Główny ekonomista Orlenu dementuje pogłoski o podwyżce cen paliw. "Nic się nie zmienia"

/ / Babij Public domain

  

Podniesienie opłaty paliwowej przy jednoczesnej obniżce akcyzy na paliwa nie przełożą się w żaden sposób na ceny - powiedział główny ekonomista PKN Orlen Adam Czyżewski. Opłata i akcyza są w cenie paliwa, w sumie nic się więc nie zmienia - wyjaśnił.

"Klienci po tej operacji nie zapłacą ani więcej, ani mniej za paliwo. Dla wyników finansowych PKN Orlen operacja również jest neutralna, nie będzie miała na nie wpływu" - powiedział Czyżewski. 

Jak zaznaczył, z punktu widzenia spółki nie ma to znaczenia. "Generalnie i tak musimy rządowi te pieniądze zapłacić jako podatki" - zaznaczył. Będą to dokładnie te same pieniądze, które wpłacamy do kasy państwa, tyle, że w innych proporcjach.

W Monitorze Polskim ukazało się obwieszczenie Ministra Infrastruktury, zgodnie z którym od 1 marca rosną stawki opłaty paliwowej na benzynę, olej napędowy i gaz. Wpływy z opłaty paliwowej w 80 proc. zasilają Krajowy Fundusz Drogowy, a w 20 proc. Fundusz Kolejowy. Ministerstwo Infrastruktury tłumaczy zmianę chęcią zwiększenia środków na drogi. Obniżkę akcyzy przewiduje z kolei tzw. ustawa okołobudżetowa.

Nowa stawka za 1000 l benzyn silnikowych wzrośnie do 155,49 ze 138,49 zł - o prawie 12,3 proc. Opłata za 1000 l olejów napędowych i wyrobów powstałych ze zmieszania tych olejów z biokomponentami oraz biokomponentów stanowiących samoistne paliwa wzrośnie do 323,34 zł z 306,34 zł, czyli o 5,5 proc. Opłata za 1000 kg gazów przeznaczonych do napędu silników spalinowych wzrośnie do 187,55 zł z 170,55 zł, co oznacza wzrost o niemal 10 proc.

Jednocześnie tzw. ustawa okołobudżetowa na 2020 r. przewiduje, że do 31 grudnia 2020 r. stawki akcyzy na benzyny, olej napędowy, biopaliwa i gazy do napędu silników spalinowych są dodatkowo obniżone o 17 zł na 1000 litrów lub kilogramów albo o 0,4 zł na gigadżul. Ustawa obowiązuje wstecznie, od 1 stycznia 2020 r.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...


Potrącenie 2,5-latka przez samochód dostawczy pod Warszawą. Kierowca był trzeźwy

zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com

  

Samochód dostawczy potrącił 2,5-letniego chłopczyka przejeżdżającego na tzw. rowerku biegowym przez ulicę w podwarszawskiej Starej Miłosnej. Dziecko trafiło do szpitala - poinformowała w środę podinsp. Anna Kędzierzawska z biura prasowego Komendy Stołecznej Policji.

Jak przekazała podinsp. Anna Kędzierzawska, do zdarzenia doszło w środę o godz. 13.55 na ul. Trakt Brzeski przy skrzyżowaniu z ul. Jana Pawła II w Starej Miłosnej. "Policjanci otrzymali informację o potrąceniu 2,5-letniego chłopczyka na oznakowanym przejściu dla pieszych, poruszającego się na tzw. rowerku biegowym" - tłumaczyła policjantka, dodając, że dziecko było z rodzicami.

Wskazała, że chłopczyk trafił do szpitala.

Kierowca dostawczego renault master był trzeźwy

 - powiedziała. Podała również, że alkomatem został zbadany ojciec dziecka, który również był trzeźwy.

"Na miejscu wykonywane są czynności. Ustalamy dokładnie jak doszło do tego zdarzenia" - dodała.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts