Legnickie zabytki w Muzeum Miedzi

/ muzeum-miedzi.art.pl

  

Wystawa inauguruje nowy cykl prezentacji zabytków, jakie corocznie wzbogacają zbiory Muzeum Miedzi w Legnicy. Ukazuje kolekcjonerski aspekt działalności placówki. Prezentowane obiekty zostały kupione, podarowane przez osoby prywatne a także przekazane przez instytucje.

Zespół dzieł najwybitniejszego legnickiego malarza 2.połowy XIX w. Theodora Blätterbauera powiększył się o niezwykle cenny portret żony artysty. Uzupełnieniem kolekcji ikonografii bitwy legnickiej z 1241 r. stał się drzeworyt prasowy ukazujący nieznaną dotąd scenę walki, pozyskany jako darowizna. Dokumentacji bitwy pod Legnicą z 1760 r. dotyczą pochodzące z epoki plany i ilustracje. Ciekawą rzeczą jest Szyld Urzędu Pocztowego z okresu 1871-1918, odnaleziony na terenie jednej z posesji w Legnicy i przekazany do naszych zbiorów. Ważnym nabytkiem jest album fotograficzny związany z osobą Richarda Hahna (1854-1934), prawnika niezwykle zasłużonego dla legnickiej kultury. Od prywatnego oferenta zakupiono m.in. zespół bardzo pięknie dekorowanych i datowanych żelazek z XVIII i XIX w., trzy dziewiętnastowieczne tabakierki, miedziane koło ratunkowe, lampę okrętową, samowar podróżny, popiersie prezydenta Mościckiego trybowane w miedzi. Nasze niewielkie zbiory szkła barwionego tlenkami miedzi powiększyły się o dwie cukiernice, w których szkło łączone jest z montażem ze złoconego mosiądzu, powstałe w śląskiej hucie Julia.
Miedziane płyty do opraw introligatorskich pochodzą ze zlikwidowanej wiedeńskiej drukarni. Zbiór rzeźby kameralnej powiększył się o pracę Monolog autorstwa Czesława Dźwigaja, podarowaną przez autora.
Zbiory numizmatyczne wzbogaciły się, poprzez dary i przekazy, o miedzianą legnicką monetę – 3 halerze oraz zespół medali związanych z regionem.
W styczniu 2018 r. do zbiorów archeologicznych pozyskane zostały materiały zabytkowe z cmentarzyska ciałopalnego kultury łużyckiej w Duninie. W czasie budowy drogi ekspresowej S3 rozpoznano 312 pochówków datowanych na epokę brązu (1300-700 r. p.n.e.). Na wystawie prezentowane są najciekawsze zabytki odkryte w grobach: naczynia ceramiczne, zabytki metalowe (ozdoby, broń, przybory toaletowe), a także przedmioty o charakterze kultowym.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: muzeum-miedzi.art.pl
Tagi

Wczytuję komentarze...


Specjalne wydanie "W punkt" - już w niedzielę!

zdjęcie ilustracyjne, / Telewizja Republika/printscreen

  

W niedzielę o godzinie 9:06 zapraszamy na specjalne wydanie programu "W punkt". Kiedy wybory prezydenckie? Co wiemy już o chorobie Covid 19? Jak leczą ją Włosi? Które leki są najbardziej skuteczne? Czy ocieplenie spowolni epidemię? Katarzyna Gójska i jej goście spróbują odpowiedzieć na te pytania.

Gośćmi specjalnego wydania programu W Punkt będą:

  • Prof Przemysław Czarnek konstytucjonalista i poseł PiS 
  • Prof Grzegorz Gielerak dyr Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie
  • Dr Tomasz Kutycki z polskiej misji medycznej w Lombardii.

"W punkt" godzina 9.06 w Telewizji Republika. Zapraszamy!

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl,


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts