Rzymskie inspiracje w Warszawie

Plac Bankowy przed 1939, po prawej nieistniejąca ul. Rymarska / autor nieznany, domena publiczna

  

Ciekawostką jest, że wiele znanych architektonicznych elementów Warszawy nawiązuje w swej formie do antycznego Rzymu. Łatwo dostrzec rzymskie inspiracje w monumentalnych budowlach takich jak Stadion Narodowy czy Plac Bankowy.

Plac Bankowy położony jest pomiędzy aleją Solidarności a wylotami ulic Senatorskiej i Elektoralnej.
Powstał w 1825 w miejscu dziedzińca pałacu Ogińskich w związku z budową w miejscu istniejących pałaców Leszczyńskich i Ogińskich trzech monumentalnych gmachów zaprojektowanych przez Antonia Corazziego: pałacu Komisji Rządowej Przychodów i Skarbu, pałacu Ministra Skarbu oraz gmachu Giełdy i Banku Polskiego.

Plac miał trójkątny kształt, który nadała mu biegnąca po skosie nieistniejąca obecnie ulica Rymarska. Pośrodku placu znajdował się skwer, na który po 1897 przeniesiono z Krakowskiego Przedmieścia – w związku z budową pomnika Adama Mickiewicza – fontannę z 1866.

Większość zabudowy placu uległa zniszczeniu w trakcie oraz po powstaniu warszawskim. Po 1945 odbudowano monumentalne gmachy z okresu Królestwa Kongresowego w zachodniej pierzei placu, zlikwidowano jednak ulicę Rymarską i rozebrano budynki znajdujące się po wschodniej stronie placu. Został on w ten sposób poszerzony i uzyskał kształt prostokąta.

W 2001 odsłonięto pomnik Juliusza Słowackiego, który w latach 1829–1831 pracował w pałacu Komisji Rządowej Przychodów i Skarbu.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...


Toruń: Lekarka ze szpitala zakażona koronawirusem. Część oddziału odizolowano

/ By Mateuszgdynia - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=40311478

  

Lekarka z Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. L. Rydygiera w Toruniu jest zakażona koronawirusem. Jedna z dwóch części oddziału wewnętrznego została odizolowana. Pobrano próbki do badań od kolejnych osób z personelu lecznicy.

- Na oddziale wewnętrznym naszego szpitala pracowała osoba z personelu medycznego, która ma dodatni wynik testu w kierunku koronawirusa. Dlatego część tego oddziału została odizolowana. On jest rozlokowany na dwóch piętrach, więc izolowane jest jedno piętro, gdzie pani doktor przebywała

 - powiedział rzecznik prasowy wojewódzkiego szpitala Janusz Mielcarek.

Dodał, że kilkanaście osób z personelu trafiło na kwarantannę. Przyznał, że wszelkie decyzje są podejmowane w porozumieniu z sanepidem.

- Oczekujemy na wyniki próbek osób, które miały kontakt z panią doktor. W przypadku personelu medycznego wyniki są dość szybko, więc być może będą znane już dziś po południu. O wyniku dodatnim testu pani doktor dowiedzieliśmy się wczoraj późnym wieczorem

- podkreślił rzecznik.

Poinformował, że lekarka czuje się dobrze i przebywa obecnie w kwarantannie. Podkreślił, że nie ma informacji o możliwym źródle zakażenia. Rzecznik nie posiada też informacji czy ta osoba pracowała jednocześnie w innym szpitalu.

- W tej części oddziału wewnętrznego hospitalizowanych jest obecnie ok. 10 pacjentów - podkreślił Mielcarek.

W czwartek PAP informowała, że pacjent Wojewódzkiego Szpitala Dziecięcego w Toruniu, który stanowi część szpitala wojewódzkiego, jest zakażony koronawirusem. Dziecko zostało przewiezione do szpitala jednoimiennego w Grudziądzu. Przebywało na oddziale pediatrii, alergologii i kardiologii dziecięcej.

"Tam hospitalizowana była dwójka dzieci, więc oboje zostali przewiezieni w środę do szpitala zakaźnego w Grudziądzu" - powiedział PAP Mielcarek.

Pracownicy oddziału objęci zostali kwarantanną. Nie wiadomo jeszcze czy są zakażeni koronawirusem SARS-CoV-2.

"Oddział został czasowo zamknięty. Na szczęście w tej chwili przyjęć do szpitala zespolonego, którego częścią jest szpital dziecięcy, jest dużo mniej, bo planowane przyjęcia zostały odroczone" - mówił w czwartek Mielcarek.

Lekarz poinformował, że obecnie obłożenie wojewódzkiego szpitala w Toruniu należy szacować na ok. 50 procent. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts