieczynne.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts