Szef BBN z wizytą na Litwie i Łotwie

/ Tomasz Adamowicz/Gazeta Polska

  

Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego minister Paweł Soloch rozpoczął dziś trzydniową wizytę w Republice Litewskiej oraz w Republice Łotewskiej. Głównym celem spotkań szefa BBN jest omówienie dwustronnej współpracy polsko-litewskiej i polsko-łotewskiej w kontekście regionalnej obecności sojuszniczej armii Stanów Zjednoczonych oraz planowanego ćwiczenia Defender Europe 2020.

Podczas spotkań poruszone zostaną również kwestie organizacji kolejnego spotkania na poziomie prezydenckich doradców ds. bezpieczeństwa z Polski, Litwy, Łotwy i Estonii oraz dalsze kierunki adaptacji Sojuszu Północnoatlantyckiego, sytuacja bezpieczeństwa na wschodniej flance NATO i na Morzu Bałtyckim.

Pierwszego dnia wizyty polska delegacja weźmie udział w konsultacjach plenarnych z zespołem doradców ds. bezpieczeństwa Prezydenta Litwy, kierowanym przez Jonasa Žukasa.

Na Litwie minister Paweł Soloch spotka się także z przewodniczącym Komisji Bezpieczeństwa i Obrony Seimasu Dainiusem Gaižauskasem, szefem Sztabu Generalnego gen. dyw. Gintautasem Zenkevičiusem, wiceministrem obrony Vytautasem Umbrasasem oraz ministrem spraw zagranicznych Linasem Linkevičiusem.

W czasie wizyty na Łotwie szef BBN spotka się m.in. z doradcą ds. bezpieczeństwa Prezydenta Łotwy Janisem Kažocinšem, doradcą ds. zagranicznych Solveigą Silkalną, szefem Kancelarii Prezydenta Andrisem Teikmanisem, doradcą ds. bezpieczeństwa Premiera Łotwy Marisem Cepuritisem, a także z wicepremierem i ministrem obrony Łotwy Artisem Pabriksem.

Na Łotwie minister Paweł Soloch złoży także wizytę w bazie wojskowej w Adaži, gdzie stacjonują żołnierze Polskiego Kontyngentu Wojskowego. Szef BBN spotka się również z dowódcą batalionowej grupy bojowej eFP ppłk. Erikiem Angellem.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...


Koronawirus w Rosji. Nowe zakażenia, najwięcej w Moskwie

Zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com

  

W Rosji odnotowano 440 nowych zakażeń koronawirusem i łączna liczba chorych wzrosła do 2777 - poinformował specjalny sztab powołany przez władze. W ciągu ostatniej doby zmarło siedmiu pacjentów, co podniosło do 24 liczbę ofiar śmiertelnych Covid-19.

Nowe zachorowania odnotowano w 35 regionach Rosji, najwięcej - tak jak w poprzednich dniach - w Moskwie. Na stolicę Rosji przypadło 267 zachorowań, a więc ponad połowa spośród nowych przypadków.

Ogółem w Moskwie liczba zakażeń wzrosła do 1880. Niemal połowa nowych pacjentów w stolicy Rosji jest w wieku poniżej 45 lat; diagnozę potwierdzono w ciągu ostatniej doby u 29 dzieci.

W ciągu ostatniej doby ze szpitali w Rosji wypisano 69 pacjentów. Tym samym, liczba wyleczonych z Covid-19 od początku pandemii wzrosła do 190. Ze statystyki wynika, że nowych zachorowań w ciągu doby było w Moskwie, jak i w całej Rosji, nieco mniej niż 31 marca. Wówczas w kraju wykryto 500 nowych zakażeń, z czego 387 w Moskwie.

Nikołaj Briko, epidemiolog z ministerstwa zdrowia Rosji, wyraził wczoraj przypuszczenie, że liczba zakażeń w tym kraju osiąga teraz apogeum i zacznie spadać w kwietniu bądź w maju. Jego zdaniem spadek nastąpi w wyniku nałożonych przez władze ograniczeń.

W Moskwie i w większości podmiotów Federacji Rosyjskiej władze wprowadziły obowiązkową samoizolację mieszkańców. Wychodzenie z domu jest dozwolone tylko w niezbędnych przypadkach.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts