KO chce walczyć z wirusem... ustawą

/ Fot. Kancelaria Semu/Krzysztof Kurek/ Flickr/ 6. posiedzenie Sejmu

  

Inicjatywa prezydenta Andrzeja Dudy o zwołanie specjalnego posiedzenia Sejmu ws. walki z koronawirusem jest spóźniona co najmniej o miesiąc - przekonują posłowie Koalicji Obywatelskiej. Zadeklarowali, że złożą projekt ustawy, którego celem byłoby… powstrzymanie rozprzestrzeniania się choroby w Polsce.

Prezydent Andrzej Duda poinformował w środę, że zwrócił się do marszałek Sejmu o pilne zwołanie specjalnego posiedzenia Sejmu poświęconego rozprzestrzeniającej się chorobie wywołanej przez koronawirusa.

Do inicjatywy prezydenta odnieśli się posłowie KO: Jan Grabiec i Adam Szłapka.

- Wszyscy jesteśmy przejęci sytuacją napięcia związaną z rozprzestrzenianiem się koronawirusa, zwłaszcza w państwach europejskich i potencjalnej możliwości rozszerzania się tego koronawirusa również w Polsce. Ze zdziwieniem i niepokojem obserwujemy bezładne, chaotyczne działania rządu i służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo Polaków

- powiedział Grabiec.

Według niego inicjatywa prezydenta jest "spóźniona co najmniej o miesiąc". "W momencie, w którym pierwsze przypadki koronawirusa stwierdzono w Europie, minister zdrowia, pan Łukasz Szumowski i pan prezydent Andrzej Duda wybrali się na narty" - ironizował rzecznik PO. Dodał, że koronawirus prawdopodobnie już w Polsce jest, m.in. z uwagi na to, że w ostatnim miesiącu do Polski przybyło wiele osób z Chin.

Dlatego też - jak poinformował - klub KO przygotował i złożył w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o zapobieganiu i zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, który miałby ułatwić walkę z koronawirusem. "Te przepisy są niezbędne, żeby polskie służby skutecznie działały jeśli chodzi o ograniczenie rozprzestrzenianie się koronawirusa" - podkreślił Grabiec.

Projekt zakłada uzupełnienie - o koronawirus COVID 19 - katalogu chorób zakaźnych, w przypadku których przewiduje się obowiązkową hospitalizację i kwarantannę dla osób nimi dotkniętych. KO proponuje ponadto, aby osoby zdrowe, które pozostawały w styczności z chorymi na COVID 19, podlegały obowiązkowej kwarantannie lub nadzorowi epidemiologicznemu przez okres nie dłuższy niż 14 dni licząc od ostatniego dnia styczności z chorym.Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...


Pompeo o hojności USA: Żaden kraj nie może dorównać

Mike Pompeo / Maciej Luczniewski/Gazeta Polska

  

Sekretarz stanu Mike Pompeo zapowiedział dziś, że władze USA będą starały się zatrzymać dla swoich obywateli najpotrzebniejszy sprzęt medyczny aż popyt na niego zostanie zaspokojony. Szef dyplomacji ogłosił też przeznaczenie 225 mln USD na pomoc innym krajom.

- W tej chwili, biorąc pod uwagę wielkie zapotrzebowanie na środki ochrony osobistej w naszym własnym kraju, będziemy się skupiać na zatrzymaniu kluczowych środków medycznych w Stanach Zjednoczonych, dotąd aż popyt na nie zostanie zaspokojony

 - oświadczył sekretarz stanu.

Wypowiedź Pompeo padła niecały dzień po tym, jak administracja prezydenta Donalda Trumpa i koncern 3M - czołowy producent m.in. masek N95 - wypracowały porozumienie mające umożliwić eksport masek do Kanady i innych krajów. Władze USA starały się wcześniej wymusić na firmie zablokowanie eksportu masek. Według premiera kanadyjskiej prowincji Ontario Douga Forda, w poniedziałek na granicy zatrzymano transport ok. 3 milionów masek.

Podczas konferencji Pompeo zapowiedział też przeznaczenie dodatkowo 225 milionów dolarów na globalną walkę z pandemią koronawirusa. Już wcześniej USA przeznaczyły na ten cel 274 miliony. Pieniądze zostaną użyte m.in. w celu zakupu testów diagnostycznych, wdrożenia programów prewencji i wzmocnienia systemów opieki zdrowotnej.

- Żaden kraj nie może dorównać temu poziomowi hojności

- zaznaczył Pompeo.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts