Zespół dzieł najwybitniejszego legnickiego malarza 2.połowy XIX w. Theodora Blätterbauera powiększył się o niezwykle cenny portret żony artysty. Uzupełnieniem kolekcji ikonografii bitwy legnickiej z 1241 r. stał się drzeworyt prasowy ukazujący nieznaną dotąd scenę walki, pozyskany jako darowizna. Dokumentacji bitwy pod Legnicą z 1760 r. dotyczą pochodzące z epoki plany i ilustracje. Ciekawą rzeczą jest Szyld Urzędu Pocztowego z okresu 1871-1918, odnaleziony na terenie jednej z posesji w Legnicy i przekazany do naszych zbiorów. Ważnym nabytkiem jest album fotograficzny związany z osobą Richarda Hahna (1854-1934), prawnika niezwykle zasłużonego dla legnickiej kultury. Od prywatnego oferenta zakupiono m.in. zespół bardzo pięknie dekorowanych i datowanych żelazek z XVIII i XIX w., trzy dziewiętnastowieczne tabakierki, miedziane koło ratunkowe, lampę okrętową, samowar podróżny, popiersie prezydenta Mościckiego trybowane w miedzi. Nasze niewielkie zbiory szkła barwionego tlenkami miedzi powiększyły się o dwie cukiernice, w których szkło łączone jest z montażem ze złoconego mosiądzu, powstałe w śląskiej hucie Julia.
Miedziane płyty do opraw introligatorskich pochodzą ze zlikwidowanej wiedeńskiej drukarni. Zbiór rzeźby kameralnej powiększył się o pracę Monolog autorstwa Czesława Dźwigaja, podarowaną przez autora.
Zbiory numizmatyczne wzbogaciły się, poprzez dary i przekazy, o miedzianą legnicką monetę – 3 halerze oraz zespół medali związanych z regionem.
W styczniu 2018 r. do zbiorów archeologicznych pozyskane zostały materiały zabytkowe z cmentarzyska ciałopalnego kultury łużyckiej w Duninie. W czasie budowy drogi ekspresowej S3 rozpoznano 312 pochówków datowanych na epokę brązu (1300-700 r. p.n.e.). Na wystawie prezentowane są najciekawsze zabytki odkryte w grobach: naczynia ceramiczne, zabytki metalowe (ozdoby, broń, przybory toaletowe), a także przedmioty o charakterze kultowym.