Szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk na dzisiejszej konferencji prasowej przypomniał, że wczoraj obywatele polscy posiadający telefony komórkowe we Włoszech otrzymali informację na temat sytuacji związanej z koronawirusem. Z kolei od jutra każdy wjeżdżający do Polski będzie otrzymywał instrukcję, jak postępować w sytuacji zagrożenia zarażeniem wirusem.

Kolejna sprawa, o której mówił Dworczyk, dotyczy wystąpienia Kancelarii Premiera do wszystkich mediów.

- Jutro zaczniemy szeroko zakrojoną akcję informacyjną na temat koronawirusa, na temat zagrożeń, a przede wszystkim postępowania dla tych wszystkich osób, które podejrzewają, że mogły mieć kontakt z osobami zarażonymi albo że same mogą być chore

- zapowiedział.

Według ministra są "nieodpowiedzialni politycy, którzy próbują przestraszyć Polaków", podczas gdy w przekonaniu rządu "szalenie ważna jest właśnie rzetelna informacja".

Ministra Dworczyka pytano też o kontrole podróżujących na lotniskach w związku z rozprzestrzeniającym się koronawirusem i "zamieszanie z wytycznymi" w tym zakresie.

- Pan premier zapowiedział, że od dzisiaj takie procedury będą wprowadzone i one są od dzisiaj wprowadzane, od rana

 - odparł Dworczyk.

Jak dodał, część portów lotniczych nadzorowana jest przez samorządy, a część funkcjonuje w innej formule.

- Jeżeli są gdziekolwiek jakieś problemy czy wątpliwości, można zwrócić się do Głównego Inspektora Sanitarnego z pytaniami. My nie odnotowaliśmy tego rodzaju sygnałów, a sprzed pół godziny informacja właśnie od Głównego Inspektora Sanitarnego Jarosława Pinkasa jest taka, że w tej chwili na wszystkich lotniskach mają miejsce weryfikacje i pomiary temperatur

- powiedział.