Pełnomocnik rządu do spraw OZE: chcemy poprawić jakość powietrza

/ annca

  

Ireneusz Zyska, wiceminister klimatu, został powołany przez premiera Mateusza Morawieckiego na stanowisko Pełnomocnika Rządu do spraw Odnawialnych Źródeł Energii. Jedno z jego pierwszych publicznych wystąpień miało miejsce podczas warszawskiej konferencji „RE-Source Poland”, zorganizowanej przez Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej.

Do zadań pełnomocnika należeć będzie m.in. podejmowanie i koordynowanie działań mających na celu rozwój odnawialnych źródeł energii, w szczególności morskiej energetyki wiatrowej, biogazu rolniczego, biopłynów, paliw alternatywnych oraz elektromobilności i magazynów energii, a także poprawę efektywności energetycznej. Ponadto pełnomocnik przeprowadzi analizę kierunków rozwoju i możliwości wykorzystania wysokotemperaturowych reaktorów.

Pełnomocnik zajmie się także likwidacją barier ograniczających rozwój odnawialnych źródeł energii, formułowaniem rekomendacji dla organów administracji rządowej, opiniowaniem projektów dokumentów mających znaczenie dla kształtowania polityki państwa w tym zakresie, popularyzacją OZE, energetyki rozproszonej, prosumenckiej, klastrów energii oraz spółdzielni energetycznych.

Otwierając konferencję „RE-Source Poland” Zyska zwrócił uwagę, że stojące przed całym światem wyzwania klimatyczne wymagają pilnych i skutecznych działań, mających na celu m.in. ograniczenie emisji CO2 do atmosfery.

– Również gospodarka zasobami naturalnymi Ziemi musi ulec zmianie. Nie są one niewyczerpalne, ich pozyskanie staje się coraz trudniejsze. Nakłady, tak finansowe, jak też środowiskowe i ludzkie, ponoszone przy wydobyciu surowców energetycznych są coraz wyższe oraz coraz rzadziej akceptowalne przez społeczeństwa

– powiedział.

– W tym miejscu na ratunek przychodzą odnawialne źródła energii w postaci energii wiatru, wody, słońca czy biomasy. Ich zastosowanie to remedium na nadchodzące wyzwania, może pomóc w utrzymaniu jakości życia społeczeństwa, a także może stanowić bodziec dla dalszego rozwoju

– dodał.

W opinii pełnomocnika rządu ds. OZE rozwój energetyki rozproszonej ze źródeł odnawialnych stanowi ważny obszar rozwoju energetyki w Polsce, mający na celu dywersyfikację wytwarzania, obniżenie emisyjności, bezpieczeństwo energetyczne i spełnienie celów klimatycznych.

– Naszym głównym celem będzie prowadzenie skutecznych działań, które realnie wpłyną na poprawę jakości powietrza, obniżą poziom emisji gazów cieplarnianych oraz zdynamizują rozwój OZE w Polsce. Chcemy w sposób otwarty prowadzić dyskusję ze wszystkimi zainteresowanymi, aby wypracowane przez nas rozwiązania przyniosły widoczne efekty

– stwierdził Zyska.

– Musimy wspólnie zadbać o to, aby polski przemysł nie stracił swojej przewagi konkurencyjnej z uwagi na wzrost cen energii. Jesteśmy otwarci na dialog i współpracę, która otworzy nowe możliwości rozwoju odnawialnych źródeł energii oraz zapewni polskiemu przemysłowi dostęp do czystej i taniej energii elektrycznej

– dodał pełnomocnik.
 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...


Propozycja Archiwum Państwowego na czas epidemii

  

Czas epidemii, kiedy musimy zachować społeczny dystans, można wykorzystać na uporządkowanie rodzinnych dokumentów, które mogą być cennym świadectwem dla następnych pokoleń - uważa prof. Mirosław Lenart, dyrektor Archiwum Państwowego w Opolu.

Profesor Mirosław Lenart, dyrektor Archiwum Państwowego w Opolu, wystosował list do mieszkańców regionu, w którym apeluje o wykorzystanie części wolnego czasu, jaki ludzie spędzają w swoich domach, na uporządkowanie rodzinnych dokumentów. Wiele z nich - odpowiednio opisanych i przechowywanych - może okazać się cennymi świadectwami czasu dla kolejnych pokoleń.

"Bez dbałości o pamięć każda społeczność traci to wszystko, co ją identyfikuje. Dlatego też archiwum, gromadząc dokumenty o przeszłości, staje się dla miasta, regionu, państwa miejscem szczególnym. Wiedzą o tym zwłaszcza te osoby, które poszukują w archiwum swoich przodków, a odtworzenie drzewa genealogicznego staje się czasem jedyną wartością odzyskaną z przeszłości naznaczonej utratą bliskich, posiadanego mienia, czy też przestrzeni, z jaką rodziny złączone były przez pokolenia. Dlatego też tak bardzo ważne jest, aby dbać o posiadane dokumenty, zdjęcia oraz wszelkie pamiątki opowiadające o życiu własnym, naszych bliskich oraz społeczności, w jakich żyjemy"

- napisał profesor Lenart.

Naukowiec zwraca uwagę, że bez odpowiedniego zabezpieczenia, wiele cennych dokumentów czy zdjęć trafia na śmietnik i jest bezpowrotnie tracone.

"Dlatego też zwracam się do Państwa z ogromną prośbą, aby wykorzystać czas spędzony w domach z powodu ograniczeń wprowadzonych w trosce o zdrowie osób narażonych na zakażenie wirusem, do porządkowania materiałów pozostających pod Państwa opieką. Segregowanie tej dokumentacji, a zwłaszcza opisywanie zdjęć, jest bezcennym i zarazem bezinteresownym darem ofiarowanym rodzinie oraz społeczności, z którą się Państwo identyfikują. Szanowni Państwo, każde ograniczenie związane z naszą egzystencją jesteśmy w stanie przezwyciężyć jedynie wówczas, jeśli uczynimy z niego możliwość osiągnięcia jakiegoś dobra. Taka perspektywa otwiera się także w tak, wydawałoby się, mało istotnym akcie, jakim jest poświęcenie czasu na opiekę nad rodzinnymi, ale też każdymi innymi archiwaliami"

- podkreśla naukowiec.

Profesor Lenart zaznaczył, że pracownicy Archiwum Państwowego chętnie przyjmą oryginały lub skany dokumentów znajdujące się w rodzinnych archiwach oraz udzielą wskazówek, w jaki sposób można zabezpieczyć znajdujące się w domach akta.

"Do długotrwałego przechowywania wartościowych dokumentów na pewno nie nadają się plastykowe osłonki, czyli tzw. koszulki. Jeżeli mamy w domu stare lub unikalne zdjęcia, dokumenty, warto kupić w sklepie papierniczym teczkę z papieru bezkwasowego. Warto opisać posiadane fotografie, bo pamięć ludzka jest ulotna, w taki sposób, by ktoś, kto je weźmie do ręki po wielu latach, mógł zidentyfikować znajdujące się na niej osoby, datę i okoliczności, w jakich ją zrobiono. Jeżeli ktoś ma wątpliwości co do wartości posiadanych w domu dokumentów lub sposobów ich przechowywania, zawsze może skontaktować się z pracownikami naszego archiwum, a my postaramy się pomóc"

- zapewnia prof. Lenart.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts