Koronawirus. Ostrożność na uczelniach w Łodzi i Kielcach

Zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com

  

Władze Uniwersytetu Łódzkiego zadecydowały, że studenci wracający z ferii z jednego z krajów, gdzie występuje koronowirus SARS-CoV-2, mogą bez konsekwencji opuścić dwa tygodnie zajęć. Z kolei w budynkach i akademikach Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach zostaną zamontowane płyny do dezynfekcji. 

Jak informują władze łódzkiej uczelni, dwutygodniowe zwolnienie dotyczy studentów powracających z Chin, Iranu, Korei Południowej, Singapuru, Tajlandii, Tajwanu, Wietnamu i Włoch, którzy przebywali w tych krajach w lutym 2020 r. oraz przyjeżdżających w ramach programów wymiany bilateralnej i Erasmus+.

- W trosce o państwa dobre samopoczucie oraz w związku z obecną sytuacją epidemiologiczną informujemy, że na okres najbliższych dwóch tygodni są państwo zwolnieni z odbywania wszystkich form zajęć zaplanowanych na uczelni oraz praktyk poza nią

 – napisano w komunikacie.

Nieobecność na zajęciach będzie usprawiedliwiona na podstawie biletów lub dokumentów podróży. O decyzji powiadomieni są wszyscy dziekani wydziałów i wykładowcy.

Nadzwyczajne środki ostrożności przewidziano też w Kielcach. 

- Na wydziałach naszej uczelni i wszystkich akademikach zostaną rozstawione specjalne stanowiska, które umożliwią dezynfekcję rąk. Jesteśmy na etapie przygotowań. Powinny one zostać zainstalowane do końca przyszłego tygodnia

– powiedział prof. Jacek Semaniak, rektor Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.

Dodał, że powodem wprowadzenia środków ostrożności jest profilaktyka.

- Zarówno studenci, jak i pracownicy uczelni podróżują. Są też u nas duże grupy obcokrajowców. Na uniwersytecie studiuje ponad 600 studentów z zagranicy

 – podkreślił rektor kieleckiej uczelni.

Semaniak nie ukrywał też, że instalacja stanowisk do dezynfekcji wiąże się z koronawirusem.

Zgodnie z ostatnim raportem WHO z 24 lutego na świecie potwierdzono blisko 80 tys. przypadków zarażeń koronawirusem. W Chinach, gdzie w grudniu wybuchła epidemia, potwierdzono ponad 77 tys. zarażeń i zanotowano ponad 2,5 tys. ofiar śmiertelnych. Poza Państwem Środka potwierdzono do tej pory ponad 2 tys. przypadków zachorowań w 29 państwach, m.in. w Iranie, Włoszech, Niemczech i we Francji. Poza Chinami wirus spowodował 23 zgodny. 


Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...


Im bliżej świąt, tym trudniej zostać w domu. Hiszpanie mają problem z dyscypliną!

Zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com

  

Im bliżej Świąt Wielkanocnych, tym częściej mieszkańcy Hiszpanii łamią obowiązującą w kraju kwarantannę wprowadzoną w związku z epidemią koronawirusa. Tylko w pierwszych sześciu dniach kwietnia służby wystawiły 107 tysięcy mandatów i zatrzymały prawie 1000 osób.

Z danych opublikowanych we dziś przez MSW Hiszpanii wynika, że od 1 kwietnia liczba mandatów zwiększyła się z 270 tysięcy do ponad 377 tysięcy, a grono osób zatrzymanych za łamanie przepisów o stanie zagrożenia wzrosło z 2311 do 3267.

Jak poinformował szef MSW Fernando Grande-Marlaska, na kilka dni przed Świętami, podczas których bardzo powszechnym zwyczajem jest wyjazd Hiszpanów na urlop, służby nasiliły kontrole drogowe. “Tylko podczas minionego weekendu udało nam się ograniczyć ruch turystyczny na drogach o 93 procent” - dodał.

[polecam:https://niezalezna.pl/321483-koronawirus-francuski-problem-z-dyscyplina]

Z danych MSW wynika, że przed Świętami przestrzegania obowiązkowej kwarantanny pilnuje w Hiszpanii ponad 140 tysięcy żandarmów, funkcjonariuszy policji krajowej oraz policjantów z regionalnych formacji. Resort szacuje, że ponad 80 procent wszystkich podejmowanych przez nich interwencji dotyczy obecnie łamania przepisów o stanie zagrożenia epidemicznego.

Obowiązujący od połowy marca stan zagrożenia nakazuje mieszkańcom Hiszpanii pozostanie w domach z wyjątkiem udania się do pracy niezbędnej dla funkcjonowania państwa, na zakupy lub do banku.

[polecam:https://niezalezna.pl/321258-ponad-sto-razy-zlamano-zakaz-wejscia-do-lasu-ci-ktorzy-przyjechali-autem-dostali-mandaty]

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts