To każdy turysta wiedzieć powinien! Jak podróżować bezpiecznie?

zdjęcie ilustracyjne / Stela Di ; pixabay.com / Creative Commons CC0

  

Dekalog dobrych praktyk Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Agentów Turystycznych zwiększa bezpieczeństwo turystów - poinformował wiceminister rozwoju i pełnomocnik premiera ds. promocji polskiej marki Andrzej Gut-Mostowy podczas uroczystości podpisania dokumentu.

To pierwsza tego typu inicjatywa, która wyszła od przedstawicieli branży turystycznej. Popieram takie rozwiązania, bo dobrze poinformowany turysta, to bardziej bezpieczny turysta.
- mówił wiceszef resortu rozwoju.
 
Przypomniał, że nowa ustawa turystyczna (o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych) nakłada na każdego agenta turystycznego szereg obowiązków informacyjnych, które powinny zostać spełnione, zanim klienci kupią wyjazd turystyczny. Wykwalifikowany agent powinien przekazać swoim klientom informacje odnośnie kierunku, ubezpieczeń, przepisów ustawy, procedury wyjazdowej itp. Pozwala to odpowiednio wypełnić obowiązki informacyjne i jednocześnie jak najlepiej zabezpieczyć interesy turystów - wskazał.
 
Zawarte w dekalogu punkty dotyczą m.in. ważności dokumentów, ubezpieczenia na wyjazd oraz ubezpieczenia od rezygnacji, zdrowia, w tym informacji o szczepieniach, dokumentów podróżnych oraz ochrony danych osobowych.
 
Ogólnopolskie Stowarzyszenie Agentów Turystycznych, zrzesza blisko 200 polskich agentów turystycznych z całej Polski, stworzyło dokument o nazwie: „OSAT radzi i przypomina”, z którego turyści dowiedzą się m.in., jakie dokumenty zabrać ze sobą, jak sprawdzić i wybrać ubezpieczenie, gdzie i kiedy sprawdzić godziny wylotów.
 

Spis dobrych praktyk dla turystów:

Przed podpisaniem umowy
Zapoznaj się z przedstawioną ofertą, przeczytaj uważnie warunki uczestnictwa i formularz oraz wszystkie informacje zamieszczone przez Organizatora – dotyczące Twoich wakacji. Twój Wakacyjny Ekspert – wyjaśni najważniejsze elementy dokumentów.
 
Dokumenty
Sprawdź ważność dokumentów, przed zawarciem umowy ! Ważność dokumentów uprawniających do przekroczenia granic RP jest obowiązkiem każdego Turysty, bez względu na to gdzie podróżujesz. W krajach, gdzie wymagany jest paszport, z reguły, powinien być ważny min. 6 miesięcy od daty powrotu, a w niektórych przypadkach nawet 12 miesięcy. Dowód osobisty – data ważności, jest uzależniona od kraju do którego zamierzasz podróżować. Upewnij się, jakie dokumenty będą konieczne na czas Twojego wyjazdu. Pamiętaj: każdy uczestnik powinien posiadać ważny dokument tożsamości, także dzieci. Obcokrajowcy wyjeżdżający w ramach imprezy turystycznej do krajów trzecich UE/ poza UE, mogą podlegać innej procedurze wizowej i paszportowej niż obywatele RP. Sprawdzenie szczególnych przepisów, systemu wizowego oraz procedur z tym związanych, jest obowiązkiem KLIENTA. Ubezpieczenie na wyjazd: Bądź mądry przed szkodą! Ustawa o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych, nakłada obowiązek zawarcia w cenie imprezy ubezpieczenia kosztów leczenia i następstw niebezpiecznych wypadków (w przypadku wyjazdów zagranicznych). Nie precyzuje jednaj jego wysokości. UWAGA: Koniecznie zapoznaj się z warunkami ubezpieczenia i zadbaj o swoje bezpieczeństwo podczas podróży. Koszty leczenia i następstw nieszczęśliwych wypadków na świecie są ogromne i mogą stanowić bardzo duże obciążenia finansowe dla Ciebie i Twojej rodziny. Podróże to przyjemność, więc już dziś zadbaj o przyjemny wypoczynek zwłaszcza, gdy zamierzasz uprawiać sporty wysokiego ryzyka, podróżujesz z dziećmi lub leczysz się już przed wyjazdem – polisa ubezpieczeniowa od kosztów leczenia i następstw nieszczęśliwych wypadków to gwarancja beztroskich wakacji. Zapytaj o szczegóły Twojego Wakacyjnego Eksperta, który doradzi jak korzystnie ubezpieczyć Twój urlop. Ubezpieczenie od rezygnacji: Bądź mądry przed szkodą! Zawierając umowę na realizację imprezy turystycznej, pomyśl o dodatkowym ubezpieczeniu od kosztów rezygnacji. Po podpisaniu umowy, opłaceniu zaliczki/ całości kosztów, musisz się liczyć z kosztami finansowymi w przypadku odstąpienia od umowy w zależności od terminu w którym zgłosisz rezygnację. Orientacyjne koszty będą zawarte w warunkach uczestnictwa. Lepiej zapobiegać niż stracić finanse – dlatego warto zakupić ubezpieczenie od kosztów rezygnacji, które zagwarantuje Tobie i Twojej rodzinie bezpieczeństwo finansowe nawet do dnia wylotu i przerwania podróży włącznie. Twój Wakacyjny Ekspert doradzi, jak najlepiej ochronić Twoje wakacje i finanse.
 
Bezpieczeństwo
Podróżowanie w dzisiejszych czasach, wymaga konieczności zapoznania się z charakterystyką i zwyczajami kraju do którego się wybieramy oraz szczególnych zasad podróżowania. Sytuacja polityczna i migracyjna zmienia się w szybkim tempie, dlatego zalecamy zapoznać się z bieżącymi komunikatami zawartymi na stronie internetowej MSZ oraz zapytać Twojego Wakacyjnego Eksperta o wskazówki turystyczne. Więcej informacji znajdziesz: https://www.gov.pl/web/mobywatel/polakzagranica
 
Zdrowie
Podróżowanie po świecie wymaga zapoznania się z szczegółowymi wymogami zdrowotnymi i warunkami dotyczącymi szczepień oraz ochrony zdrowia w kraju do którego zamierzamy podróżować. Zwłaszcza podróże do krajów egzotycznych wymagają konieczności przygotowania się do wyjazdu pod kątem zabezpieczenia zdrowia i życia. Pamiętaj, że poziom i standard opieki zdrowotnej w kraju pobytu, może się znacznie różnić od poziomu europejskiego. Podstawowe informacje zawarte będą w programie imprezy turystycznej. Wskazówek dotyczących ochrony zdrowia udzieli Ci Twój Wakacyjny Ekspert. Więcej informacji znajdziesz: https://gis.gov.pl/wypoczynek/szczepienia-dla-podrozujacych-podstawowe-informacje
 
Podróż
Dzień wylotu/wyjazdu i dzień przylotu/przyjazdu jest dniem rozpoczęcia imprezy turystycznej, a data powrotu/ wylotu/ przylotu/przyjazdu jest datą zakończenia imprezy turystycznej. Ilość dni/ ilość nocy powinna być jasno określona w ofercie. UWAGA: Godziny wylotu/ przylotu podane w umowie o imprezę turystyczną są godzinami przybliżonymi i mogą ulegać zmianom. Pamiętaj, o obowiązku potwierdzenia godzin wylotu/ wyjazdu. Pamiętaj o stawieniu się na miejscu zbiórki/ odprawy odpowiednio wcześniej. Zwróć uwagę na szczegółowe zapisy w dokumentach podróżnych oraz limity bagażowe w przypadku imprez turystycznych realizowanych na lotach charterowych, rejsowych oraz tzw. tanich liniach lotniczych.
 
Wypoczynek i zwiedzanie
Pamiętaj, że doba hotelowa, zaczyna się od godz. 14.00 kończy do godz. 10.00 w większości krajów na świecie. Bez względu na czas przylotu i wylotu z destynacji. Świadczenia hotelowe czy wyżywienie, nawet mając wykupioną opcję all inclusive, mogą się różnić w hotelach ze względu na kraj i standard hotelu. Programy zwiedzania są ramowe i mogą ulegać zmianom ze względu na szczególne wydarzenia i inne warunki. Zapytaj Twojego Wakacyjnego Eksperta o szczegóły przy rezerwacji wakacji.
 
Dokumenty podróżne
Zapytaj Twojego Wakacyjnego Eksperta, czy dokumenty podróżne będą konieczne do Twojej rezerwacji, wszelkich formalności dopełnisz w biurze agencyjnym, gdzie otrzymasz dokumenty w wersji elektronicznej lub osobiście podczas wizyty w biurze. Organizator turystyki ponosi odpowiedzialność za wykonanie usług turystycznych objętych umową o udział w imprezie turystycznej. O niezgodnościach umowy z realizacją imprezy turystycznej należy zawiadomić Organizatora turystyki, niezwłocznie, w trakcie trwania imprezy turystycznej. Po powrocie należy dopełnić formalności zawartych w warunkach uczestnictwa
 
Ochrona danych osobowych
Rozporządzenie Ochrony Danych osobowych zapewnia ochronę i kontrolę swoich danych osobowych. Poproś swojego wakacyjnego agenta o odpowiednie dokumenty dotyczące przetwarzania danych osobowych w biurze oraz przez organizatora.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...


Caritas wspomaga seniorów i medyków. Organizacja zebrała już 20 milionów złotych

/ caritas.pl

  

20 milionów złotych zebrała Caritas Polska i Caritas w 41 diecezjach w ramach akcji #PomocDlaSeniora oraz #WdzięczniMedykom. Środki pozwalają dostarczać paczki z żywnością tysiącom potrzebujących seniorów, bezdomnych i chorych w całej Polsce.

Caritas Polska planuje z zebranych środków zakup respiratorów i najbardziej potrzebnego wyposażenia dla polskich szpitali. - To największa akcja pomocowa w historii Polski - ocenił dyrektor Caritas Polska ks. Marcin Iżycki w specjalnym komunikacie.

Wspomniał, że w związku epidemią Caritas za pośrednictwem wolontariuszy dostarcza żywność seniorom i bezdomnym, prowadzi zbiórki na respiratory i środki ochrony dla medyków, opiekuje się chorymi w prowadzonych placówkach.

"Otaczamy opieką bezdomnych i potrzebujących, szyjemy maseczki – skala pomocy, której udzielają Caritas Polska i Caritas diecezjalne w całej Polsce jest nieporównywalna z żadnym innym wydarzeniem w historii naszego kraju"

- stwierdził ks. Iżycki.

Podkreślił, że pomoc jest możliwa dzięki zgromadzonym w ostatnich dniach środkom.

"Ponad 17 milionów złotych Caritas otrzymała w ramach współpracy z partnerami biznesowymi, a niemal dwa miliony złotych w ramach dwóch zbiórek, które uruchomiła dla obu akcji. Zaraz po rozpoczęciu działań odpowiadających na potrzeby związane z epidemią, Caritas Polska wyasygnowała z rezerwy na specjalne akcje pomocowe milion złotych"

- powiedział ks. Iżycki.

Celem akcji #PomocDlaSeniora jest wsparcie osób starszych oraz bezdomnych poprzez zaspokojenie ich najważniejszych potrzeb w warunkach izolacji. W ramach akcji Caritas zapewnia im pomoc żywnościową i zaopatrzenie w środki higieniczne oraz ochronne takie jak płyny do dezynfekcji, rękawiczki, czy maseczki. Wolontariusze wspierają w czynnościach wymagających wyjścia z domu np. w zakupie leków, a także poprzez inne formy pomocy, w zależności od potrzeb, m.in. opiekę psychologiczną. Na start projektu Caritas Polska przekazała milion złotych z własnych środków. Drugi milion został zebrany w ramach trwającej zbiórki i wkrótce trafi do Caritas diecezjalnych.

Drugą kampanią uruchomioną przez Caritas w czasach pandemii jest ogólnopolska akcja #WdzięczniMedykom. Projekt dedykowany jest personelowi medycznemu, który dziś znajduje się na pierwszej linii frontu walki z koronawirusem. Caritas uruchomiła zbiórkę środków na niezbędne wyposażenie placówek medycznych zaangażowanych w walkę z pandemią, w tym zakup respiratorów oraz środków ochrony osobistej dla medyków (m.in. maseczek, rękawic, fartuchów i przyłbic). Zbiórka skierowana jest zarówno do darczyńców indywidualnych, jak i podmiotów instytucjonalnych i biznesu. Celem jest zebranie kwoty 12 mln zł. Dziś na koncie Caritas jest już prawie 3 mln zł.

Wiele diecezji udostępnia w tym czasie telefon, na który można zadzwonić i porozmawiać z psychologiem lub pracownikiem Caritas. Numery telefonów i adresy e-mail są dostępne na stronach internetowych Caritas diecezjalnych.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts