Proch i największa nadzieja

  

Wielki Post spina klamra Środy Popielcowej i Wielkanocy. Te bardzo ważne dni w roku liturgicznym pielęgnują doniosłe prawdy egzystencjalno-eschatologiczne. W Środę Popielcową Kościół przypomniał nam poprzez symbol posypania głowy popiołem prawdę, że nasze bardziej lub mniej udane życie doczesne kończy się, niestety, śmiercią, a nie żadnym odejściem, i stajemy się zwyczajnym prochem.

Dietrich von Hildebrand pisze: „Na płaszczyźnie naturalnej śmierć pozostaje przerażającą, zionącą mrokiem otchłanią”. Przypominanie tej arcybolesnej prawdy w kulturze i cywilizacji, która od niej na różne sposoby ucieka, jest wielką sprawą. Ale jeszcze czymś ważniejszym jest to, że Popielec zapowiada już Wielkanoc – chrześcijańskie święto Zmartwychwstania i największej nadziei, jaka może zostać ofiarowana człowiekowi: że Pan nas wskrzesi w dniu ostatecznym, że zmartwychwstaniemy jako istoty cielesno-psychiczno-duchowe. Wielki Post jest po to, aby nas przygotować poprzez przejmujące pieśni i gorzkie żale, drogę krzyżową i rekolekcje na ponowne przeżycie Zmartwychwstania i nadziei na zapierającą dech w piersi perspektywę naszego życia.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Wczytuję komentarze...
Tagi

  

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts