Minister Błaszczak podkreślił, że Bitwa Warszawska 1920 r. była "polskim zwycięstwem dla wolności Europy". "Historycy są zgodni, że była to osiemnasta decydująca o losach świata bitwa, która gwarantowała wolność odrodzonej po 123 latach rozbiorów Polsce oraz całej Europie" - zaznaczył minister.

Pamięć o naszych przodkach, którzy skutecznie stawili czoła nawale bolszewickiej jest naszym obowiązkiem, ale także jest powodem do dumy wobec przodków, którzy tak wspaniałą wiktorię odnieśli sto lat temu

- oświadczył szef MON.

Zapowiedział, że obchody będą trwały trzy dni - rozpoczną się 14 sierpnia na Cmentarzu Powązkowskim.

Minister Błaszczak poinformował, że 15 sierpnia zostanie odprawiona msza święta w Ossowie. Tego samego dnia, w południe zaplanowano też uroczysty apel przy grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie, a o godz. 14 na Wisłostradzie odbędzie się wojskowa defilada.

Jestem przekonany, że będzie ona obserwowana przez mieszkańców nie tylko Warszawy i okolicznych powiatów, ale przez wszystkich Polaków

 - zachęcał Błaszczak.

Minister zapowiedział, że po defiladzie o godz. 16 na błoniach Stadionu Narodowego odbędzie się wojskowy piknik. Podkreślił, że podobne wydarzenia odbędą się również w 99 innych miejscach w całej Polsce.

Jak mówił szef MON, 16 sierpnia odbędą się uroczystości w Radzyminie oraz rekonstrukcja bitwy w Ossowie. Jak zaznaczył, będzie to rekonstrukcja wzbogacona w repliki samolotów z okresu wojny polsko-bolszewickiej.