>Ja gardzę taką opinią<< i na tym kończę mój komentarz" - to fragment listu otwartego, który biskup włocławski, Wiesław Mering wystosował do ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego. W tle - sprawa abp. Jana Pawła Lengi, któremu biskup włocławski nakazał powstrzymanie się od wypowiedzi medialnych i głoszenia kazań. "/>

List bp. Meringa do ks. Isakowicza-Zaleskiego. W tle sprawa abp. Jana Pawła Lengi

Bp Wiesław Mering / By Kolanin - Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=23047486

  

"Dziękuję Księdzu także za odgrzanie starych kotletów. Jak mówił jeden z moich Mistrzów uniwersyteckich, o. Albert Krąpiec: >>Ja gardzę taką opinią<< i na tym kończę mój komentarz" - to fragment listu otwartego, który biskup włocławski, Wiesław Mering wystosował do ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego. W tle - sprawa abp. Jana Pawła Lengi, któremu biskup włocławski nakazał powstrzymanie się od wypowiedzi medialnych i głoszenia kazań.

Kilka dni temu podawaliśmy informację, powołując się na KAI, że abp Jan Paweł Lenga, emerytowany biskup Karagandy w Kazachstanie, od 2011 r. przebywający w klasztorze księży marianów w Licheniu Starym na terenie diecezji włocławskiej, decyzją biskupa włocławskiego Wiesława Meringa ma powstrzymać się od głoszenia kazań i publicznego przewodniczenia liturgii. Ten sam zakaz dotyczy wypowiedzi dla mediów.

Do tej decyzji w mocny sposób odniósł się na Twitterze ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, określając ją "kolejnym golem samobójczym w polskim Kościele".

W tej sprawie na profilu twitterowym ks. Isakowicza-Zaleskiego pojawiło się jeszcze kilka wpisów. Kapłan udzielił również obszernego wywiadu telewizji "wRealu24.pl".

W sobotę bp Wiesław Mering wystosował list otwarty skierowany do ks. Isakowicza-Zaleskiego, odnoszący się do "komentarz do decyzji dotyczącej pracy ks. abpa Jana Pawła Lengi w Diecezji Włocławskiej".

"Jest Ksiądz znany z wypowiedzi stonowanych, obiektywnych i próbujących wyważać argumenty. Czy ta wypowiedź też jest taka? Głęboko podziwiam Księdza przenikliwość i pewność siebie w ocenie sytuacji diecezji włocławskiej, mimo wszystko dość odległej od Krakowa"

- napisał bp Mering, podkreślając że w sprawie abp. Lengi działał w granicach Kodeksu Prawa Kanonicznego.

"Nie jestem przełożonym abpa Lengi, i - tak, jak Ksiądz - cenię pracę, którą wykonywał w Kazachstanie. Nie oceniam jednak historii, tylko teraźniejszość. Na dodatek wyraźnie zaznaczyłem, że ostateczne decyzje podejmie Stolica Apostolska. W dwóch kolejnych spotkaniach z Arcybiskupem Lengą chciałem wyciszyć rodzące się napięcia - bez skutku" - czytamy w liście otwartym. Biskup włocławski dodał, że jego decyzja ma na celu zapobiec "budzeniu złej sensacji".

Abp Jan Paweł Lenga głosi - zdaniem części opinii publicznej - kontrowersyjne tezy podważające autorytet obecnie urzędującego papieża Franciszka, nie wymienia też jego imienia podczas sprawowania mszy świętej. Wiele kontrowersji wzbudziły także wypowiedzi arcybiskupa w programie Jana Pospieszalskiego "Warto rozmawiać" wyemitowanym 20 stycznia 2020 w Telewizji Polskiej.

"Dziękuję Księdzu także za odgrzanie starych kotletów. Jak mówił jeden z moich Mistrzów uniwersyteckich, o. Albert Krąpiec: >>Ja gardzę taką opinią<< i na tym kończę mój komentarz. Wypowiadając się o męczeńskiej diecezji włocławskiej, mówi Ksiądz o sprawie i środowisku, którego zupełnie nie zna, albo zna z nieżyczliwych plotek"

- pisze w dalszej części listu bp Wiesław Mering.

">>Uprzejmości<<, które Ksiądz sformułował otrzymuję nie pierwszy raz w życiu. Jestem pewien, że każdy daje drugiemu to, co ma w sercu" - dodaje.

W 2008 r. "Rzeczpospolita", opierając się na dokumentach IPN, opisała, że Wiesław Mering w latach 70. XX w. zarejestrowany był jako tajny współpracownik Służby Bezpieczeństwa o pseudonimie "Lucjan". Wówczas biskup zaprzeczył, by kiedykolwiek podjął współpracę z bezpieką.

Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski napisał na Twitterze, że jak dotychczas, nie dostał żadnego listu od bp. Meringa i gdy tak się stanie - zadeklarował odpowiedź. 

 

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Twitter, KAI, diecezja.wloclawek.pl, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...


Specjalne wydanie "W punkt" - już w niedzielę!

zdjęcie ilustracyjne, / Telewizja Republika/printscreen

  

W niedzielę o godzinie 9:06 zapraszamy na specjalne wydanie programu "W punkt". Kiedy wybory prezydenckie? Co wiemy już o chorobie Covid 19? Jak leczą ją Włosi? Które leki są najbardziej skuteczne? Czy ocieplenie spowolni epidemię? Katarzyna Gójska i jej goście spróbują odpowiedzieć na te pytania.

Gośćmi specjalnego wydania programu W Punkt będą:

  • Prof Przemysław Czarnek konstytucjonalista i poseł PiS 
  • Prof Grzegorz Gielerak dyr Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie
  • Dr Tomasz Kutycki z polskiej misji medycznej w Lombardii.

"W punkt" godzina 9.06 w Telewizji Republika. Zapraszamy!

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl,


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts