Książka zamiast smartfona? Wybieramy najlepsze tytuły dla dzieci

Warren Buffett, Bill Gates i Reese Witherspoon. Łączy ich znacznie więcej niż sława i bogactwo. Wszyscy pasjami pochłaniają książki. To z nich czerpią wiedzę o świecie i inspiracje do działania. To one są źródłem ich sukcesu. Ich kariery są wspaniałą zachętą do rozwijania w dzieciach pasji do literatury i czytania. A w tym najlepiej sprawdzą się książki nominowane w Konkursie na Najlepszą Książkę Dziecięcą „Przecinek i Kropka” 2019. Każdy czytelnik może mieć realny wpływ na wybór najbardziej wartościowych publikacji – 26 lutego wystartowało głosowanie publiczności. Jego wynik i zwycięskie tytuły poznamy 4 kwietnia podczas Targów Książki Dziecięcej „Przecinek i Kropka” w Centrum Praskim Koneser.

Zdjęcie ilustracyjne
fot. Pixabay/mat.pras.

Każdego dnia chcę iść spać mądrzejszy niż byłem po przebudzeniu. To odpowiedź na pytanie „dlaczego czytasz”, którą powtarzają Charlie Munger i Warren Buffett, wiceprezes i CEO holdingu Berkshire Hathaway. Buffett, ekonomista i filantrop, jeden z najbogatszych ludzi świata, książki pokochał w dzieciństwie. Od tamtego czasu nic – oprócz gry na ukulele i słodyczy – nie sprawia mu takiej frajdy, jak pochłanianie kolejnych lektur. U szczytu kariery czytał nawet 1000 stron dziennie! Dziś dziewięćdziesięcioletni miliarder wciąż nie wyobraża sobie dnia bez 5 godzin spędzonych nad książką i gazetami, uznając czytanie za klucz do sukcesu.

Podobnego zdania jest przyjaciel Buffetta, Bill Gates. Najsłynniejszy informatyk świata, podobnie jak Barack Obama, laureatka Oscara Reese Witherspoon, aktorki Emma Watson i Emma Roberts czy wokalistka Florence and the Machine, pochłania książki w ilościach hurtowych. A każdy rok podsumowuje publikując na blogu listy ulubionych tytułów, tak jak Witherspoon czy Watson dzielą się wrażeniami z lektury z członkami swoich książkowych klubów prowadzonych w mediach społecznościowych. Gates przez 12 miesięcy czyta „zaledwie” 50 książek i wierzy, że to jedyna czynność, która pozwala mu jednocześnie uczyć się nowych rzeczy i sprawdzać, na ile dobrze rozumie otaczający go świat. To właśnie przekonanie, że książki są do tego niezbędne stało u podstaw powołania przez Empik Konkursu na Najlepszą Książkę Dziecięcą „Przecinek i Kropka”.

Wiemy, że w dobie smartfonów i internetu dobra książka to prawdziwy skarb

– mówi dr Aleksandra Piotrowska. Psycholożka dziecięca, która od 11 edycji zasiada w jury Konkursu, przyznaje, że przykłady płynące z nominowanych tytułów, przekonują, iż w tłumaczeniu świata, trenowaniu uważności, budzeniu pozytywnych emocji i rozwijaniu pasji, książka nie ma sobie równych. Jurorki: pedagog Ewa Gruda, założycielka i redaktor naczelna portalu Qlturka.pl Ewa Świerżewska, polonistka Dorota Koman pełniąca funkcję przewodniczącej jury oraz dr Aleksandra Piotrowska i historyczka sztuki Ewa Solarz, wykonały niezwykłą pracę i oceniły 243 zgłoszone książki. Efektem burzliwych obrad jest lista 15 najlepszych tytułów dziecięcych 2019 roku, skierowanych do trzech grup czytelników: młodszych niż 5 lat, liczących od lat 6 do 8 oraz od 9 do 12.

Jak głosować?

Losy 15 nominowanych książek w Konkursie na Najlepszą Książkę Dziecięcą „Przecinek i Kropka” przechodzą w ręce dzieci i rodziców. Żeby zagłosować w Konkursie wystarczą trzy kroki. Po pierwsze: należy zalogować się na stronie internetowej Konkursu na  Najlepszą Książkę Dziecięcą „Przecinek i Kropka” www.przecinekikropka.pl. Po drugie: kliknąć „głosuj” w polu przy wybranym tytule. Po trzecie: w formularzu umieszczonym na stronie konkursowej wpisać autorską recenzję. Spośród wszystkich nadesłanych recenzji komisja konkursowa wyłoni 50 najlepszych. Ich autorzy otrzymają 60-dniowy abonament na ebooki i audiobooki w Empik Go. W każdej kategorii wiekowej można oddać tylko jeden głos dziennie. Głosowanie trwa do 10 marca, a zwycięskie tytuły zostaną ogłoszone 4 kwietnia podczas Targów Książki Dziecięcej „Przecinek i Kropka”, w warszawskim Centrum Koneser (wstęp bezpłatny).

 

 Źródło: Business & Culture, mat.pras.

#Przecinek i kropka #konkurs #plebiscyt #literatura dziecięca

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo