Wirus nie zniechęca pielgrzymów

Zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com

  

Koronawirus we Włoszech na razie nie zniechęca pielgrzymów, którzy zapisują się na wyjazdy na maj i czerwiec – poinformował rzecznik prasowy archidiecezji krakowskiej ks. Łukasz Michalczewski. Dodał, że archidiecezja czeka na związanych z wirusem rozwój wydarzeń. Rzecznik krakowskiej kurii podkreślił, że pielgrzymki parafialne do Włoch odbywają się przede wszystkim w maju i czerwcu i na razie archidiecezja nie miała sygnałów o rezygnacji osób, które już się zapisały.

- Czekamy na rozwój wydarzeń. W zależności od tego, co przyniesie przyszłość, będziemy podejmować decyzje. Na pewno będziemy się stosować do zaleceń Ministerstwa Zdrowia

– zaznaczył Michalczewski.

Szczególną uwagę zwrócił na planowaną na maj Narodową Pielgrzymkę do Rzymu z okazji setnej rocznicy urodzin Karola Wojtyły. O udział w tej wyprawie apelował w połowie lutego metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski.

- Bardzo dużo osób zgłosiło już swój udział w Narodowej Pielgrzymce do Rzymu i nie mamy, póki co, informacji, by ktoś zmienił zdanie

 – powiedział rzecznik.

Wyjazd do Wiecznego Miasta w maju, w związku z setną rocznicą urodzin Jana Pawła II, można zorganizować indywidualnie (na własną rękę) lub zapisać się na zorganizowany przez parafię, we współpracy z biurem podróży, wyjazd.

W programie Narodowej Pielgrzymki do Rzymu jest msza w bazylice św. Piotra przy grobie św. Jana Pawła II (16 maja, godz. 11.00). Na wieczór zaplanowano wspólne świętowanie w Domu Polskim Jana Pawła II w Rzymie (Via Cassia 1200). Kulminacyjnym wydarzeniem ma być msza dziękczynna za życie i pontyfikat św. Jana Pawła II (17 maja, godz. 10.30) na placu św. Piotra, odprawiona przez papieża Franciszka.

W czwartek minister spraw zagranicznych Włoch Luigi Di Maio podkreślił, że zagraniczni turyści i inwestorzy mogą bez obaw przyjeżdżać do tego kraju. Potępił rozpowszechnianie fałszywych informacji na temat Włoch, bo – jak dodał – szkodzą one ich reputacji.

Jak zaznaczył Di Maio, koronawirus szerzy się na bardzo ograniczonym obszarze i dlatego nie można odradzać przyjazdu do Włoch. Dotyczy, jak wyjaśnił, "0,2 procent terytorium w Wenecji Euganejskiej i 0,5 proc. w Lombardii, co oznacza 0,1 obszaru kraju". Zapowiedział, że władze w Rzymie będą codziennie informować rządy innych państw i ambasady o przebiegu kryzysu.

Włoski minister zdrowia Roberto Speranza oświadczył w czwartek, że nie jest łatwo przewidzieć, jaki będzie dalszy przebieg epidemii koronawirusa. W wystąpieniu w senacie podkreślał, że z tego wirusa można się wyleczyć i że ma w większości przypadków łagodny przebieg.

- Tylko 5 proc. chorych ma bardzo poważne problemy, a wskaźnik śmiertelności jest nieco powyżej 2 proc.

– zwrócił uwagę.Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...


Caritas wspomaga seniorów i medyków. Organizacja zebrała już 20 milionów złotych

/ caritas.pl

  

20 milionów złotych zebrała Caritas Polska i Caritas w 41 diecezjach w ramach akcji #PomocDlaSeniora oraz #WdzięczniMedykom. Środki pozwalają dostarczać paczki z żywnością tysiącom potrzebujących seniorów, bezdomnych i chorych w całej Polsce.

Caritas Polska planuje z zebranych środków zakup respiratorów i najbardziej potrzebnego wyposażenia dla polskich szpitali. - To największa akcja pomocowa w historii Polski - ocenił dyrektor Caritas Polska ks. Marcin Iżycki w specjalnym komunikacie.

Wspomniał, że w związku epidemią Caritas za pośrednictwem wolontariuszy dostarcza żywność seniorom i bezdomnym, prowadzi zbiórki na respiratory i środki ochrony dla medyków, opiekuje się chorymi w prowadzonych placówkach.

"Otaczamy opieką bezdomnych i potrzebujących, szyjemy maseczki – skala pomocy, której udzielają Caritas Polska i Caritas diecezjalne w całej Polsce jest nieporównywalna z żadnym innym wydarzeniem w historii naszego kraju"

- stwierdził ks. Iżycki.

Podkreślił, że pomoc jest możliwa dzięki zgromadzonym w ostatnich dniach środkom.

"Ponad 17 milionów złotych Caritas otrzymała w ramach współpracy z partnerami biznesowymi, a niemal dwa miliony złotych w ramach dwóch zbiórek, które uruchomiła dla obu akcji. Zaraz po rozpoczęciu działań odpowiadających na potrzeby związane z epidemią, Caritas Polska wyasygnowała z rezerwy na specjalne akcje pomocowe milion złotych"

- powiedział ks. Iżycki.

Celem akcji #PomocDlaSeniora jest wsparcie osób starszych oraz bezdomnych poprzez zaspokojenie ich najważniejszych potrzeb w warunkach izolacji. W ramach akcji Caritas zapewnia im pomoc żywnościową i zaopatrzenie w środki higieniczne oraz ochronne takie jak płyny do dezynfekcji, rękawiczki, czy maseczki. Wolontariusze wspierają w czynnościach wymagających wyjścia z domu np. w zakupie leków, a także poprzez inne formy pomocy, w zależności od potrzeb, m.in. opiekę psychologiczną. Na start projektu Caritas Polska przekazała milion złotych z własnych środków. Drugi milion został zebrany w ramach trwającej zbiórki i wkrótce trafi do Caritas diecezjalnych.

Drugą kampanią uruchomioną przez Caritas w czasach pandemii jest ogólnopolska akcja #WdzięczniMedykom. Projekt dedykowany jest personelowi medycznemu, który dziś znajduje się na pierwszej linii frontu walki z koronawirusem. Caritas uruchomiła zbiórkę środków na niezbędne wyposażenie placówek medycznych zaangażowanych w walkę z pandemią, w tym zakup respiratorów oraz środków ochrony osobistej dla medyków (m.in. maseczek, rękawic, fartuchów i przyłbic). Zbiórka skierowana jest zarówno do darczyńców indywidualnych, jak i podmiotów instytucjonalnych i biznesu. Celem jest zebranie kwoty 12 mln zł. Dziś na koncie Caritas jest już prawie 3 mln zł.

Wiele diecezji udostępnia w tym czasie telefon, na który można zadzwonić i porozmawiać z psychologiem lub pracownikiem Caritas. Numery telefonów i adresy e-mail są dostępne na stronach internetowych Caritas diecezjalnych.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts