Kard. Wyszyński - apostoł trzeźwości. "Alkoholizm to klęska wychowawcza, gospodarcza i narodowa"

Kard. Stefan Wyszyński / By Janusz Trocha - (1981-06-05). Tygodnik Solidarność (10): 1.http://dominusvobis.blogspot.com/2009/03/cardeais-criados-por-pio-xii-consitorio_12.html, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=12221811

  

Prymas (ks. kardynał Stefan Wyszyński) wiedział, że brak trzeźwości jest podstawowym wrogiem rodziny i Narodu, który nazywał "rodziną rodzin" - mówi w rozmowie z poniedziałkowym "Naszym Dziennikiem" dyrektor Instytutu Prymasowskiego Stefana Wyszyńskiego Michalina Jankowska.

Dyrektor Instytutu Prymasowskiego Stefana Wyszyńskiego w rozmowie z "Naszym Dziennikiem" została zapytana m.in. o to, dlaczego kardynał Wyszyński nazywany jest apostołem trzeźwości.

- Ksiądz Prymas Wyszyński mówił o alkoholizmie jako o klęsce wychowawczej, społecznej, gospodarczej i narodowej. Już w latach 1930-1939 na Chrześcijańskim Uniwersytecie Robotniczym poruszał problem abstynencji jako właściwej postawy katolika. Od początku posługi w diecezji lubelskiej zależało mu na tworzeniu bractw trzeźwości. Z inicjatywy Episkopatu Polski, pod jego przewodnictwem, organizowane były krucjaty, rekolekcje, konferencje, miesiące trzeźwości

 - mówi Michalina Jankowska.

- Dla Prymasa Wyszyńskiego sprawa trzeźwości to przede wszystkim walka o godność człowieka. W "Liście do Drogich Braci Kapłanów w sprawie wzmożenia kościelnej działalności trzeźwościowej" z 30 października 1978 r. pisał, że alkoholizm i pijaństwo same w sobie są grzechem i źródłem wielu innych grzechów, których konsekwencją jest osłabienie i rozpad podstawowej komórki społecznej jaką jest rodzina. Prymas wiedział, że brak trzeźwości jest podstawowym wrogiem rodziny i Narodu, który nazywał "rodziną rodzin"

- zaznaczyła dyrektor Instytutu Prymasowskiego Stefana Wyszyńskiego.

Podkreśliła też, że przez abstynencję budujemy "trzeźwe środowisko".

- Kardynał Wyszyński apelował o kulturę świętowania, o wprowadzanie trzeźwych obyczajów. Liczył w tym względzie na młodych. Pouczał, że picie alkoholu to oznaka słabości charakteru i tchórzostwa, natomiast trzeźwość to znak dojrzałości charakteru, samodzielności, dynamizmu i męstwa

 - powiedziała.

- Dar abstynencji na beatyfikację Prymasa Tysiąclecia to wyraz naszej wdzięczności za jego nauczanie, które również dziś pozostaje aktualnie - dodała.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl, "ND"

Tagi

Wczytuję komentarze...


Specjalne wydanie "W punkt" - już w niedzielę!

zdjęcie ilustracyjne, / Telewizja Republika/printscreen

  

W niedzielę o godzinie 9:06 zapraszamy na specjalne wydanie programu "W punkt". Kiedy wybory prezydenckie? Co wiemy już o chorobie Covid 19? Jak leczą ją Włosi? Które leki są najbardziej skuteczne? Czy ocieplenie spowolni epidemię? Katarzyna Gójska i jej goście spróbują odpowiedzieć na te pytania.

Gośćmi specjalnego wydania programu W Punkt będą:

  • Prof Przemysław Czarnek konstytucjonalista i poseł PiS 
  • Prof Grzegorz Gielerak dyr Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie
  • Dr Tomasz Kutycki z polskiej misji medycznej w Lombardii.

"W punkt" godzina 9.06 w Telewizji Republika. Zapraszamy!

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl,


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts