Prokuratura skieruje zażalenie ws. Stonogi

Zbigniew Stonoga / Zbigniew Kaczmarek/Gazeta Polska

  

Prokuratura Regionalna w Lublinie skieruje zażalenie do lubelskiego sądu okręgowego na kolejną decyzję sądu pierwszej instancji, który nie zastosował aresztu wobec Zbigniewa Stonogi. - Podejrzany nie wpłacił w wyznaczonym przez sąd terminie poręczenia majątkowego w kwocie 500 tysięcy złotych - podkreśliła prokuratura.

- Prokurator uznając, że podejrzany nie stosuje się do zastosowanego środka zapobiegawczego i lekceważy decyzję sądu, skierował ponowny wniosek o zastosowanie tymczasowego aresztu. Wniosek ten został rozpatrzony odmownie

– poinformowała Prokuratura Regionalna w Lublinie w komunikacie zamieszczonym na stronie internetowej.

Wniosek prokuratury odmownie rozpatrzył Sąd Rejonowy Lublin-Zachód.

- Na postanowienie to prokuratura skieruje zażalenie do Sądu Okręgowego w Lublinie

 – podano w komunikacie Prokuratury Regionalnej.

Zbigniew Stonoga (zgodził się na podawanie imienia i nazwiska - przyp. red.) został zatrzymany przez policję w grudniu ubiegłego roku. Usłyszał w lubelskiej prokuraturze zarzuty oszustw podczas prowadzenia działalności charytatywnej i prania brudnych pieniędzy, chodzi o ponad 900 tysięcy złotych. Czyny te zagrożone są karą do 15 lat pozbawienia wolności.

Prokuratura wystąpiła o aresztowanie Stonogi, ale sąd nie uwzględnił tego wniosku. Sąd zastosował poręczenie majątkowe w wysokości 500 tysięcy złotych, dozór policji oraz zakaz opuszczania kraju połączony z zatrzymaniem paszportu. Sąd wyznaczył Stonodze termin wpłacenia poręczenia do 24 stycznia.

Stonoga jest znany organom ścigania od ponad 20 lat. Przeciwko niemu toczyły się postępowania dotyczące m.in. przestępstw gospodarczych, fałszowania dokumentów, oszustw, składania fałszywych zeznań i znieważania (w tym Prezydenta RP). Orzekające w jego sprawach sądy skazały go na kary w sumie kilkuletniego pozbawienia wolności.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...


Parlamentarzyści ze Szwecji i Niderlandów niepokoją się o polskie wybory

Zdjęcie ilustracyjne / By Adrian Grycuk - Praca własna,

  

Współsprawozdawcy ZP Rady Europy ds. instytucji demokratycznych w Polsce, Pieter Omtzigt (Holandia) i Azadeh Rojhan Gustafsson (Szwecja), wyrazili w środę zaniepokojenie możliwością zorganizowania w Polsce wyborów prezydenckich w maju w formie głosowania korespondencyjnego.

„W pełni rozumiemy zasadnicze pragnienie polskiego parlamentu dotyczące ochrony procesu demokratycznego w obliczu pandemii Covid-19, ale utrzymanie wyborów prezydenckich w obecnych warunkach pełnej kwarantanny nie jest na to sposobem”

– poinformowali w komunikacie Zgromadzenia Parlamentarnego RE.

Wskazali, że obecna sytuacja uniemożliwia przeprowadzenie kampanii wyborczej. „Kampanie wyborcze i równe warunki działania dla wszystkich uczestników wyborów są niezbędnymi elementami demokratycznych wyborów” – podkreśli.

"Obawiamy się zatem, że zorganizowanie tych wyborów w obecnych okolicznościach podważy legalność procesu wyborczego, a w rezultacie podważy legalność nowego prezydenta-elekta, niezależnie od ich wyniku”

– dodali.

Krytycznie do komunikatu Omtzigta i Gustafssona odniósł się europoseł Ryszard Czarnecki (PiS).

"To polityczna interwencja ugrupowań, które nie mają żadnych szans w Polsce na wygranie wyborów prezydenckich - Europejskiej Partii Ludowej i Lewicy. Myślę, że parlamentarzyści ze Szwecji i Holandii powinni zająć się sytuacją we własnych krajach, w których już tak wiele osób zachorowało lub zmarło z powodu pandemii koronawirusa. My nie ingerujemy w wewnętrzne sprawy innych krajów członkowskich. Skupiamy się na walce z pandemią w Polsce i myślę, że mamy tego dobre efekty. Pod pozorem troski o Polskę partie, które mają politycznych partnerów w Polsce, usiłują załatwiać swoje brudne interesy"

- powiedział.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts