- Prokurator uznając, że podejrzany nie stosuje się do zastosowanego środka zapobiegawczego i lekceważy decyzję sądu, skierował ponowny wniosek o zastosowanie tymczasowego aresztu. Wniosek ten został rozpatrzony odmownie

– poinformowała Prokuratura Regionalna w Lublinie w komunikacie zamieszczonym na stronie internetowej.

Wniosek prokuratury odmownie rozpatrzył Sąd Rejonowy Lublin-Zachód.

- Na postanowienie to prokuratura skieruje zażalenie do Sądu Okręgowego w Lublinie

 – podano w komunikacie Prokuratury Regionalnej.

Zbigniew Stonoga (zgodził się na podawanie imienia i nazwiska - przyp. red.) został zatrzymany przez policję w grudniu ubiegłego roku. Usłyszał w lubelskiej prokuraturze zarzuty oszustw podczas prowadzenia działalności charytatywnej i prania brudnych pieniędzy, chodzi o ponad 900 tysięcy złotych. Czyny te zagrożone są karą do 15 lat pozbawienia wolności.

Prokuratura wystąpiła o aresztowanie Stonogi, ale sąd nie uwzględnił tego wniosku. Sąd zastosował poręczenie majątkowe w wysokości 500 tysięcy złotych, dozór policji oraz zakaz opuszczania kraju połączony z zatrzymaniem paszportu. Sąd wyznaczył Stonodze termin wpłacenia poręczenia do 24 stycznia.

Stonoga jest znany organom ścigania od ponad 20 lat. Przeciwko niemu toczyły się postępowania dotyczące m.in. przestępstw gospodarczych, fałszowania dokumentów, oszustw, składania fałszywych zeznań i znieważania (w tym Prezydenta RP). Orzekające w jego sprawach sądy skazały go na kary w sumie kilkuletniego pozbawienia wolności.