Wielki Post przygotowaniem do beatyfikacji kard. Wyszyńskiego

Łatwiej nam przychodzi innych nawracać, ale trzeba zaczynać od samego siebie - powiedział kard. Kazimierz Nycz w Środę Popielcową. Wieczorem 26 lutego metropolita warszawski przewodniczył  mszy św. w Świątyni Opatrzności Bożej. Zaapelował też, aby Wielki Post był czasem duchowego przygotowania do beatyfikacji Prymasa Wyszyńskiego.

zdjęcie ilustracyjne
pixabay.com/Amplitudy

To właśnie do tej świątyni, po uroczystości beatyfikacyjnej 7 czerwca zostaną przyniesione w procesji dziękczynnej relikwie nowego błogosławionego i pozostaną tam już na stałe.

- Przez cały Wielki Post na modlitwie i pokucie przygotowujmy się do tego pięknego dnia, abyśmy stanęli przy orędowniku, który zostanie nam dany przez Kościół jako błogosławiony

- zachęcał metropolita warszawski.

W Środę Popielcową kard. Nycz posypał głowy uczestników liturgii popiołem. Metropolita warszawski podkreślił, że jest to znak ważny, odsyłający do wielu wymiarów rzeczywistości duchowej. Zwrócił też uwagę, że znak posypania głów popiołem jest ceniony przez ludzi, którzy, choć żyją w pośpiechu, to w Środę Popielcową znajdują czas, by ten znak przeżyć, gdyż odsyła do tego, co w życiu najważniejsze.

- Towarzyszą mu słowa, które odsyłają nas do kruchości i przemijalności naszego życia: "Pamiętaj człowieku, że prochem jesteś i w proch się obrócisz". Natomiast słowa "Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię" wskazują, że Wielki Post jest czasem spojrzenia na to kim jestem, jak mnie Bóg stworzył i do czego powołał, gdyż na co dzień zapominamy, że jesteśmy powołani do wieczności. Są więc wezwaniem do przemiany i nawrócenia

 - mówił kard. Nycz.

Wskazał też, że "najlepszy wzór i przykład jaki otrzymujemy na początku Wielkiego Postu to Jezus Chrystus. Nie tyle uczy nas, co po prostu modli się i pości".

- Niech post otwiera wasze serca na miłość, dobroć i Boga samego. Pojednajcie się z Bogiem bo to najważniejszy cel i głęboki wymiar duchowy postu

- przypomniał w homilii.

Kard. Nycz wspomniał też o "ziemskim wymiarze postu" jakim jest odzyskanie wolności przez rezygnację z różnych przywiązań.

- Chcemy zacząć tę drogę w tym szczególnym dla Warszawy kościele - podkreślił inaugurując szóstą edycję Wielkopostnych Kościołów Stacyjnych w Warszawie. 40 kościołów prawo- i lewobrzeżnej Warszawy zostało wybranych na każdy dzień Wielkiego Postu.

Odwiedzający te kościoły, otwarte już od 6 rano, przez cały dzień, mogą w nich modlić się, uczestniczyć w wielkopostnych nabożeństwach, adoracji Najświętszego Sakramentu oraz wyspowiadać się. Codziennie na zakończenie dnia o godz. 20.00 odprawiana jest Msza św.
 

 Źródło: archwwa.pl, niezalezna.pl

 

#Wielki Post 2020 #Archidiecezja Warszawska #beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego #kard. Kazimierz Nycz

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo