"Jeśli chodzi o zabezpieczenie środków finansowych, to przypomnę, że w budżecie państwa jest rezerwa przeznaczona w ogóle na sytuacje kryzysowe, to jest rezerwa ponad miliard złotych. Do tego jest rezerwa Prezesa Rady Ministrów, to jest 200 mln zł, o której mówiłem, którą też można elastycznie i szybko wykorzystać do działania. I jedno jest pewne: w budżecie nie zabraknie środków - niezależnie od rozwoju sytuacji - na to, żeby z sytuacją związaną z koronawirusem, czy przygotowaniami, żeby takie środki zabezpieczyć. Tych środków na pewno nie zabraknie"

- zapewnił na konferencji prasowej Dworczyk.

Jak dodał, jeśli chodzi o potencjalne problemy różnych branż, to na bieżąco monitorowana jest sytuacja, między innymi tym zajmuje się zespół, w którym są reprezentowane niemal wszystkie resorty.

"Oczywiście, nie możemy przewidywać, jak sytuacja będzie się rozwijała, ale też dlatego apelujemy o odpowiedzialność w komunikacji, o nie wzbudzanie paniki. Ponieważ trudno oprzeć się wrażeniu, że niektórzy politycy próbują swoimi wypowiedziami taką panikę wywołać. I to jest po prostu wielka nieodpowiedzialność"

- mówił Dworczyk. "Monitorujemy sytuację i odpowiadamy na bieżące potrzeby w bardzo wielu obszarach. Ta sytuacja ma wpływ na wiele obszarów funkcjonowania państwa" - wskazał.

Dworczyk poinformował, że trwają prace - między innymi w ramach zespołu roboczego, który codziennie w kancelarii premiera Mateusza Morawieckiego się spotyka.

"Niezwłocznie panu prezydentowi ich wynik przekażemy. I będą to decyzje pana prezydenta Andrzeja Dudy i pani marszałek (Elżbiety Witek) jaki będzie porządek obrad zbliżającego się Sejmu"

- powiedział Dworczyk.

Szef KPRM podczas konferencji prasowej wskazywał, że cały czas "nie brakuje osób, które próbują wykorzystywać politycznie" sytuację związaną z zagrożeniem koronawirusem. Dlatego - jak dodał - rząd będzie podejmował kolejne działania informacyjne.

"Kampania informacyjna będzie rozwijana, będzie nie tylko w mediach, ale przygotowaliśmy również inne formy, o których będziemy w kolejnych dniach informowali"

- zapowiedział Dworczyk.

Poinformował, że na piątek szef rząd zaprosił wojewodów na spotkanie w Kancelarii Premiera. "Premier wezwał na jutro na godzinę 9 wszystkich wojewodów do Kancelarii Premiera, żeby zrobić status przygotowań w każdym województwie i sprawdzić kwestie związane z komunikacją - jak każde województwo jest na to przygotowane" - powiedział Dworczyk.

"Chcemy, żeby ta informacja - prawdziwa, spokojna, merytoryczna dotarła nie tylko do każdego województwa, ale też powiatu, gminy, miejscowości"

- dodał.

Podkreślił również, że przekazywanie rzetelnych danych o koronawirusie jest niezwykle istotne. Przekazał, że w połowie tygodnia Kancelaria Prezesa Rady Ministrów zwróciła się do mediów o udostępnienie czasu antenowego, by przekazywać prawdziwe informacje.

"Chciałbym bardzo podziękować telewizji publicznej, radiu publicznemu, ale i komercyjnym rozgłośniom: RMF, Radio Zet, TOK FM i innym, które odpowiedziały pozytywnie. Będziemy akcję informacyjną poszerzać"

– poinformował.

Podczas konferencji zaprezentowano pierwszy materiał, który pojawi się w mediach. Można się z niego dowiedzieć m.in., że nowy koronawirus powoduje gorączkę, kaszel, duszności, bóle mięśni zmęczenie, a także że przenosi się droga kropelkową – podczas kaszlu, kichania i mówienia.