Minister Emilewicz chwali Mały ZUS Plus. Ile zostanie w kieszeniach przedsiębiorców?

Jadwiga Emilewicz / Marcin Pegaz/Gazeta Polska

  

Dzięki Małemu ZUS-owi Plus w kieszeniach polskich przedsiębiorców zostanie 1,3 mld zł rocznie – przekonywała w czwartek w Poznaniu Jadwiga Emilewicz, minister rozwoju. Mały ZUS Plus, który wszedł w życie 1 lutego, to rozszerzenie ulgi wprowadzonej w 2019 roku, czyli Małego ZUS-u. Zakłada niższe, proporcjonalne do dochodów składki na ubezpieczenia społeczne dla najmniejszych przedsiębiorców.

Według wyliczeń resortu rozwoju, prawo do niższych składek na ubezpieczenia społeczne ma ok. 320 tysięcy przedsiębiorców. Aby skorzystać z rozwiązania i zyskać nawet kilkaset złotych miesięcznie, trzeba się zgłosić do 2 marca.

Jak poinformowała Jadwiga Emilewicz, wyliczenia z ostatnich dni wskazują, że rozwiązanie to obejmuje już 223 tys. osób, czyli ponad 2/3 spośród uprawnionych do tego świadczenia. Minister podkreśliła przy tym, że ulga jest dobrowolna.

- Nie wszyscy z tej grupy będą chcieli skorzystać z nowego rozwiązania; dla części ważniejsza od niższej składki (...) może być wyższa emerytura na starość. To przedsiębiorca decyduje, czy chce opłacać niższe składki czy też wybrać wyższe, licząc na wyższe świadczenia w przyszłości

 – podała szefowa resortu rozwoju.

Koszt Małego ZUS-u Plus dla budżetu szacowany jest na 1,3 mld zł rocznie.

- Tyle środków zostanie w kieszeniach polskich małych i średnich przedsiębiorców po jednym roku obowiązywania tej ustawy, zatem zachęcamy - warto skorzystać

– powiedziała w Poznaniu Emilewicz.

Mały ZUS Plus to element tzw. pasa startowego dla firm: przez pierwsze sześć miesięcy prowadzenia działalności można korzystać z ulgi na start, która oznacza brak konieczności podlegania pod ubezpieczenia społeczne. Przedsiębiorca opłaca jedynie składkę zdrowotną. Następnie przez 24 miesiące przedsiębiorca opłaca preferencyjne składki na ZUS. Kolejnym elementem jest właśnie Mały ZUS Plus. Na Małym ZUS-ie Plus można być maksymalnie przez 36 miesięcy w ciągu ostatnich 60 miesięcy prowadzenia firmy. 
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...


Koronawirus w klinice Przylądek Nadziei. Leczone są tam dzieci chore na białaczkę

/ By Ratujemy42 - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=50882434

  

Potwierdzono zakażenie koronawirusem w kilku klinikach Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu. Zakażony jest jeden pacjent w klinice Przylądek Nadziei, w której leczone są dzieci chore na białaczkę – poinformowały służby prasowe szpitala.

Rzecznik Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego przy ul. Borowskiej we Wrocławiu poinformowała w piątek, że potwierdzono zakażenia koronawirusem u osób przebywających w kilku klinikach tego największego szpitala na Dolnym Śląsku.

- U jednego z pacjentów, przebywającego w Klinice Przylądek Nadziei na Oddziale Przeszczepowym, uzyskaliśmy dzisiaj pozytywny wynik testu w kierunku Covid-19. Pacjent jest izolowany. Jego stan jest stabilny. Wszystkie osoby przebywające na oddziale zostały objęte nadzorem epidemiologicznym

 - powiedziała Kowalska.

Dodała, że są także potwierdzone przypadki zarażenia Covid-19 w innych oddziałach szpitalnych w: Klinice Kardiologii, Klinice Chorób Wewnętrznych, Zawodowych i Nadciśnienia Tętniczego, Klinice Chirurgii Małoinwazyjnej i w Centralnej Izbie Przyjęć przy ul. Skłodowskiej.

Rzecznik podkreśliła, że Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu wprowadził reżim sanitarny na wszystkich oddziałach, na których pojawił się koronawirus.

- Zarówno pacjenci, jak i pracownicy zostali objęci reżimem sanitarnym

- dodała rzecznik. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts