Prezydent wręczy awanse generalskie

/ twitter.com/PremierRP

  

- Prezydent Andrzej Duda mianował ośmiu oficerów Wojska Polskiego na stopnie generalskie, czterech z nich otrzymało pierwszy generalski stopień – poinformowało BBN. Akty mianowania wręczone zostaną 1 marca w Warszawie w trakcie obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Na stopień generała broni zostali mianowani trzej generałowie dywizji. Są to pierwszy zastępca szefa Sztabu Generalnego WP Tadeusz Mikutel, dowódca operacyjny rodzajów sił zbrojnych Tomasz Piotrowski i I zastępca dowódcy generalnego rodzajów sił zbrojnych Jan Śliwka.

Do stopnia generała dywizji został awansowany inspektor rodzajów wojsk Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych gen. bryg. Sławomir Owczarek.

Na stopień generała brygady zostali mianowani czterej pułkownicy: dowódca 6. Brygady Powietrznodesantowej Grzegorz Grodzki, dowódca 1. Brygady Lotnictwa Wojsk Lądowych Sławomir Mąkosa, dowódca 4. Skrzydła Lotnictwa Szkolnego Wojciech Pikuła i dowódca 2. Brygady Zmechanizowanej Arkadiusz Szkutnik.

"Akty mianowania zostaną wręczone przez prezydenta RP, podczas centralnych obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych – 1 marca o godz. 14, na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie"

- poinformowało BBN w komunikacie.

Mikutel jest I zastępcą szefa SGWP od stycznia br. Wcześniej był zastępcą dowódcy operacyjnego RSZ i szefem sztabu DO RSZ. Dowodził m. in. 1. Skrzydłem Lotnictwa Taktycznego w Świdwinie, 3. Skrzydłem Lotnictwa Transportowego w Powidzu i 3. Brygadą Lotnictwa Transportowego w Powidzu. Urodzony w 1963 r. gen. Mikutel jest pilotem klasy mistrzowskiej, instruktorem na samolotach Su-22. W latach 2008-2011 wdrażał program eksploatacji samolotów transportowych C-130 Hercules. Doktor nauk technicznych; ukończył m.in. Wyższą Oficerską Szkołę Lotniczą w Dęblinie, AON oraz Politechnikę Poznańską. Studiował także w Kanadzie i USA.

52-letni Piotrowski jest dowódcą operacyjnym od września 2018. Wcześniej był szefem sztabu Dowództwa Operacyjnego RSZ, a wcześniej m.in. zastępcą dowódcy polskiego kontyngentu w Afganistanie. Był zastępcą dowódcy-szefem sztabu 12. Dywizji Zmechanizowanej. Pierwszy generalski stopień otrzymał w 2018 r. Jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Rakietowych i Artylerii im. gen. J. Bema w Toruniu oraz studiów dowódczo-sztabowych i podyplomowych na AON.

Śliwka przed objęciem w 2016 r. stanowiska zastępcy dowódcy generalnego był inspektorem Sił Powietrznych w Dowództwie Generalnym RSZ. Absolwent "Szkoły Orląt" na kierunku pilot samolotów naddźwiękowych, dowodził m.in. 10. pułkiem lotnictwa myśliwskiego i 2. Brygadą Lotnictwa Taktycznego w Poznaniu. Był także zastępcą dowódcy sojuszniczego Centrum Dowodzenia Operacjami Powietrznymi (CAOC-1) w Finderup w Danii.

Owczarek w Dowództwie Generalnym RSZ służy od 2014 r. W latach 2010-2011 był zastępcą dowódcy PKW ISAF w Afganistanie. Po powrocie z misji pełnił obowiązki dowódcy 5. pułku artylerii w Sulechowie. Służył także w polskim kontyngencie wojskowym sił UNDOF w Syrii. W 1987 roku ukończył Wyższą Szkolę Oficerską Wojsk Rakietowych i Artylerii uzyskując tytuł inżyniera artylerii naziemnej oraz pierwszy stopień oficerski.

Jeden z czterech mianowanych na stopień generała brygady płk Grodzki objął dowodzenie 6. Brygadą Powietrznodesantową w listopadzie ub. r. Służbę wojskowa rozpoczął w 1990 r. jako podchorąży Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych we Wrocławiu. Służył w 25. Brygadzie Kawalerii Powietrznej, w szefostwie wojsk aeromobilnych Dowództwa Wojsk Lądowych, na stanowiskach dowódczych w kontyngentach Afganistanie, a wcześniej w Bośni i Hercegowinie. Służbę w 6. Brygadzie Powietrznodesantowej rozpoczął w 2008 r. na stanowisku dowódcy 18. batalionu powietrznodesantowego. Ukończył studia podyplomowe m.in. na AON, Akademii Techniczno–Humanistycznej w Bielsku–Białej, Akademii Dowódczo–Sztabowej Wojsk Lądowych Leavenworth (USA) i US Army War College.

Mąkosa, który 1. Brygadą Lotnictwa Wojsk Lądowych dowodzi od czerwca 2015 r., był wcześniej dowódcą 1. Bazy Lotnictwa Transportowego w Warszawie, zapewniającą transport lotniczy osobom na najwyższych stanowiskach w państwie. W wojsku od 1991 r., gdy wstąpił do Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie. Latał na różnych typach śmigłowców, jako pilot instruktor podchorążych na W-3 Sokół i Mi-2, wykonywał też loty jako instruktor na śmigłowcu SW-4 Puszczyk. Po ukończeniu studiów magisterskich na Politechnice Lubelskiej oraz studiów na AON służył w Dowództwie Sił Powietrznych, pozostając zarazem instruktorem pilotem w 1. Ośrodku Szkolenia Lotniczego w Dęblinie (obecnie 41. Baza Lotnictwa Szkolnego). Ukończył studia podyplomowe na Uniwersytecie Sił Powietrznych w bazie Maxwell w USA.

Pilotem jest także Pikuła, który 4. Skrzydłem Lotnictwa Szkolnego dowodzi od maja 2016. Pilotował m.in. TS-11 Iskra i Su—22. Wcześniej był dowódcą 12. Bazy Lotniczej w Mirosławcu; w Kabulu dowodził międzynarodowym lotniskiem cywilno-wojskowym (KAIA - Kabul Afghanistan International Airport). Przez kilka miesięcy płk Pikuła pełnił też obowiązki dowódcy 1. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego. Służył w 8. i 40. pułkach lotnictwa myśliwsko-bombowego. W natowskim Joint Warfare Centre w Norwegii był szefem wydziału Concept Development odpowiedzialnego za opracowanie i testowanie nowych koncepcji i programów dla Sojuszu. W 2015 r. został skierowany do Dowództwa Generalnego RSZ, gdzie doszedł do stanowiska szefa Zarządu Działań Lotniczych.

Szkutnik dowodzi 2. Brygadą Zmechanizowaną Legionów im. Marszałka Józefa Piłsudskiego od sierpnia 2018. Był zastępcą szefa sztabu Dowództwa Generalnego RSZ; służył w Zarządzie Planowania Operacyjnego Sztabu Generalnego. Był szefem obrony przeciwlotniczej 6. Brygady Kawalerii Pancernej, dowódcą dywizjonu przeciwlotniczego tej brygady. Uczestniczył w misji irackiej w I zmianie PKW, dowodził XVIII zmianą PKW KFOR w Kosowie, dwukrotnie służył w Afganistanie. W roku 2013 za bohaterstwo podczas ataków na bazę Ghazni odznaczony Wojskowym Krzyżem Zasługi z Mieczami.

Nominacje generalskie nadaje prezydent na wniosek ministra obrony.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...


Na tej wyspie nie ma koronawirusa

zdjęcie ilustracyjne / Barni1 CC0

  

Położona w archipelagu Wysp Kanaryjskich Graciosa, odwiedzana rocznie przez 25 tys. turystów, pomimo licznych w Hiszpanii przypadków infekcji i zgonów z powodu koronawirusa, nie zanotowała dotychczas żadnego zakażenia wśród mieszkańców wyspy.

 

Madrycki dziennik „ABC” wskazuje, że „odporność” populacji Graciosy wynika z szybkich działań lokalnych urzędników służących ograniczeniu napływu turystów na tę wyspę.

Władze wyspy przyznają, że 700 rezydujących na niej osób, sumiennie przestrzega zasad obowiązkowej kwarantanny i wychodzi z domów tylko po zakupy lub w nagłych przypadkach.

Jeszcze przed ogłoszeniem przez rząd Hiszpanii w połowie marca stanu zagrożenia epidemicznego samorządowcy z Graciosy wprowadzili restrykcje w przemieszczaniu się mieszkańców wyspy i ograniczenia w funkcjonowaniu lokalnych firm.

Innym przykładem hiszpańskiej wyspy skutecznie broniącej się przed epidemią koronawirusa jest położona w archipelagu Balearów Cabrera.

Nie zanotowano też przypadków Covid-19 w miejscowości Zahara de la Sierra na południu Hiszpanii. Według lokalnych urzędników kluczem do sukcesu było zamknięcie od połowy marca czterech z pięciu prowadzących do tej miejscowości dróg, a także ograniczenie do minimum możliwości przemieszczania się jej mieszkańców.

Hiszpania jest jednym z najbardziej doświadczonych epidemią państw świata. W ciągu minionej doby w tym kraju na Covid-19 zmarło 605 osób, a zakażenie koronawirusem potwierdzono u 4576 kolejnych osób. Łączna liczba ofiar śmiertelnych epidemii w Hiszpanii sięga już 15 843, a zakażonych - 157 022.

Dotychczas najwięcej osób zmarło we wspólnocie autonomicznej Madrytu. Pomiędzy czwartkiem a piątkiem liczba zgonów wzrosła tam z 5800 do 5972, a zakażeń - z 43,8 tys. do 44,8 tys.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts