Na Międzynarodowym Porcie Lotniczym Kraków-Balice pracownicy lotniska mierzą temperaturę pasażerom przylatującym z północnych Włoch. Do tej pory u żadnego z nich nie wykryto gorączki.

We wtorek lotnisko przyjęło cztery samoloty z północnych Włoch; dziś planowany jest przylot kolejnych trzech maszyn. Temperatura ciała sprawdzana jest u osób przylatujących z takich miast jak: Mediolan, Wenecja, Bolonia, a także Rzym. W sumie jest to kilkuset pasażerów dziennie.

We wtorek na poznańskim lotnisku Ławica wylądował samolot z ok. 150 osobami wracającymi z Włoch. Zgodnie z dyspozycjami Głównego Inspektoratu Sanitarnego i Ministerstwa Infrastruktury pasażerowie zostali poddani badaniom wz. z epidemią koronawirusa. Żadna ze zbadanych osób nie wykazała objawów infekcji.

Rzecznik prasowy poznańskiego portu lotniczego Błażej Patryn przekazał dziś, że nowe procedury zostały wprowadzone bez większych problemów.

- Odprawy nie ma, bo jest to przylot ze strefy Schengen. Przy tej liczbie pasażerów, ok. 150 osób, procedura badania gorączki odbyła się bardzo sprawnie

- powiedział.

Najbliższy przylot samolotu z Włoch na poznańskim lotnisku Ławica jest planowany w sobotę.

W Porcie Lotniczym im. Lecha Wałęsy tygodniowo lądują cztery samoloty z Włoch, w poniedziałek, wtorek, piątek i w sobotę. Połączenia z Półwyspu Apenińskiego obsługują tani przewoźnicy – Wizzair i Ryanair. Loty odbywają się loty z lotniska w Mediolan-Bergamo. We wtorek z Bergamo przyleciało około 190 osób.

Służby medyczne lotniska w Pyrzowicach skontrolowały dotąd pasażerów jednego samolotu pod kątem profilaktyki koronawirusa. Nie stwierdziły niczego niepokojącego.

Procedury wprowadzono we wtorek. Zgodnie z wytycznymi Głównego Inspektora Sanitarnego (GIS) kontrolowani są pasażerowie samolotów z północnej części Włoch, gdzie zanotowano zachorowania. W przypadku lotniska w Pyrzowicach są to rejsy z Bolonii i z Mediolanu-Bergamo.

- Na wrocławskim lotnisku działają procedury regulujące postępowanie wobec pasażerów, którzy zgłaszają złe samopoczucie i podejrzewają u siebie zakażenie koronawirusem

- przekazał dziś dyrektor Portu Lotniczego Wrocław Jarosław Wróblewski.

Służby lotniskowe współpracują z głównym inspektorem sanitarnym i powiatowym inspektoratem sanitarnym, ze służbami państwowymi i z przewoźnikami lotniczymi.