Koronawirus. ONZ wzywa do walki z uprzedzeniami

Zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com

  

Wysoka Komisarz Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka Michelle Bachelet wezwała dziś w Genewie społeczność światową do okazania solidarności z ludźmi pochodzenia azjatyckiego, dyskryminowanymi z powodu epidemii nowego koronawirusa.

- Epidemia koronawirusa wywołała niepokojącą falę uprzedzeń wobec ludzi o chińskim i wschodnioazjatyckim pochodzeniu. Wzywam kraje członkowskie do robienia wszystkiego, co w ich mocy, w celu zwalczania tej i innych form dyskryminacji

 - powiedziała Bachelet podczas trwającej w Genewie sesji Rady Praw Człowieka ONZ.

W swoim przemówieniu wysoka komisarz także wezwała władze Arabii Saudyjskiej do respektowania wolności słowa i prawa do organizowania pokojowych zgromadzeń, jak i dokonania przeglądu wyroków skazujących aktywistów, działaczy religijnych i dziennikarzy. Bachelet zaapelowała też o zwolnienie z więzienia kilku saudyjskich działaczek uwięzionych za domagania się "reformy dyskryminujących przepisów". Upomniała się ponadto o pełną przejrzystość toczącego się procesu w sprawie zabójstwa dziennikarza Dżamala Chaszodżdżiego.

Bachelet zwróciła się też do Chin o umożliwienie "nieskrępowanego dostępu" jej zespołowi, który miałby przygotować jej proponowaną wizytę w tym kraju, obejmującą również zbadanie sytuacji Ujgurów. Wczoraj chiński ambasador przy biurze ONZ w Genewie Chen Xu powiedział, że liczy na to, że Bachelet odwiedzi w tym roku Chiny, w tym prowincję Sinciang, w której - według ekspertów ONZ i organizacji broniących praw człowieka - co najmniej milion Ujgurów i innych muzułmanów jest przetrzymywanych w obozach internowania. Władze tego kraju utrzymują, że są to ośrodki szkoleniowe, które pomagają tłumić terroryzm i radykalizm, dając równocześnie ludziom nowe umiejętności zawodowe.

Rządy zwiększają środki ostrożności wraz z rozprzestrzenianiem się po świecie epidemii koronawirusa, wywołującego groźne zapalenie płuc. Epidemia rozpoczęła się w grudniu ub.r. w mieście Wuhan, stolicy prowincji Hubei w środkowych Chinach. Na świecie stwierdzono już ponad 82 tys. przypadków zakażenia koronawirusem. W wyniku choroby wywoływanej przez ten drobnoustrój zmarło ponad 2,8 tys. ludzi. Zdecydowaną większość zachorowań odnotowano w Chinach, ale we wtorek WHO poinformowała, że w tym dniu po raz pierwszy więcej nowych zakażeń wykryto w innych krajach, niż w państwie pierwszego ogniska koronawirusa.Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...


Potrącenie 2,5-latka przez samochód dostawczy pod Warszawą. Kierowca był trzeźwy

zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com

  

Samochód dostawczy potrącił 2,5-letniego chłopczyka przejeżdżającego na tzw. rowerku biegowym przez ulicę w podwarszawskiej Starej Miłosnej. Dziecko trafiło do szpitala - poinformowała w środę podinsp. Anna Kędzierzawska z biura prasowego Komendy Stołecznej Policji.

Jak przekazała podinsp. Anna Kędzierzawska, do zdarzenia doszło w środę o godz. 13.55 na ul. Trakt Brzeski przy skrzyżowaniu z ul. Jana Pawła II w Starej Miłosnej. "Policjanci otrzymali informację o potrąceniu 2,5-letniego chłopczyka na oznakowanym przejściu dla pieszych, poruszającego się na tzw. rowerku biegowym" - tłumaczyła policjantka, dodając, że dziecko było z rodzicami.

Wskazała, że chłopczyk trafił do szpitala.

Kierowca dostawczego renault master był trzeźwy

 - powiedziała. Podała również, że alkomatem został zbadany ojciec dziecka, który również był trzeźwy.

"Na miejscu wykonywane są czynności. Ustalamy dokładnie jak doszło do tego zdarzenia" - dodała.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts