SKOT – symbol stanu wojennego

SKOT w lubuskim muzeum wojskowym

  

Muzeum Historii Polski wzbogaciło się o kolejny eksponat z czasów PRL. Jest nim wojskowy transporter opancerzony SKOT, który będzie pokazywany na wystawie w stałej siedzibie MHP, w galerii „Polacy wobec komunizmu”. Transporter to jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli okresu stanu wojennego.

Muzeum Historii Polski pozyskało transporter opancerzony dzięki współpracy z Wojskowymi Zakładami Motoryzacyjnymi w Poznaniu (które z kolei pozyskały pojazd i przeprowadziły jego renowację) i Polską Grupą Zbrojeniową. Porozumienie o przekazaniu zabytkowego transportera podpisali dyrektor produkcji Wojskowych Zakładów Motoryzacyjnych w Poznaniu Mikołaj Tokarek oraz wicedyrektor Muzeum Historii Polski Anna Piekarska. 

Jak stwierdził rzecznik prasowy Muzeum Historii Polski Marek Stremecki, SKOT jest kolejnym istotnym, dużym eksponatem stanowiącym centralny punkt opowieści o okresie stanu wojennego. Transporter opancerzony SKOT (cz. Střední Kolový Obrněný Transportér – Średni Kołowy Opancerzony Transporter) opracowano w Czechosłowacji. Na mocy porozumienia pomiędzy PRL a Czechosłowacją podjęto wspólną produkcję pojazdu. Komponenty dostarczyły obie strony, montaż zaś odbywał się w Fabryce Samochodów Ciężarowych w Lublinie. Produkcję seryjną rozpoczęto w 1963, a zakończono w 1971 r. Łącznie wyprodukowano 4500 egzemplarzy SKOT-a. Obok transportera BRDM-2 – był najpowszechniejszym tego typu pojazdem Sił Zbrojnych PRL u progu lat osiemdziesiątych. Za sprawą licznych fotografii stał się jednym z mrocznych symboli stanu wojennego. Najbardziej znane jest zdjęcie Chrisa Niedenthala, które przeszło do historii pod tytułem „Czas Apokalipsy”. Widoczny jest na nim opancerzony SKOT na tle budynku nieistniejącego już dziś kina Moskwa przy ul. Puławskiej w Warszawie z reklamą słynnego filmu Francisa Forda Coppoli. SKOT-y były używane głównie w pierwszych tygodniach stanu wojennego; często służyły do organizowania posterunków wojskowych na skrzyżowaniach dróg.

Kontekstem opowieści o stanie wojennym na wystawie stałej MHP jest zdławienie wyrosłego w wyniku sierpniowej fali strajków ruchu społecznego, działającego w ramach pierwszego w bloku wschodnim legalnego ruchu społecznego – NSZZ „Solidarność”. Zdaniem ekspertów przygotowujących narrację o stanie wojennym wielkogabarytowy transporter SKOT stanowi kluczowy, oddziałujący wrażeniowo, element tej części ekspozycji. Twórcy galerii zamierzają opowiedzieć zarówno o represjach wobec działaczy opozycji, jak i dotykających całe społeczeństwo utrudnieniach w życiu codziennym; o działalności podziemnej tych, którzy uniknęli aresztowań, oraz o międzynarodowej „solidarności z +Solidarnością+”. Wśród eksponatów składających się na przestrzeń wystawową pojawią się również wydawnictwa konspiracyjne, „rekwizyty” z zamieszek ulicznych, stuła kapelana „S” ks. Jerzego Popiełuszki czy puszka ze zbiórki na „Solidarność” prowadzonej przez szwedzkich socjalistów. Obok SKOT-a będzie usytuowana dopełniająca atmosferę grozy, a zarazem symbolicznie podkreślająca społeczno-polityczne konsekwencje wprowadzenia stanu wojennego rzeźba Krzysztofa Bednarskiego „Victoria”.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: pap.pl
Tagi

Wczytuję komentarze...


Uwaga! Obowiązuje zakaz wstępu do lasu

Zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com/T_K/creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/deed.pl

  

Będziemy przede wszystkim informować i pouczać o zakazie wstępu do lasu – powiedziała dziś rzeczniczka prasowa Lasów Państwowych Anna Malinowska. W związku ze stanem epidemii od 3 kwietnia do 11 kwietnia obowiązuje zakaz wstępu do lasów.

"Będziemy przede wszystkim informować i pouczać o zakazie wstępu do lasu" – zapowiedziała Malinowska. Podkreśliła, że w przypadkach, gdy osoby przebywające w lesie nie podporządkują się dyspozycjom straży i służby leśnej będą mogły zostać ukarane mandatami. Straż leśna oraz służba leśna, czyli leśniczowie mogą nałożyć mandat w wysokości do 500 zł oraz skierować wniosek do inspekcji sanitarnej o ukaranie. W tym wypadku kary sięgają od 5 do 30 tys. zł.

W Straży Leśnej służy 1 tys. funkcjonariuszy. Malinowska podkreśliła, że w kontrolowaniu przestrzegania zakazu wstępu do lasu straży leśnej pomaga policja.

W związku ze stanem epidemii Lasy Państwowe wprowadziły od 3 do 11 kwietnia tymczasowy zakaz wstępu do lasów, a Parki Narodowe pozostają zamknięte - poinformował w piątek w komunikacie resort środowiska.

"Niestety ostatnie dni pokazują, że mimo próśb i apeli, wciąż dużo osób wykorzystuje czas odizolowania na pikniki i towarzyskie spotkania, m.in. na terenach zarządzanych przez Lasy Państwowe"

- wskazano w komunikacie.

Dlatego, zgodnie ze specustawą dotyczącą COVID-19, dyrektor generalny Lasów Państwowych oraz dyrektorzy Parków Narodowych "polecili wprowadzić okresowy zakaz wstępu".

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts