Jubileusz w szczęśliwym dla polskich skoczków Lahti

W niedzielę w Lahti odbędzie się jubileuszowy 1000. indywidualny konkurs Pucharu Świata w skokach narciarskich. Zwieńczy on trzydniową rywalizację w Finlandii. Do zawodów przystąpi siedmiu Polaków. W przeszłości skocznia w Lahti była szczęśliwa dla biało-czerwonych. Mistrzem świata został tam Adam Małysz, a nasza drużyna sięgnęła po złoty medal w 2017 roku.

facebook.com/dawid.kubacki.official

Początkowo w Lahti zaplanowane były dwa konkursy - drużynowy oraz indywidualny. W piątek odbędą się jednak jeszcze jedne indywidualne zmagania, których z powodu złej pogody nie udało się przeprowadzić 1 grudnia w Kuusamo.

Lahti jest szczęśliwe dla Polaków. W 2017 podczas mistrzostw świata w Finlandii triumfowała biało-czerwona drużyna

Pierwsze zawody Pucharu Świata w skokach narciarskich odbyły się 27 grudnia 1979 roku w Cortinie d'Ampezzo. Z 998 dotychczasowych konkursów reprezentanci Polski wygrali 88. Pierwszy, 26 stycznia 1980 roku w Zakopanem sztuki tej dokonał Stanisław Bobak. Później trzykrotnie triumfował Piotr Fijas. Najwięcej zwycięstw - 39 - odniósł Adam Małysz. Po nim nastała era Stocha, który wygrał dotychczas 35-krotnie. Cztery sukcesy odnotował Kubacki, po dwa Żyła i Maciej Kot, a po jednym Krzysztof Biegun i Jan Ziobro.

W Pucharze Świata prowadzi Kraft przed Geigerem i Kubackim

Łącznie z zawodami w Lahti do końca obecnego cyklu pozostało już tylko sześć indywidualnych konkursów. To oznacza, że w walce o Kryształową Kulę praktycznie liczą się jedynie Kraft i Geiger. Austriak poprzednio zdobył ją w sezonie 2016/17. Geiger natomiast może zostać dopiero drugim w tym stuleciu Niemcem, który sięgnie po to trofeum. Jedynym na razie pozostaje Severin Freund (2014/15).

Skład reprezentacji Polski na zawody w Lahti nie uległ zmianie. Trener Michal Dolezal do Finlandii zabiera tych samych siedmiu zawodników, którzy w poprzednim tygodniu skakali w Rasnovie: Kamila Stocha, Dawida Kubackiego, Piotra Żyłę, Jakuba Wolnego, Aleksandra Zniszczoła, Klemensa Murańkę i Pawła Wąska.

Program zawodów w Lahti:

piątek, 28 lutego
14.00 - oficjalny trening
16.00 - kwalifikacje
17.30 - pierwsza seria konkursu indywidualnego

sobota, 29 lutego
15.00 - seria próbna
16.00 - pierwsza seria konkursu drużynowego

niedziela, 1 marca
14.00 - kwalifikacje
15.30 - pierwsza seria konkursu indywidualnego

 

 


Źródło: PAP, niezalezna.pl

#skoki narciarskie #Lahti #Puchar Świata w skokach #Dawid Kubacki #Kamil Stoch

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo